V Amerike už skrachovalo niekoľko bánk a ich ekonomika je navyše tak zadlžená, že jej hrozí bankrot. Uťahovať opasky, a zrejme poriadne, si však budeme musieť aj my v Európskej únii, ktorá nás mala priviesť k blahobytu.
Ostatne, o uťahovaní opaskov hovoril i novovymenovaný minister financií v našej úradníckej vláde Michal Horváth, ktorý upozornil, že bez toho sa pri novom štátnom rozpočte nezaobídeme. Zle sú na tom však aj v susednom Česku, kde odbory, ako informuje portál ct24.ceskatelevize.cz, vyhlásili kvôli úspornému balíčku štrajkovú pohotovosť. V Česku to teda opäť začína celkom slušne vrieť.
Štrajková pohotovosť odborov je nezodpovednosť?
To, že české odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť kvôli vládnemu konsolidačnému balíčku, povedal po rokovaní zástupcov odborových zväzov predseda ich konfederácie Josef Středula. Naopak, podľa premiéra Petra Fialu ide o nezodpovednosť. Vláda si za svojimi opatreniami stojí a je pripravená svoje rozhodnutia hájiť. „ČMKOS s okamžitou platnosťou vyhlasuje štrajkovú pohotovosť. Je to pre nás veľmi vážna situácia. Sme presvedčení, že to, čo sa odohralo vo štvrtok, prekročilo všetky medze, ktoré sme si dokázali predstaviť,“ povedal predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula. Štrajkovú pohotovosť vyhlásili odbory niekoľko hodín pred konaním tripartity. Šéf Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula uviedol, že za hlavný problém považuje, že vláda nevedie s odbormi dialóg.
Vlani ZBANKROTOVALO takmer 10-tisíc Slovákov
„Celý polrok sme sa vládu snažili presvedčiť k tomu, nech si sadneme za rokovacie stoly. (…) Ale nič sa neodohralo,“ tvrdí Středula s tým, že niektoré ohlásené úsporné opatrenia sú „priamo proti zamestnancom a ich rodinám“. Vyhlásenú štrajkovú pohotovosť označil za najmiernejší prostriedok, ktorý majú odbory v repertoári. „Sme pripravení vyhodnocovať všetky kroky deň po dni, týždeň po týždni. Naším cieľom je dosiahnuť zmiernenie vplyvu na zamestnancov a ich rodiny,“ vyhlásil rezolútne šéf odborov. „K dialógu určite nepatria nejaké nátlakové akcie,“ myslí si premiér Fiala, ktorý nerozumieme štrajkovej pohotovosti odborov, tento postoj vníma ako nezodpovedný a ako taký, ktorý nevedie alebo neprispieva k dialógu v spoločnosti. Podľa Fialu je štrajková pohotovosť odborov nezodpovednosť.
Utiahnuť opasky si bude musieť každý
Návrhy obsiahnuté v konsolidačnom balíčku teraz budú podľa Fialu spracované do legislatívnej podoby. Bude tiež prebiehať pripomienkové konanie, kde sa jednotlivé pripomienkové miesta, čo sú aj odbory aj zamestnávatelia, budú môcť vyjadriť. „Nie sme pripravení ustupovať tlaku, nie sme pripravení ustupovať v zásadných veciach. Sme ale pripravení počúvať argumenty tam, kde naše rozhodnutie obsahuje nejaké chyby alebo niečo nie je domyslené. Tam sme pripravení sa o tom baviť,“ ujasnil český premiér. Středula ale argumentuje tým, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je legitímne právo odborov dať najavo to, akým spôsobom nazerá na súčasnú situáciu. „Je to právo na zhromažďovanie, na slobodu názoru,“ dodal šéf Českomoravskej konfederácie odborových zväzov.
Ivan Mikloš: Neveríme nekrytým peniazom, rastie záujem o kryptomeny
Prezident Hospodárskej komory Českej republiky Vladimír Dlouhý uviedol, že štrajkovej pohotovosti nerozumie. Každý si podľa neho musí utiahnuť opasky. Zástupcovia firiem a živnostníkov v komore združenia oceňujú snahu vlády znižovať schodky verejných financií a spomaliť zadlžovanie štátu, niektoré kroky z vládneho balíka ale kritizovali. Hospodárska komora má napríklad výhrady k návrhu na zvýšenie dane z príjmu právnických osôb, ktorá by mala od januára 2024 vzrásť o dva percentuálne body, z devätnástich na dvadsaťjeden percent. Dôvod na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti nevidí ani prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáš Prouza. „Samozrejme, musíme na vládu všetci tlačiť, aby plnila svoje sľuby. Nemyslím si ale, že je to dôvod na vyhlásenie štrajku. To je veľmi silná zbraň,“ myslí si Prouza, ktorého zväz predloží vlastné návrhy.
Vláda nie je schopná urobiť nič s infláciou
„Vláda priniesla konsolidačný balíček, ktorý znamená zásadnú príležitosť zachrániť českú ekonomiku pred nárazom do steny. Priestor pre štrajk by som videl oveľa skôr v situácii, keď by vláda nič nerobila a kedy by nechala vlak Českej republiky smerovať na slepú koľaj,“ povedal minister dopravy Martin Kupka. To, že odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť ešte pred konaním tripartity, podľa neho naznačuje, že „nevnímajú alebo nechcú vnímať závažnosť ekonomickej situácie“. Naopak, Středula je presvedčený, že keďže premiér Fiala vyhlásil, že sa nebude na túto tému s nikým baviť, tak to je dôvod na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Prezident Hospodárskej komory Dlouhý v reakcii na jeho slová označil vyhlásenie štrajkovej pohotovosti za hlúposť.
1. máj: Sviatok PRÁCE sa viaže na udalosti so zápasom o osemhodinový pracovný čas
„O rôznych aspektoch tohto balíčka sa jednalo na rôznych úrovniach. My sme to od začiatku chápali tak, že toto sú v mnohých prípadoch politické zámery, a že o konkrétnych parametroch sa bude rokovať v rámci pripomienkového konania. Ak by som vláde niečo vytýkal, tak to, že nekonala rýchlejšie,“ uviedol Dlouhý. „Vláda nie je schopná nič urobiť s infláciou, s cenami energií, ktoré jednoducho zastropovala zle,“ skritizoval kabinet opozičný poslanec Aleš Juchelka, podľa ktorého má Česko jednu z najhorších inflácií v Európe. Vláda predstavila aj balík opatrení, od ktorých si sľubuje, že na výdavkoch štátu ušetria 62,4 miliardy korún (2,65 miliardy eur) a zároveň prinesú 31,7 miliardy korún (asi 1,35 miliardy eur) na príjmoch, celkom by sa teda mal deficit znížiť o 94,1 miliardy korún (4 miliardy eur) a v ďalšom roku o 53,4 miliardy korún (cca 2,27 miliard eur). Kabinet počíta so zoškrtaním dotácií, znížením sumy na prevádzku štátu aj na platy. Vzrásť by mala daň firmám, z nehnuteľností, z hazardu, ľuďom s vyšším príjmom či pri tabaku a alkohole. Namiesto troch sadzieb dane z pridanej hodnoty majú byť dve. Živnostníkom sa majú postupne zdvihnúť minimálne odvody, zamestnanci zase budú novo odvádzať nemocenské poistenie. Zmeny sa dotknú aj dôchodkového systému.
Bankrot USA by bol prvým v jeho histórii
Zle sú na tom aj USA, ktoré majú vplyv na svetovú ekonomiku. Americká ministerka financií Janet Yellenová varovala, že ak sa Kongresu nepodarí zvýšiť alebo pozastaviť dlhový strop, do 1. júna môže dôjsť k vyčerpaniu hotovosti. Informuje o tom portál bbc.com, podľa ktorého by dosiahnutie dlhového stropu znamenalo, že vláda si už nebude môcť požičať ďalšie peniaze. Yellenová tiež vyzvala Kongres, aby konal „čo najskôr“ a vyriešil limit 31,4 biliónov USD (28,87 bil. eur). Prezident Joe Biden zvolal na 9. mája stretnutie vedúcich predstaviteľov Kongresu k tejto otázke. Dlhový strop bol od roku 1960 zvýšený, predĺžený alebo revidovaný už 78-krát. V tomto prípade republikáni z Snemovne reprezentantov požadovali drastické škrty vo výdavkoch a zvrátenie niektorých aspektov agendy prezidenta Bidena, vrátane jeho programu odpúšťania študentských pôžičiek a daňových kreditov na zelenú energiu, výmenou za hlasy za zvýšenie dlhového stropu.
To zase vyvolalo námietky zo strany demokratov v Senáte a prezidenta Bidena, ktorý minulý týždeň povedal, že o tejto otázke sa „nedá sa vyjednávať“. Prezident sa však dostáva pod čoraz väčší tlak podnikateľských skupín, vrátane Kongresovej komory USA, aby diskutoval o republikánskych návrhoch. Bankrot, ktorý by bol prvý v histórii USA, by mohol otriasť svetovými finančnými trhmi a rozbiť dôveru v USA ako globálneho obchodného partnera. Odborníci navyše varovali, že platobná neschopnosť by mohla viesť aj k tomu, že USA smerujú do recesie a vedú k zvýšeniu nezamestnanosti. Znamenalo by to tiež, že USA by si nemohli požičať peniaze na platy vládnych zamestnancov a vojenského personálu, kontroly sociálneho zabezpečenia alebo na iné záväzky, ako sú platby dodávateľom obrany. Yellenová dodala, že nie je možné s istotou vedieť, kedy presne v USA dôjde hotovosť.
Vyhnú sa USA bankrotu, ktorý im hrozí 1. júna?
Yellenovej oznámenie prišlo v ten istý deň, keď Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) oznámil, že existuje „výrazne väčšie riziko, že ministerstvu financií dôjdu prostriedky začiatkom júna“. V správe CBO sa uvádza, že predpokladaný dátum vyčerpania zostáva neistý, pretože načasovanie a výšku výberu príjmov a výdavkov v nasledujúcich týždňoch je ťažké predpovedať. Ministerstvo financií plánuje zvýšiť pôžičky do konca štvrťroka, ktorý sa skončí v júni, v celkovej výške približne 726 miliárd USD (668 miliárd eur) o približne 449 miliárd USD (413 miliárd eur) viac, ako sa plánovalo začiatkom tohto roka. Úradníci uviedli, že je to čiastočne spôsobené nižšími príjmami z dane z príjmu, ako sa očakávalo, vyššími vládnymi výdavkami a hotovostným zostatkom na začiatku štvrťroka, ktorý bol nižší, ako sa očakávalo. V spoločnom vyhlásení líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer a líder demokratov v Snemovni reprezentantov Hakeem Jeffries uviedli, že USA „nemajú luxus čakať do 1. júna, aby sa spojili, schválili čistý účet, aby sa vyhli bankrotu a zabránili katastrofickým následkom. pre našu ekonomiku a milióny amerických rodín“.
Chmelár odkazuje Slovákom: Bez solidarity a vzájomnej podpory nedosiahneme nič!
„Republikáni nemôžu dovoliť, aby pravicový extrémizmus držal náš národ ako rukojemníka. Kongres po celé generácie prijímal rozhodnutia o výdavkoch a príjmoch v rámci ročného rozpočtového procesu, ktorý práve prebieha,“ uvádza sa vo vyhlásení. Na strane republikánov predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy obvinil prezidenta Bidena z toho, že „odmietol robiť svoju prácu“ a „vyhrážal sa, že náš národ zničí jeho prvý bankrot“. McCarthy vo vyhlásení uviedol, že „Hodiny tikajú“. V ďalšom liste zaslanom členom Kongresu v januári pani Yellenová uviedla, že ministerstvo financií začalo s „mimoriadnymi opatreniami“, aby sa vyhlo bankrotu vlády.
Dodo Púchovský, ct24.ceskatelevize.cz, bbc.com