Čierna budúcnosť na Slovensku sa nezadržateľne blíži. A neplatí to iba o našej ekonomike a zdražovaniu prakticky všetkého, ale aj o novom rozdelení okresov v Covid automate. Objavia sa totiž prvé čierne okresy.
Na Slovensku začína byť pomaly zle nedobre, pretože v covidovej mape sa naše okresy pomaly zafarbujú tmavšie a tmavšie. Od pondelka dokonca pribudne päť okresov, ktoré budú v čiernej farbe, teda v treťom stupni ohrozenia. Podľa portálu spravy.rtvs tak rozhodla vo štvrtok vláda. Do čierneho sa odejú okresy, ktoré sa nachádzajú na severe Slovenska – Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa, Bardejov a Svidník.
Od pondelka bude čiernych už päť okresov
Pomerne rýchle šírenie sa koronavírusu spôsobuje, že covidová mapa Slovenska sa z jesenných farieb stále viac sfarbuje do tmava. Ba päť okresov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa, Bardejov a Svidník budú dokonca čierne! Na ľudí v nich, a najmä tých nezaočkovaných, teda čaká ten najprísnejší režim.
Aké bude teda nové rozdelenie okresov?
Stupeň ostražitosti – oranžová farba: Bratislava (I – V), Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Senec, Šaľa, Topoľčany a Trnava.
Prvý stupeň ohrozenia – červená farba: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Levice, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.
Druhý stupeň ohrozenia – bordová farba: Bytča, Detva, Dolný Kubín, Humenné, Košice (I – IV), Košice – okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Námestovo, Ružomberok, Sabinov, Skalica, Snina, Stropkov, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom.
Tretí stupeň ohrozenia – čierna farba: Bardejov, Čadca Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa, Svidník.
A aké sú pravidlá pre čierne okresy?
Platí v nich povinnosť nosenia respirátorov v interiéri a rúšok v exteriéri.
Pre kompletne zaočkovaných sú obchody a služby otvorené bez obmedzení. Pre OTP platí podmienka jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových. Pre režim základ sú otvorené len esenciálne prevádzky, ako napríklad potraviny, drogérie, lekárne, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, čerpacie stanice a iné definované vo vyhláške. Tiež musí byť dodržaná podmienka jedného zákazníka na 25 metrov štvorcových.
Na hromadných podujatiach sa môžu zúčastniť iba kompletne zaočkovaní ľudia s kapacitou do 100 osôb. Organizátor si musí povinne viesť zoznam účastníkov a dodržať prísne hygienické opatrenia. Pre režimy OTP a základ sú hromadné podujatia zakázané.
Svadby, kary, oslavy, večierky a hromadné podujatia v reštauračných zariadeniach sú zakázané pre všetkých. Kompletne zaočkovaní sa môžu zúčastniť obradov, akými sú sobáše, krsty či pohreby podľa pravidiel platných pre hromadné podujatia. Pre OTP a základ sú povolené len pre 6 ľudí s výnimkou pohrebov.
Bohoslužieb sa môžu zúčastňovať plne zaočkovaní do maximálnej kapacity 100 osôb. Pre OTP a základ platí pravidlo jednej osoby na 15 metrov štvorcových a povinný zoznam návštevníkov.
Fitnescentrá, akvaparky a wellness sú zakázané pre všetkých. Zatiaľ čo bazény, plavárne a iné umelé vodné plochy môžu využívať iba kompletne zaočkovaní v počte do 10 osôb. Organizované skupiny sa riadia športovým automatom.
Reštaurácie majú povolený iba okienkový predaj alebo rozvoz. Konzumácia jedál v interiéri je zakázaná.
Návštevy v nemocniciach, zariadeniach zdravotníckych služieb či väzníc môžu byť pre kompletne zaočkovaných a OTP povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa inštitúcie.
Múzeá, galérie, knižnice a výstavy sú pre režimy OTP a základ zakázané. Kompletne zaočkovaní sa môžu zúčastniť individuálnych prehliadok s podmienkou jedného človeka na 15 metrov štvorcových.
Ubytovacie zariadenia môžu poskytovať svoje služby len pre ľudí v súvislosti s výkonom zamestnania alebo ubytovania dlhodobého charakteru. Otvorené môžu byť aj karanténne zariadenia.
Vysvetlenie:
Zaočkovaní – ľudia, ktorí sú viac ako 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo osoby 21 dní po jednodávkovej vakcíne. Do tejto kategórie spadajú aj ľudia, ktorí sú 14 dní po očkovaní akoukoľvek vakcínou a zároveň v uplynulých 180 dňoch prekonali koronavírus.
OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní covidu) – plne zaočkovaní ľudia, ľudia s negatívnym testom (PCR nie starší ako 72 hodín a antigénový maximálne 48 hodín) a tí, ktorí koronavírus prekonali v ostatných 180 dňoch.
Základ – všetci ľudia bez ohľadu na očkovanie, testovanie či prekonanie choroby.
Zdroj: Jozef Uhlárik, TASR, NCZI