4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Šokujúce zážitky na ukrajinsko-poľských hraniciach. Utekajúcich Afričanov tam vraj mlátili pelendrekmi, trhali im bundy, fackovali a bili (VIDEO)

Z Ukrajiny sa snaží dostať do bezpečia každý, kto môže. Na hraniciach to však ľudia z tretích krajín, utekajúci z tejto krajiny, ktorí tam žijú, nemajú vôbec ľahké.

Na ukrajinsko-poľských hraniciach sa nezgrupujú len pred vojnou utekajúce ženy s deťmi, ale i občania z tretích krajín, ktorí na Ukrajine žijú prípadne študujú či pracujú. Píše o tom aj portál novinky.cz, ktorý prináša aj fotky z twittera a video od Benjamina Mbongeniho z toho, ako to na ukrajinsko-poľských hraniciach vyzerá.

Šokujúce výpovede o rasizme a porušení medzinárodného práva

Na Ukrajine študuje podľa portálu republic.com viac ako 12 000 afrických študentov z Maroka, Nigérie, Ghany, Kene, Južnej Afriky, Etiópie, Somálska a ďalších krajín, ktorých priťahuje vysoká kvalita vzdelávania a dostupné náklady. Utekajúci Afričania žijúci na Ukrajine sa ale sťažujú, že ich tamojší pohraničníci nenechajú utiecť pred zúriacou vojnou. 

Namiesto toho ich údajne na hraniciach ukladajú do nekonečných radov a pri tom ich bijú. V texte postavenom na svedectvách dotknutých priamo z miesta to píše americký denník The New York Times. „Ukrajinskí pohraničníci nás nepustili ďalej. Mlátili ľudí pelendrekmi, trhali im bundy, fackovali ich a bili. Bolo to strašné,“ opísala americkému reportérovi situáciu na poľsko-ukrajinskej hranici dvadsaťštyriročná lekárka Chiney Mbagwová z Nigérie, ktorej sa nakoniec podarilo hranicu prejsť a dostať sa až do Varšavy.

Na východnej hranici vybavili za 24 hodín 12.435 osôb, 35 požiadalo o azyl

Článok New York Times bol publikovaný v utorok, teda v čase, keď sa z Ukrajiny podarilo utiecť asi 660-tisíc ľuďom. Už druhý deň večer vydal Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) správu o tom, že Ukrajinu opustil dokonca milión ľudí, teda približne 2% populácie. Zo správy The New York Times, kde sa objavilo aj video bitie Afričanov, ale vyplýva, že Afričania, ktorí na Ukrajinu prišli pracovať, z vojnou zmietanej krajiny odísť nemôžu. K správam, ktoré sa šíria aj na sociálnych sieťach, sa vyjadrili aj prezident Nigérie Muhammadu Buhari a Africká únia. „Správy o tom, že sú Afričania nejakým spôsobom vyberaní, by boli šokujúcou výpoveďou o rasizme a porušení medzinárodného práva,“ uviedla k celej zarážajúce situácii Africká únia.

Vláda schválila 13 miliónov eur na opatrenia pre možný prílev ľudí z Ukrajiny

Ahmed: Ukrajinská armáda ma zmlátila tak, že som ledva chodil

Naopak, námestník ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko zámerné zadržiavanie cudzincov na hraniciach odmieta. „Najskôr pustíme ženy a deti. Cudzinci, muži z cudziny, musia počkať, kým pustíme všetky ženy a deti. Všetkých cudzincov pustíme bez prekážok. To isté sa vzťahuje aj na černochov,“ napísal na vysvetlenie námestník v písomnom vyjadrení denníka The New York Times. Vyššie spomínaná nigérijská lekárka ale opisuje svoju inú skúsenosť. „Povedali, že môžu prejsť len ženy a deti, ale púšťali ukrajinských mužov. Keď chcela prejsť černoška, ​​povedali, že ich ženy prvé,“ tvrdí Mbagwuová.

„Nemali sme úkryt pred mrazom. Žiadne jedlo ani pitie alebo miesto na oddych. Blúznila som z nedostatku spánku,“ uviedla Mbagwuová ktorá ešte dodala, že jej 21-ročný brat sa cez hranicu dostal po štyroch dňoch. Dvadsaťdvaročný Ahmed Habbubí tunisko-francúzskeho pôvodu pre New York Times povedal, že ho zbili na hraničnom priechode Medyka s Poľskom. „Ukrajinská armáda ma zmlátila tak, že som ledva chodil. Keď som sa konečne dostal do Poľska, odviezli ma rovno do nemocnice,“ tvrdí Amed. Nie všetci cudzinci, s ktorými New York Times hovoril, však hlásia podobné problémy. Pakistanci, Afganci a Vietnamci, ktorým sa podarilo dostať do Poľska, sa sťažovali len na dlhé rady na hraniciach.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články