Kŕmidlo pre vtáky treba preventívne vydezinfikovať prípravkom s chlórom. Zamedzí sa tým šírením nákazy medzi operencami. Uvádza to Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife (SOS/BirdLife).
Vtáky treba podľa ornitológov prikrmovať len počas nepriaznivého obdobia. Začať sa už môže na jeseň a skončiť počas skorej jari. Veľký dôraz by však ľudia mali klásť na sledovanie kŕmidla a vtákov v ňom. „Často sa stáva, že ľudia prikrmujú aj počas teplejších mesiacov. Niektorí aj celý rok. V takých prípadoch sa môže rozšíriť na kŕmidle vtáčia trichomoniáza,“ tvrdia ornitológovia s tým, že choroba je nebezpečná pre stehlíky, pinky, hrdličky a holuby.
V dôsledku vtáčej trichomoniázy na kŕmidlách je podľa SOS/BirdLife v niektorých krajinách so silnou tradíciou prikrmovania sú zaznamenané úbytky zelienok obyčajných aj o niekoľko desiatok percent. Ornitológovia ľuďom radia, aby v prípade, že zbadajú apatické vtáky alebo úhyny, prestali prikrmovať. „Vtáčia trichomoniáza nie je nebezpečná pre cicavce ani pre človeka,“ podotkli.
Zdroj: TASR