Ľady okolo situácie na ukrajinsko-ruských hraniciach sa pohli. Nie však tak, ako si to mnohí predstavovali, ale čiastočne tak, ako to „maľovala“ americká strana. Fakt je taký, že ruské vojská sú už na Ukrajine!
Američania síce už dlhšie varovali pred ruským vpádom na ukrajinské územie, no stalo sa to takým spôsobom, aký nikto nepredpokladal. Vstúpili totiž na územie dvoch „nezávislých“ republík – Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky, ktoré uznalo iba Rusko. A to tam vraj vniklo najmä preto, aby ochránilo svojich občanov. Zaujímavý názor na celú vec napísal v statuse politický analytik, historik a neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár, podľa ktorého je ruský prezident Vladimír Putin zlým svedomím krutého sveta, ktorý sme vytvorili.
Historické nároky Ruska voči Ukrajine sú v 21. storočí neprijateľné
„Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odmietol schôdzku so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom a prezident USA Joe Biden zrušil summit s Vladimírom Putinom. Podľa nich to už nemá zmysel,“ konštatuje v úvode Chmelár, podľa ktorého však má diplomacia zmysel vždy! „Kým sa rokuje, nebojuje sa. Je najvyšší čas skonštatovať, že Spojené štáty neurobili pre mier na Ukrajine vôbec nič, naopak, majú leví podiel na vyvolaní tamojšieho konfliktu. Washington môže byť spokojný. Dosiahol, čo chcel. Rozdelil Európu a zničil rusko-nemecký energetický projekt Nord Stream 2,“ myslí si náš skúsený politický analytik a dodáva, že to len my sme takí hlúpi, že sme im na to skočili.
Historické nároky Ruska voči Ukrajine sú v 21. storočí podľa Chmelára neprijateľné. „Putinov historický exkurz je podobne absurdný, ako keby sme si teraz my začali robiť nároky na Podkarpatskú Rus, na poľskú časť Oravy, na Pilišské vrchy v Maďarsku (ktoré boli kedysi súčasťou Nitrianskeho kniežatstva) alebo na pripojenie časti Maďarska až po Balaton, lebo všade tam žili Slovania a tam sa nachádzal aj Pribinov Blatenský hrad. Takto nie!“ píše ďalej politický analytik a historik v jednej osobe, podľa ktorého na druhej strane je obraz Putina ako „nového Hitlera“ strašne falošný. „Poslanec za SaS, kožný lekár Peter Osuský, ktorý neobyčajne rád historizuje, hoci rozumie dejinám asi tak ako ja dermatológii, na TA3 rozprával ako zvyčajne patetické bludy, voči ktorým by mal protestovať každý, kto sa stavia proti deformácii historickej pamäte, vrátane židovskej náboženskej obce,“ pridáva Chmelár.
Americké vojnové zločiny sú s tými ruskými stále neporovnateľné
Prirovnávať beštiálneho masového vraha, zodpovedného za holokaust a vyvraždenie miliónov ľudí k akokoľvek cynickému, ale racionálnemu stratégovi Putinovi je podľa Chmelára nehoráznosť. „Reductio ad Hitlerum je klasický argumentačný podvod, ktorý dlhodobo zneužíva západná propaganda – pred každou vojnou sa usiluje protivníka dehumanizovať a pripísať mu najdiabolskejšie úmysly: a tak bol k Hitlerovi prirovnávaný Slobodan Miloševič, Saddám Husajn, Muammar Kaddáfí, ale aj Jásir Arafat, Baššár Asad a ďalší. Lenže Vladimír Putin je len zrkadlovým obrazom západnej civilizácie, postupuje rovnako, ako sme sa správali my,“ konštatuje Chmelár. „Keď NATO vzalo Srbsku násilím Kosovo, Václav Havel navrhol, aby sme tam poslali „mierové zbory“. Čo robí Putin na Donbase? To isté, ešte aj odkopíroval americké bilaterálne vojenské zmluvy,“ prízvukuje politický analytik.
„A nezabúdajme, že ešte stále sú americké vojnové zločiny s tými ruskými neporovnateľné. Najväčší Putinov zločin je druhá čečenská vojna, ktorá však vadí Západu najmenej, pretože Rusko za neho urobilo špinavú robotu, aj keď si vyžiadala tisícky mŕtvych civilistov. Spojené štáty však majú na svedomí milióny mŕtvych, rozbili Blízky východ i severnú Afriku. Kde boli tí, ktorí dnes volajú po sankciách? Prirodzene, prisluhovali im,“ prízvukuje Eduard Chmelár a na samý záver statusu dodáva: „A dnes nielenže mlčia o najstrašnejšej vojne súčasnosti v Jemene, ktorá si už vyžiadala 400 000 mŕtvych, ale jej vinníkov (Spojené štáty a Saudskú Arábiu) ešte aj podporujú. Putin je naším zlým svedomím, je odrazom krutého sveta, ktorý sme vytvorili. Nediskutovať s ním znamená potvrdzovať, že svoje chyby nechceme napraviť.“
Jozef Uhlárik