11.5 C
Nitra
pondelok, 23 septembra, 2024

Spomienka na medoústeho básnika

Vlani uplynulo 200 rokov od narodenia evanjelického kňaza, básnika a matičiara Andreja Braxatorisa – Sládkoviča. (Narodil sa v Krupine 30. marca 1820.) Pandemická situácia nedovoľovala verejnú spomienku hodnú tohto velikána našej literatúry.

Spomienka na medoústeho básnika

V Hrochoti, kde bol Sládkovič farárom v rokoch 1847 – 1856, si autora Maríny a Detvana uctili kultúrnym programom, ktorý sa konal v tamojšom evanjelickom kostole po službách Božích v nedeľu 11. júla. Starosta obce Marian Mazúch podotkol, že to môže byť zároveň aj spomienka na 150. výročie predčasného úmrtia básnika, ktorého ktorýsi z literárnych historikov nazval výstižne „medoústym“. Predčasne odišiel do večnosti v apríli 1872. Za účasti poslankyne NR SR Ľubice Laššákovej a ďalších hostí priblížil životné osudy Sládkoviča 1. podpredseda Matice slovenskej (MS) Marek Hanuska.

Spomienka na medoústeho básnika

V príhovore zareagoval na vytúžený letný lejak, ktorý práve kropil Hrochoť, keď povedal, že „Sládkovič bol dažďom, vlahou pre našu reč“. Básnické dielo Andreja Sládkoviča skvostnou recitáciou, ale i osobnými spomienkami na šírenie poézie a jej súčasné postavenie v slovenskej kultúre priblížil herec Juraj Sarvaš. Je vskutku obdivuhodné, ako ovláda svoje remeslo v úctyhodnom veku 90 rokov. (Narodil sa v Radvani nad Hronom 14. júla 1931.) S hrdosťou v hlase spomína, že ho krstili v kostole, v ktorom v rokoch 1856 – 72 pôsobil práve Sládkovič. Pri príležitosti jubilea si prevzal medailu, ktorú vydala MS pred dvoma rokmi v limitovanom počte sto kusov pri 100. výročí obnovenia činnosti tejto našej najvýznamnejšej kultúrnej a národnej inštitúcie. Do poetického programu zapadli tóny fujary v podaní známeho interpreta Vladimíra Homolu a piesne hrochotských dospelých i mladých folkloristov a spevákov, ktorí v krátkej scénke potvrdili, že Sládkovič má čo povedať aj dnešnej mladej generácii. Na záver položili účastníci spomienkového podujatia kyticu k pamätnej tabuli Andreja Sládkoviča na budove starej fary.

Zdroj: FB Jozef Sliacky/foto

Spomienka na medoústeho básnika
Spomienka na medoústeho básnika
Banská Štiavnica sa chce zaradiť na zoznam najromantickejších miest sveta podobne ako talianska Verona a francúzsky Paríž. Počas celého roka bude v tomto historickom meste zapísanom na zozname UNESCO prebieha projekt Zaľúbená Štiavnica, ktorý nadväzuje na najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta, Sládkovičovu Marínu. Projekt Zaľúbená Štiavnica vznikol pri príležitosti okrúhleho výročia, v roku 2020 by básnik Andrej Sládkovič a jeho milovaná Marína Pischlová oslávili 200. narodeniny. Banská Štiavnica, 10. februára 2020. EASYFOTO TASR – Jana Vodnáková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články