Peniaze. Drvivá väčšina ľudí si bez nich nevie svoj život predstaviť. To samé ale platí aj pre šport, športovcov a kluby, ktoré ich potrebujú najmä k svojej činnosti. Ten, kto ich nemá vie, aké ťažké je to bez nich. Vedia to aj športovci pod Zoborom.
V Nitre je od novembra 2018 novým primátorom Marek Hattas, ktorý sa netajil tým, že športu veľmi naklonený nie je. A jeho príchodom sa stalo to, čo muselo zákonite prísť. Viaceré kluby sa z najvyšších súťaží porúčali a spadli do nižšej ligy. Tak ako FC Nitra, ktorý sa zosypal až o dve súťaže nižšie. Jeho predseda predstavenstva Martin Peško dokonca priznal, že vzťahy s nitrianskou radnicou sú na bode mrazu, teda de facto nulové.
Každý klub, ktorý získa dotáciu, musí minimálne 50% použiť na mládež
Portál nitranoviny.sk sa teda pokúsil zistiť ako to s financovaním športu v Nitre je po odchode primátora Jozefa Dvonča a nástupe Mareka Hattasa. V roku 2016 bol šport v Nitre dotovaný čiastkou 430-tisíc eur, o rok neskôr to bolo 520-tisíc eur a v roku 2018 už 650-tisíc eur. To boli priame dotácie, rozdeľované podľa Zásad schválených v zastupiteľstve. Okrem toho cez Správu športových a rekreačných zariadení a neskôr cez Službyt išla športu v Nitre nepriama podpora úhradou energií a opráv. Po voľbách v roku 2019 dostali športové kluby v Nitre čosi viac ako 580-tisíc eur, o rok neskôr iba 465-tisíc eur kvôli tomu, že bol trojmesačný zákaz činnosti klubov v rámci prvých opatrení proti COVID 19, a vlani to bolo 543-tisíc. V roku 2021 sa klubom pod Zoborom rozdelilo 739 226 eur.
Šéf FC Nitra Martin PEŠKO: Mesto nám nijako nepomáha ani nevychádza v ústrety
Okrem klasickej podpory športovej činnosti je v tejto sume aj zmluvná podpora uhrádzania chodu zimného štadióna HK Nitra vo výške 150 000 eur. Prirodzene, nebudeme sa tu rozpisovať, koľko dostal ten či onen klub alebo športové odvetvie, pretože tým by sme medzi nimi mohli iba zbytočne rozvíriť nevraživosť, no od roku 2020 sa športy rozdelili na strategické a tie ostatné. „V roku 2020 dostali strategické športy čiastku takmer 284 tisíc eur, o rok neskôr to bolo už približne 543 tisíc, pričom sa zakúpila na zimný štadión rolba a poskytli sme aj dotáciu na prevádzku štadióna HK Nitra, ktorý patrí mestu,“ odpísali nám z Mestského úradu. „Každý klub, ktorý získa dotáciu, musí minimálne 50 percent použiť pre potreby mládežníckych kategórii. Presné rozčlenenie na kluby sa každý rok čiastočne mení,“ uviedol zástupca primátora Daniel Balko.
Konkrétna podpora pre kluby sa vždy vyrátava podľa rovnakého vzorca
„Náklady na energie a chod mestských športovísk je v réžii Službytu Nitra s.r.o., v ktorých pôsobia profesionálne športy (t.j. športová hala na Klokočine, tenisový areál, zimný štadión, atletický štadión) je ročne zhruba 730 tisíc eur. Vzhľadom na nárast cien energií však táto suma v budúcom roku bude určite oveľa vyššia. A v tejto sume teda nie sú náklady na väčšie opravy týchto športovísk mimo bežnej údržby a ani náklady na zabezpečenie chodu futbalových ihrísk v mestských častiach, plaváreň či kúpalisko,“ skonštatoval Balko, ktorý ešte dodal: „Napríklad HK Nitra pôsobí na zimnom štadióne, kde energie platí Službyt, chod štadiónu prepláca HK Nitra mesto a klub má ešte nárok na podporu športovej činnosti v rámci strategických športov. Ročne to je cca 600 000 eur.“
Legenda Moravčík: Čo je to s nitrianskym futbalom?
Vzhľadom na nárast cien energií však bude suma v budúcom roku bude určite oveľa vyššia. Na rok 2022 schválili poslanci výšku dotácie v rovnakej výške ako v roku 2021, ale konkrétna podpora pre kluby sa vraj vždy vyrátava podľa rovnakého vzorca a kritérií, ktoré sa ale u klubov každoročne menia. Napríklad, ak budú mať viac alebo menej mládežníkov, postúpia či vypadnú z ligy, budú mať viac reprezentantov a podobne. V strategických športoch sú aktuálne z kolektívnych športov len HK Nitra a Volley project UKF, z individuálneho ŠOG Nitra, TJ AC Nitra, TJ Stavbár Nitra, ŠK Farmex a Box Club Stavbár. „FC Nitra nedostal na roky 2020 a 2021 žiadne dotácie na športovú činnosť a nedostane ich ani v roku 2022 z dôvodu dlžôb voči mestu. Celkovo podporujeme takmer 50 športových klubov,“ uzavrel viceprimátor Daniel Balko.
Športu pomáhali aj podnikateľské subjekty úspešné pri zákazkach pre mesto
My iba pre informáciu pripomenieme, že v najvyšších republikových súťažiach je v súčasnosti z Nitry iba hokej, ženský volejbal, hokejbal a box, pričom predtým to boli futbal, hokej, basketbal, volejbal aj hokejbal. A dnes? FC Nitra sa prepadol do III. ligy a navyše bojuje o holú existenciu, basketbaloví muži a ženy hrajú druhú najvyššiu súťaž rovnako ako volejbalisti. „Mňa do toho, ako sa dnes financuje šport v Nitra v podstate už nič nie je. My sme mali svoj systém podpory športu, ale momentálne to vyzerá tak, že oni podporujú najmä hokej, ktorý mesto určite hanbu nerobí,“ povedal exprimátor Jozef Dvonč na margo súčasného financovania športu pod Zoborom, podľa ktorého sa profesionálny šport bez vstupu súkromného kapitálu ani robiť nedá. Dvonč priznal, že šport v Nitre pomáhali spolufinancovať i tí, ktorí sa chceli nejako „odvďačiť“ za zákazku, ktorú od mesta v rámci obstarávania získali.
FC NITRA: Miesto ligy majstrov a svetových klubov – fackovací panák v III. lige
„Dostali reklamu na štadióne a firmy takto dávali vlastne klubom peniaze, čo bola tiež istá pomoc od mesta, ktoré takto „pomáhalo“ klubom získať sponzorov a tí pomáhali spolufinancovať ten ktorý klub a šport. Oni totiž tie peniaze mohli dať hocikde inde, no my sme ich presvedčili aby ich dali do športu,“ hovorí exprimátor, podľa ktorého si vedenie mesta zvolí systém, akým chce podporovať šport. Dvončovi podľa jeho slov nevadí presun vyššej čiastky peňazí na hokej, no trápi ho ako dopadol futbal. „Za éry primátora Dvonča okrem oficiálnych dotácií z mesta podporovali šport viaceré firmy, napríklad Nitrianske komunálne služby (NKS) či Arriva. Bolo to aj tým, že on ako bývalý športovec chodil na športové podujatia, pretože mal o šport v Nitre záujem a prikladal mu váhu,“ pochválil exprimátora mestský poslanec a bývalý športovec Peter Oremus.
Súčasné vedenie o šport a jeho finančnú podporu záujem nemá, hoci tvrdí opak
„Vzhľadom k tomu, že NKS-ka ani Arriva už finančne nepomáhajú, je podpora športu v menšom, ba šport ako taký nie je už takmer vôbec v pozornosti vedenia mesta. Oni sa zameriavajú najmä na kultúru a šport je pre nich iba akási čierna diera, niečo čo je zlé,“ vysvetľuje Oremus, podľa ktorého výšku dotácií na šport vedia poslanci ovplyvniť iba v návrhu rozpočtu. „Vedenie mesta sa teraz veľmi chváli tým, že oni to celé stransparentnili, že komisia športu perfektne pracuje a že vymysleli kľúč, ktorý je spravodlivejší pre kluby. Ja si ale nemyslím, že je to pre ne spravodlivejšie, pretože za posledné dva roky sme FC Nitra nepodporili. To, čo napísal Hattas, že dostali dotáciu 280-tisíc, tak to bolo pre Nitriansku investičnú a.s., ktorá nemala na splátky banke, tak sme im z mesta mimoriadne dali dotáciu, pretože FC Nitra im nedalo nič. A keďže my ani nikto im nič nedal, tak im ani nemali čo dať,“ dodáva Oremus.
Príde FC Nitra o svoj nový štadión?
FC Nitra nedostal za ostatné dva roky žiadnu dotáciu aj preto, lebo s Nitrianskou investičnou a.s. majú podľa Oremusa nevysporiadané vzťahy ohľadom DPH, ktoré sa tam nabalili. „Pokiaľ klub nemá vysporiadané vzťahy s mestskou spoločnosťou, tak nemôže dostať od mesta dotáciu. FC Nitra to ale neriešil, čím sa dostal do vlastnej pasce, pretože Nitrianska investičná a.s. nevedela splácať banke úver, tak boli na ňu z banky vyvíjané tlaky. Mesto teda odsúhlasilo dotáciu priamo Nitrianskej investičnej a.s., a tak klub nedostal nič. Mesto však tvrdilo, že tým podporilo šport, no de facto futbalisti z tej dotácie nevideli ani euro. Za Dvonča dostali peniaze aj na energie a prevádzku štadióna, pretože on mal k športu úplne iný prístup ako má súčasné vedenie, ktoré o šport záujem nemá. Napriamo to síce nepovedia, no je to tak,“ uzavrel Peter Oremus diskusiu na tému pomoc mesta Nitra športovým klubom v jeho pôsobnosti.
Jozef Uhlárik