Dnes je to presne mesiac čo ruské vojská vtrhli na Ukrajinu s cieľom „urobiť tam poriadok“. Malo to byť rýchle, no stal sa pravý opak. Nielenže zomierajú civilisti, ba dokonca deti, ale nezmyselná vojna sa naťahuje a odštartovala ešte väčšie zdražovanie než bolo doteraz.
Strach z Covidu vystriedal strach z vojny. Ta je síce zatiaľ „len“ na Ukrajine, no bytostne sa týka i nás. A to nielen príchodom tisícov zúfalých utečencov, ale tiež strachom, že sa konflikt prenesie aj na naše územie a rozpúta sa tak III. svetová vojna. Navyše, obrovské zdražovanie cien plynu, ropy, ktoré nám čoskoro môžu chýbať, ale vlastne všetkého, je len akou čerešničkou na torte. Vážne sa nad tým v statuse zamyslel Marián Kéry, poslanec parlamentu za Smer-SD a tiež poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Ruská agresia na Ukrajine škodí najmä tamojším civilistom
„Vojna na Ukrajine trvá už mesiac. Aj Slovensko a svet tak po dvojročnom strachu z Covidu a novom strachu z inflácie a zdražovania gniavi aj strach z vojny. Koľko strachu dokáže uniesť obyčajný človek?“ pýta sa hneď v úvode statusu Kéry, ktorý tak pripomína , že dnes je to presne mesiac od útoku vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu. „Zopakujem aj po stý raz. Tento útok bol zo strany Putina prekročením červenej čiary. Agresiou, ktorá škodí najmä civilistom. Bežným ľuďom. V 21.storočí by sa žiaden diplomatický spor, nech je akokoľvek ťažký, nemal končiť takto,“ prízvukuje smerák, ktorému je ľúto miliónov Ukrajincov, ktorí už kvôli vojne museli opustiť svoje domovy.
„Tí, ktorí sa rozhodnú zostať na Slovensku, si zaslúžia pomoc. Najmä v začiatkoch, aby sa mohli stabilizovať a začať starať sami o seba. Ale ako im vláda pomáhala doteraz? Ak by nebolo rôznych charitatívnych organizácií na čele s Maltézskou pomocou, Červeného kríža, samospráv susediacich s Ukrajinou či tisícov dobrovoľníkov, prišlo by ku katastrofe už v prvých dňoch po vypuknutí vojny,“ konštatuje Kéry, podľa ktorého štát sa ani za dva roky pandémie nenaučil, ako zvládať krízové situácie. „Ak toto napíše aj Denník N, potom situácia musí byť naozaj katastrofálna. A pokračujem Denníkom N: Ministerstvo vnútra zlyháva v riadení utečeneckej krízy a zazmluvnilo si na to súkromnú firmu Dustream production. „Oslovená bola na základe odporúčania dobrovoľníkov,” tvrdí Mikulcov rezort. Kto konkrétne ich odporučil, taja,“ píše ďalej smerácky parlamentný a župný poslanec.
Marián KÉRY: Svet sa zbláznil, princíp kolektívnej viny je na scéne
Také experimenty, aké oni vyťahujú z brucha, si nemôže dovoliť
„Neviem, či je toto tá transparentná cesta, ktorú sľubovali pred dvomi rokmi. Ale nemožno sa čudovať. Veď aj počas pandémie bolo viacero takých podobných „transparentných“ oslovení či súťaží. Keby aspoň mali šajnu ako funguje slovenská ekonomika, a že si nemôže dovoliť také experimenty, aké oni z brucha vyťahujú v podobe názorov, že by sme sa mali čím skôr odstrihnúť od ruskej ropy a plynu. Nevedia, čo činia,“ varuje Marián Kéry a dodáva, že predseda združenia zamestnávateľov Vladimír Soták im jasne odkázal, že kampaň, ktorá je založená proti dovozu ruského plynu a ropy, je založená na nereálnych základoch, a že ak by Slovensko prestalo s ich dovozom, prinieslo by to pre slovenský priemysel katastrofálne následky.
Hlas-SD: Premiér potvrdil, že vláda NEVIE a NECHCE riešiť drastické zdražovanie
„Klub 500 označil danú situáciu doslova za alarmujúcu, aj preto, že sa tieto úvahy prezentujú v období, kedy ešte stále rezonujú negatívne dopady pandémie spojené s rastom cien vstupov a narušením dodávateľsko‐odberateľských reťazcov. Klub 500 slovami Vladimíra Sotáka ostro reagoval nielen na adresu vládnych predstaviteľov, ale aj prezidentky Čaputovej: „Nech povie hocikto, hocičo. Nech ide cestou akou chce, ale tu je otázka, že či budeme mať plyn a budeme robiť, alebo plyn mať nebudeme a robiť nebudeme!“ A nie je to len o názore majiteľa Železiarní Podbrezová, ako by si niekto mohol povedať. Oproti našich vládnym politikom sú iní, ostrieľanejší politici z partnerských štátov Európskej únie v podobných vyjadreniach oveľa, oveľa zdržanlivejší,“ pridáva smerák.
Zastavenie ruskej ropy a plynu si vyžaduje celospoločenský súhlas
Podľa Kéryho títo ostrieľaní zahraniční politici vedia, že ak na toto Európska únia pristúpi, trpieť bude v prvom rade Európa. „Napríklad holandský premiér Mark Rutte vyhlásil, že krajiny Európskej únie sú stále vo veľkej miere závislé od dodávok ruskej ropy i plynu a nemôžu ich jednoducho zrušiť v krátkom čase. Pre členské krajiny EU by to podľa neho bolo neudržateľné. Nemecký kancelár Scholz je ešte jasnejší. Tvrdí, že v súčasnej dobe nie je možné zaistiť iným spôsobom dodávky energie pre výrobu tepla, mobilitu, zásobovanie energiou a celkovo pre priemysel v Európe. Ruská ropa má preto aj z jeho pohľadu zásadný význam pre poskytovanie verejných služieb a každodenný život ľudí,“ uvádza Kéry názory dvoch politikov, ktorí si uvedomujú čo by odpojenie od ruského plynu a ropy znamenalo.
Odpojením od ruského plynu a ropy spáchame ekonomickú samovraždu, píše Chmelár
„My na Slovensku si ale podľa vládnej koalície predstavujeme situáciu s odstrihnutím sa od ruského plynu či ropy oveľa jednoduchšie. Úplne nepochopiteľne smerujú Heger, Korčok či prezidentka Čaputová k odstrihnutiu slovenského energetického sektora. Súhlasím s naším predsedom Robertom Ficom, že zastavenie ropy a plynu si vyžaduje celospoločenský súhlas, a ten na Slovensku neexistuje. Takýto súhlas premiér Heger pred rokovaním na túto tému v Bruseli jednoducho nemá,“ konštatuje Marián Kéry, ktorý to chce premiérovi na dnešnom rannom rokovaní Výboru Národnej rady pre európske záležitosti veľmi jasne tlmočiť.
Remišová: Solidaritu k Ukrajine vyjadrila aj vypnutím plynového kúrenia v byte
Stále niet svetla na konci tohto nezmyselného vojenského tunela
„Po dvojročnej pandémii tak Slovensko, ktoré nie je priamou súčasťou rusko-ukrajinského konfliktu, gniavi strach z vojny a okrem toho aj z nekontrolovateľného zdražovania a celkovo hospodárskeho a ekonomického kolapsu. Slová o mieri sú v defenzíve, zdá sa, že väčšina krajín hovorí len o zbraniach, vyzbrojovaní a vojne. Pritom reálne hrozí, že z Ukrajiny začnú až teraz odchádzať naozaj chudobní ľudia, ktorí zostali doslova bez financií. Až títo budú potrebovať vážnu a možno aj dlhodobú, minimálne niekoľkomesačnú sociálnu a ekonomickú pomoc v krajinách, kde požiadajú o azyl. Zvládne toto naša v doterajších krízach zlyhávajúca vláda? Obávam sa, že nie,“ myslí si smerák.
Najhoršie podľa Kéry je, že stále niet svetla na konci tohto nezmyselného vojenského tunela. „Tým by mohlo byť rokovanie prezidentov Ukrajiny a Ruska, za mediátorstva tretej neutrálnej strany. A tiež ústupky z oboch strán. Diplomacia je jediné riešenie, ktoré prinesie nádej,“ myslí si poslanec za Smer-SD, podľa ktorého môže byť opakom zmrazenie a pokračovanie konfliktu. „A pokračujúci strach pre obyčajných ľudí, čo prinesie budúcnosť. Koľko strachu však dokáže uniesť človek?“ pýta sa v samom závere svojho kritického statusu Marián Kéry.
Jozef Uhlárik