4.8 C
Nitra
sobota, 16 novembra, 2024

Starostlivosť o jesennú záhradu: Poradíme vám, ako na to!

Aby vaša záhrada prežila chladné zimné dni, je potrebné venovať jej na jeseň náležitú starostlivosť. Nielen že jej tak pomôžete v bezpečí prečkať nastávajúce mrazivé obdobie, zároveň si aj vytvoríte potrebný náskok na jar. Ako pripraviť trávnik na zimu, aké nasadiť cibuľoviny alebo ako sa správne postarať o vaše trvalky? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Starostlivosť o jesennú záhradu: Poradíme vám, ako na to!
Ako pripraviť trávnik na zimu?

Výber správneho hnojiva

Prvým krokom k úspechu je výber vhodného hnojiva. Rastliny potrebujú pred zimou dodať živiny, ktoré im pomôžu načerpať sily po vyčerpávajúcej sezóne a úspešne tak prezimovať. Jednou z možností sú minerálne hnojivá. Na rozdiel od jari by mali byť bohaté na draslík. Ten pomôže zvýšiť odolnosť a pevnosť rastlinných pletív, vďaka čomu rastliny zosilnia a lepšie odolajú nočným mrazom.

Starostlivosť o jesennú záhradu: Poradíme vám, ako na to!
Prvým krokom k úspechu je výber vhodného hnojiva.

Využiť môžete aj organické hnojivá. Oproti minerálnym sa starajú nielen o rastliny, ale aj o zdravie a úrodnosť pôdy. Ako výživa a zároveň ochrana pred zimou sa na jeseň osvedčil kompost, ktorý stačí prihrnúť k danej rastlinke. Ďalšou možnosťou sú prírodné biostimulanty, ktoré podporujú rast a obranyschopnosť rastlín. Často sa pridávajú aj do takzvaných inteligentných hnojív. „Ide o podporné pôdne prostriedky, ktoré sú ekologicky rozložiteľné, čiže sú vhodné aj na pestovanie potravín v biokvalite. Zároveň umožňujú regeneráciu pôdy, napomáhajú lepšie zadržiavať zrážkovú vodu a znížiť povrchový odtok či výpary,“ uviedla Iva Ambrosová zo spoločnosti ESCUBE.

Ako zazimovať trávnik

Pre mnoho ľudí končí starostlivosť o trávnik poslednými teplými dňami. Aby sa však na jar krásne zazelenal, je potrebné ho na jeseň správne pripraviť. Naposledy sa trávnik kosí v novembri, kedy sa teplota ustáli okolo 7 °C a tráva prestáva rásť. Následne je nutné dôkladne odstrániť zvyšky pokosenej trávy a opadaného lístia, pod ktorého nánosmi by sa mohli vo vlhkom prostredí tvoriť pliesne či hniloba. Ďalším zásadným krokom pred zimou je aj prevzdušnenie trávy vertikulátorom či elektrickým prevzdušňovačom. Tým trávu vyčistíte od trávnej plsti a umožníte jej lepší prístup k živinám, vlahe i vzduchu. Posledným dôležitým krokom je hnojenie, ktoré jej dodá potrebné živiny, vďaka čomu lepšie prečká nadchádzajúcu zimu.

Starostlivosť o jesennú záhradu: Poradíme vám, ako na to!
Jeseň neznamená iba zazimovanie, ale aj výsadbu jarných cibuľovín, ako sú narcisy, snežienky, hyacinty, tulipány a ďalšie.

Ako zazimovať záhony

Potom, čo ste zožali všetku zeleninu, je potrebné záhony zbaviť buriny a dôkladne ich zrýľovať. Obzvlášť v ťažkých, ílovitých pôdach sa bez tohto kroku nezaobídete. Prácu si môžete uľahčiť pridaním piesku či menšieho množstva kompostu. Zároveň môžete do pôdy zaryť aj zvyšok pokosenej trávy, ktorá poslúži ako prospešné zelené hnojivo. Všeobecne však platí, že čím neskôr pôdu zrýľujete, tým lepšie. Obmedzíte tak napríklad pravdepodobnosť, že vám do čerstvo zrýľovaných záhonov nakladú slimáky svoje vajíčka.

Čo s rastlinami

Teplomilné rastliny treba na zimu schovať do vnútorných priestorov. Ideálne sú chladnejšie, svetlé miesta, kde však teplota neklesá do mínusových hodnôt. Väčšine druhov vyhovuje teplota od 5 do 15 °C. Vhodným zimoviskom je preto svetlá pivnica, chodba či zimná záhrada. Rastliny neprelievajte, pokiaľ je však vzduch suchý, mierne ich poroste vlažnou vodou alebo v miestnosti zapnite zvlhčovač vzduchu.

Odlišný spôsob zazimovania si zaslúžia trvalky. U nich je dôležité rozlíšiť, o akú rastlinu ide a čo na zimu potrebuje. Niektoré druhy sa odporúčajú zrezať, iné môžete nechať v podstate bez zásahov. Niektoré chúlostivejšie druhy náchylné na omrznutie je dobré prikryť čačinou, textíliou či vrstvou kompostu. Naopak okrasné trávy sa oplatí nestrihať a radšej ich pred zimou zviazať.

Jeseň neznamená iba zazimovanie, ale aj výsadbu jarných cibuľovín, ako sú narcisy, snežienky, hyacinty, tulipány a ďalšie. Ideálnou dobou je september, v prípade priaznivého počasia je však možné sadiť rastliny aj v októbri či novembri. Dôležitým bodom je hĺbka výsadby. Tú odporúčame skontrolovať pri každej rastline zvlášť. Všeobecne sa však riadime poučkou, podľa ktorej sa cibuľky vkladajú do cca trojnásobku ich výšky.

Starostlivosť o jesennú záhradu: Poradíme vám, ako na to!

Ako sa starať o ovocné stromy

Pri ovocných stromoch sa zamerajte na ochranu koreňov, ktoré sú najviac náchylné na mrazy. Základom je pôdu okolo stromu dobre prekypriť, posypať kompostom a dôkladne zaliať. Ak chcete pôdu kvalitne vyživiť, môžete v zálievke pridať aj bio-stimulanty na podporu koreňového systému. Ďalším krokom by malo byť zakrytie koreňov lístím, slamou, posekanou trávou či mulčovacou kôrou. Nielen že sa tak zamedzí odparovaniu vody, ale vďaka ich rozkladu sa zároveň vytvorí výživná zemina, ktorá pôde odovzdá potrebné živiny.

(jn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články