Začínal ako dobrovoľník v bakalárskom ročníku, dnes je to jeho práca a životné poslanie. Pavol Ščasný, s ktorým sme sa rozprávali, už viac ako jedenásť rokov pracuje najmä s drogovo závislými ľuďmi v rámci Združenia STORM v Nitre, ktorého je predsedom.
Mohlo by sa zdať, že združenie STORM je vyslovene o mladých ľuďoch. Nie je to však úplne tak. Prevažnú väčšinu tvoria síce mladí ľudia, ale nájdu sa aj dôchodcovia. „Vždy to závisí od toho aká udalosť sa človeku v živote udiala. Niektorí dôchodcovia v dobrej viere prepíšu majetky na deti a deti ich potom vyhodia z domu. A z človeka je zrazu človek bez domova. A keď potom žije na ulici, veľmi ľahko sa k nemu pridružia napríklad drogy,“ vysvetlil šéf združenia, ktorého klienti majú vekový priemer približne 33 rokov. Z užívateľov drog má združenie najviac klientov v Seredi, nasleduje Nitra a na treťom mieste je Trnava.
Terénna sociálna práca, čo je teda základom činnosti združenia, je predovšetkým o fyzickom kontakte, čo počas pandémie spôsobuje nemalé problémy. Pracovníci však fungujú vždy, pričom reflektujú aktuálnu situáciu a vyhlásenia. „Je teda faktom, že sa v poslednom čase snažíme kontakty minimalizovať, ale vzhľadom na ľudí, ktorým pomáhame, to nie je vždy možné. Aj dištančné poradenstvo je lepšie ako žiadne, no keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že ide o ľudí, ktorí často nemajú domov, nieto ešte telefón, je to dosť problematické“, vysvetľuje Pavol Ščasný, absolvent Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Na základe vlastných skúseností hovorí, že prevencia nie je iba fráza: „Náš špeciálny program STEREO sa za normálnych okolností realizoval na základných a stredných školách. Podstatou je, že nikdy napríklad nerozdeľujeme triedu na chlapcov a dievčatá či na tých dobrých a zlých. Keď je v triede desať ľudí tak robíme s desiatimi, keď ich je tridsať, tak s tridsiatimi študentmi. Dbáme o to, aby to boli dlhodobé sedenia a aby ich bolo minimálne šesť. Vtedy sa mladí naozaj otvoria, zistia, že nie sme tam na to, aby sme ich hodnotili a zatracovali. Takto nám začnú dôverovať a vtedy sa im dá odovzdať veľa dôležitých informácií. A viete čo je zaujímavé? Že v preventívnom programe sú vo výsledku najaktívnejší zväčša „tí najhorší“. Vôbec nerušia a zapájajú sa. Ono to súvisí aj s tým, že majú čo hovoriť pokiaľ ide o skúsenosť s nejakými drogami. Tým pádom je nám tiež jasné, koho treba podchytiť, lebo v ich prípade je už primárna prevencia passé. Tu už treba úplne iný level práce – Harm Reduction. Ale práve takto sme už nejeden mladý život ovplyvnili.“
Pri stretnutiach sociálni pracovníci hovoria so študentmi otvorene napríklad aj o pozitívach a negatívach marihuany alebo alkoholu. „Staviame na ich skúsenostiach, nech si ju sami zdieľajú medzi sebou a nech si sami vyhodnotia či to budú robiť alebo nie, či budú znášať dôsledky,“ vysvetľuje Pavol a dodáva, že združenie má postavenú filozofiu (Harm Reduction) na tom, že študentom nevnucujú nijaký názor ohľadne drog. „Vysvetľujeme rodičom a učiteľom, že je ťažko dohovárať svojmu dieťaťu, aby nepilo alkohol, keď rodič drží v ruke pivo. Alebo ťažko hovoriť dieťaťu, aby nefajčilo, keď si ide rodič vzápätí zapáliť na balkón.“
Teraz je zvláštna doba. Obmedzenie sociálnych kontaktov nikomu nepomáha. A už vôbec nie tým, ktorých možnosť sociálnych kontaktov držala nad vodou. Spomínané centrum pod hlavičkou špeciálneho programu 3P – práca, pomoc podpora, pomáhalo ľuďom čo boli vďaka drogám naozaj na dne, práve tým, že boli v spoločnosti ľudí, ktorí ich viedli a pokúšali sa ich začleniť do života. „Snažíme sa ich aktivizovať do takej pracovnej činnosti, aby sa im vrátili základné zručnosti. Ide napríklad o zametanie alebo maľovanie v kontaktnom centre, čokoľvek. Niektorí naši klienti počas dlhých rokov ako keby stratili základné návyky niečo robiť a musia sa to učiť. Okrem toho si takto dokážu zarobiť nejaké peniaze. Pandémia si však vyberá svoju daň aj v podobe obmedzení nášho fungovania. Niektoré služby sme museli úplne zatvoriť iné, naopak, musíme realizovať ako Hospodársky mobilizovaná organizácia, čo vyhodnocujem ako veľmi pozitívny krok zo strany štátu. Sme dôležitým subjektom pre chod krajiny, pre chod a fungovanie najohrozenejších skupín štátu.“
(mn)