Činnosť polície počas štvrtkových protestných zhromaždení v Bratislave hodnotí minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) mimoriadne pozitívne. Uviedol to pre TASR s tým, že ďakuje policajtom za ich nasadenie.
Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave podľa slov ministra ešte v predstihu pred verejnými zhromaždeniami upozorňovalo osoby, ktoré využijú právo zhromažďovať sa, aby rátali počas zhromaždení zo strany polície s bezpečnostnými opatreniami.
„Boli tiež požiadaní, aby pri využívaní svojho práva vyjadriť názor nenarúšali verejný poriadok a neporušovali svoje povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných predpisov,“ podotkol Mikulec.
Už počas stredy (4. 8.) boli obyvatelia a návštevníci Bratislavy, ktorí neplánovali byť účastníkmi zhromaždenia, podľa šéfa rezortu vnútra upozornení, aby sa vyhli miestam konania sa verejných zhromaždení. „Polícia v dostatočnom predstihu apelovala aj na bratislavských vodičov, a to z dôvodu, aby rátali v blízkosti miest konania sa verejných zhromaždení s dopravnými obmedzeniami,“ skonštatoval minister.
Štátnej a bratislavskej mestskej polícii sa poďakoval aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, a to za správne vyhodnotenie bezpečnostnej situácie a primerané opatrenia. „Snažím sa rozumieť aj tomu, prečo sa minulý týždeň polícia zdráhala zasahovať. Oceňujem, že dnešné opatrenia ‚nakalibrovala‘ primerane rozsahu bezpečnostných rizík a cieľu udržať verejný poriadok,“ uviedol Droba na sociálnej sieti.
Na Hodžovom námestí a na Námestí slobody v Bratislave sa vo štvrtok protestuje proti očkovaniu, testovaniu, pandemickým opatreniam, predstaviteľom vlády a parlamentu, proti prezidentke SR Zuzane Čaputovej i médiám. Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest pri Hodžovom námestí i pri Námestí slobody. Chvíľku blokovalo Panónsku cestu 12 áut. Polícii sa doteraz podarilo v krátkom čase zakročiť a dlhším blokáciám zabrániť. Zadržala pritom dvoch ľudí a predviedla ich na policajné oddelenie.
Zdravotní záchranári zasahovali doteraz pri dvoch prípadoch na zhromaždení na Hodžovom námestí. Po policajnom zákroku bola ošetrená jedna osoba z dôvodu podozrenia na epileptický záchvat. Ošetrený bol aj jeden člen antikonfliktného tímu z dôvodu náhleho zhoršenia sa jeho zdravotného stavu. (TASR)
Protesty v Bratislave: Na Hodžovom námestí celkom „nuda“ Kotlebov brat skončil v nemocnici aj na polícii (VIDEÁ)
Organizátori dvojdňového protestu v Bratislave určite nepočítali s takou malou účasťou, no počasie odradilo mnohých. A nielen dážď, ale šokujúco aj odborári, ktorí neodporúčali zamestnancom zúčastniť sa na tejto akcii. Na svoje si tak prišli najmä kotlebovci, ktorí však zaznamenali aj jeden „pracovný“ úraz.
Od dnešného protestu si jeho organizátori sľubovali v najmä vyššiu účasť. Žiaľ, počasie bolo proti, a tak sa na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom zišlo iba niekoľko stoviek protestujúcich. Tých strážilo približne toľko isto po zuby ozbrojených kukláčov, vraj ako ochrana pred kotlebovcami, ktorí mali svoj protest asi o 150 metrov ďalej, na Námestí slobody.
Dážď a šokujúco aj odborárski „bossovia“ zmarili vyššiu účasť na dnešnom proteste
Protest mal síce začať o ôsmej ráno, no ľudí pribúdalo len pomaly. Ešte okolo desiatej ich tam boli asi iba tri stovky. Tým organizátori oznámili šokujúcu informáciu. „Povedali nám, že Konfederácia odborových zväzov nesúhlasí s týmito štrajkami a zamestnancom neumožnia sa na nich zúčastniť,“ prezradila priama účastníčka protestu Monika M., podľa ktorej je to doslova nechutnosť. Prečo sa k protestu postavili odborárski „bossovia“ takto nechápal nikto, preto sa za svoj prístup logicky nevyhli pískaniu a nadávkam.
Šok zažili protestujúci aj po tom ako Hodžovo námestie doslova obkľúčili policajní ťažkoodenci. Usporiadatelia ľudí síce ubezpečili, že je to vraj preto, aby ich „chránili“ pred stretu s kotlebovcami, no tomuto argumentu veril iba málokto. Polícia sa teda tentokrát pripravila oveľa lepšie ako pred týždňom a preč boli aj slová krajského šéfa polície, že protest, hoci aj neohlásený, je nadradený obvyklému pohodli ľudí tam žijúcich, ktorí MUSIA strpieť isté obmedzenia.
Organizátori vyzývali: Násilím podporujeme iba násilie. Nemôžeme sa brániť násilím!
Okolo obeda bolo pred Prezidentským palácom približne 800, medzi ktorými sa našli aj takí, ktorí sa snažili zablokovať dopravu. Ťažkoodenci, ale i samotní organizátori, ktorí ľudí vyzývali aby sa vrátili a policajtov zbytočne neprovokovali. „Násilím podporujeme iba násilie. Nemôžeme sa brániť násilím!“ Vyzývala rozvášnený dav jedna z organizátoriek. Protestujúci síce mohutne kričali „Gestapo! Gestapo!“, no po pár minútach sa situácia upokojila.
„Postupne ľudia prichádzajú. Prišlo veľa áut a čo máme informácie, tak popoludní sa sem chystá dosť veľa ľudí. Koľko ale príde to je kvôli dažďu otázne. Počula som, že prísť by malo aj asi 150 motorkárov, ba dokonca aj z Maďarska, lenže celú skupinu niekde zablokovali policajti, a tak je otázne ako, kedy a či vôbec sem dorazia,“ dodala priama účastníčka protestu Monika.
Kotlebovci sa chceli postaviť za všetkých, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť
Kotlebovci sľubovali blokádu niektorých ciest v hlavnom meste na čo si pozývali na pomoc kamionistov a traktoristov. Do blokády sa pustili aj sami, pretože, ako informuje samotný poslanec Marek Kotleba na svojom profile, po Bratislave išli síce pomalou, no plynulou jazdou. Tá sa ale nepáčila policajtom, ktorí voči nim zakročili.
„Momentálne som stále na polícii v Petržalke. Predviedli má na podanie vysvetlenia. Ale zatiaľ ani neviem k čomu. Priebežné Vás budem informovať. Priatelia nie je to prvý krát a určite nie ani posledný, ale nás to nezastaví a bojujeme za lepšiu budúcnosť pre všetkých,“ napísal Marek Kotleba na sociálnu sieť a ešte k tomu pridal „My sa nenecháme zlomiť a nebudeme mudrovať z kancelárií. Nebudeme mudrovať z kaviarní alebo Bruselu, postavíme sa za všetkých ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť.“
Marek Kotleba skončil po zásahu kukláča v nemocnici, v akcii aj antikonfliktný tím
„Išli sme pokojne pomalou jazdou, nič zlé sme nerobili ani sa nič zlé nestalo, neporušili sme žiadne zákony a pozrite sa, čo sa stalo. Zastavili celú dopravu, lustrujú a obmedzujú nás tu,“ hovorí Marek Kotleba v priloženom videu. Bokom nezostal ani jeho brat Marián. „Celé to začalo tým, že nejaký iniciatívny policajt zastavil z nejakého neznámeho dôvodu jedno z áut, zablokoval dopravu a celé to tu skolabovalo. Budem sa pýtať, na základe čoho tento policajt tu urobil takýto chaos,“ doplnil šéf ĽSNS. Ako sa neskôr ukázalo, Marek Kotleba skončil po zásahu polície v nemocnici. „Príslušník nejakej zásahovej jednotky napadol úplne bezdôvodne môjho brata. Kukláč ho vytiahol z auta a zaútočil na neho. Teraz ho vezú do nemocnice a my ideme za ním zistiť, ako sa veci majú a čo je s ním, pretože ma k nemu ani nepustili. To je dôsledok úplne zbytočného a nezvládnutého policajného manévru,“ skonštatoval Marián Kotleba na margo zásahu policajtov voči jeho bratovi.
Problémom sa nevyhli ani protestujúcim na Hodžovom námestí, kde dokonca musel zasahovať antikonfliktný tím polície. „Nejakí mladí výrastkovia tam prišli provokovať, ale práve ten antikonfliktný tím ich vyriešil. Inak je tu dosť nuda a počet ľudí sa tu popri tom daždi pohybuje okolo 250 až 300 ľudí,“ opísala situáciu pri Prezidentskom paláci Monika K., ktorá je tiež účastníčkou protestu.
Jozef Uhlárik