V posledných dňoch sa začala viesť na politickej, novinárskej ako aj odbornej úrovni diskusia o ustanovení § 363 Tr. por. a to v tom smere, či toto ustanovenie je nutné vypustiť zo zákona, respektíve aspoň výrazne zmeniť. Zaujímavú analýzu týkajúcu sa tohto ustanovenia zverejnil na stránke pravnelisty.sk Andrej Svoreň, bývalý prokurátor, ktorý publikuje pod týmto pseudonymom.
Uznesenie Generálneho prokurátora SR zo dňa 24.08.2021, ktoré je v plnom znení uvedené na konci tohto úvodného slova, vhodne ilustruje, že ustanovenie § 363 Tr. por. je nielen nutné zachovať v právnom poriadku SR, ale je nevyhnutné ho zachovať aj pre iné, než konečné rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní vydané v prípravnom konaní. Tomuto uzneseniu už bol venovaný aj mediálny priestor tu: https://domov.sme.sk/c/22735624/generalna-prokuratura-kandera-zilinka-naka-363-paragraf.html
Generálny prokurátor SR nižšie citovaným uznesením zrušil podľa § 363 Tr. por. uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci, ktoré bolo vydané políciou (NAKA), nakoľko NAKA mala mať podozrenie (celý neuveriteľný skutok je súčasťou nižšie uvedeného uznesenia), že Úrad inšpekčnej služby má fakticky účelovo vyšetrovať veci zaradené do pracovnej skupiny OČISTEC (podozrenie z manipulovania s výpoveďami kajúcnikov) a to z dôvodu zakrytia, respektíve zamedzenia úspešného odhalenia rozsiahlej trestnej činnosti. Aby túto kauzu mohol dozorovať úrad špeciálnej prokuratúry, bolo nutné do skutku „dostať“ aj korupciu a preto bolo v skutku uvedené aj to, že sa tak má diať za vopred prisľúbený finančný prospech, či poskytnutie inej nenáležitej výhody (t. j. že Úrad inšpekčnej služby marí vyšetrovania NAKA tak, že vyšetruje možné podozrenie z manipulovania s kajúcnikmi zo strany NAKA a to za úplatky).
Z odôvodnenia uznesenia generálneho prokurátora pritom vyplýva, že celé začatie trestného stíhania vo veci bolo založené len na „povestných“ policajných úradných záznamoch, ktoré fakticky obsahovali výmysly, či domnienky vyšetrovateľa. Naozaj stačí na začatie trestného stíhania vo veci iba to, že som policajt s oprávnením vydať takéto uznesenie a môžem si do neho „vopchať“ akýkoľvek skutok a začať preverovať koho chcem? Polícia pri vyšetrovaní musí mať zviazané ruky zákonom a preto stále omielané heslo, že „polícia má rozviazané ruky“ je trochu nezmyselné (aj gestapo, či nkvd mali rozviazané ruky).
Generálny prokurátor v tomto smere v uznesení zdôraznil, že „skutok uvedený v uznesení o začatí trestného stíhania neobsahuje žiadne konkrétne skutočnosti a obsah uznesenia je len kombináciou všeobecných indícií, ktoré nie sú konkretizované a paušálnych domnienok a hypotéz vyšetrovateľa PZ, ktoré vychádzajú z kolektívnej prezumpcie viny všetkých príslušníkov Úradu inšpekčnej služby. Nie je možné si vymýšlať skutkové okolnosti o bližšie nestotožnených osobách majúcich vzťah k SIS, doposiaľ nestotožnených príslušníkov Úradu inšpekčnej služby a iných civilných osobách…Uznesenie o začatí trestného stíhania je nezákonné, nakoľko je súhrnom domnienok a hypotéz vyšetrovateľa PZ, pričom svojvoľné vymedzenie skutku a následné prispôsobovanie dokazovania v prípravnom konaní takto vymedzenej skutkovej vete je v trestnom konaní neprípustné“.
Text: Andrej Svoreň, pravnelisty.sk
Prečítajte si text v plnom znení TU.