Psychologička Martha Stoutová nás svojou knihou Sociopat odvedle upozorňuje na nebezpečenstvo a odhaľuje, že výskyt sociopatov v spoločnosti nie je až tak ojedinelý. „Ba naopak, predstavujú významnú časť našej populácie.“ Kto ale sú sociopati? Sú to ľudia bez svedomia, ktorí nevedia prežívať hanbu, vinu, výčitky ani lásku. Je to „neliečiteľná“ duševná porucha, ktorou v konečnom dôsledku najviac trpí ich okolie. Možno i preto je dobré niečo si o nich prečítať. Ako sa o knihe vyjadril Jonathan Kellerman:„Mrazivo presný portrét zla. Sprievodca slušného človeka ríšou podlosti.“
Kniha vás prevedie niekoľkými rôznorodými príbehmi zo života a praxe psychologičky, v ktorých možno dokážete spoznať aj podobné prípady z vášho života. Či už osobné alebo príbehy vašich známych. Sú doplnené nielen postrehmi a vysvetleniami psychologičky, ale tiež rôznymi radami. Medzi nimi sa dozviete i to, aký je najspoľahlivejší spôsob spoznať sociopata.
Je však sociopat na niečo aj dobrý? Ak áno, na čo? A ako vlastne „vzniká“ tento druh človeka bez svedomia? Podľa toho, čo sa ďalej dočítane v knihe, prídete k záveru, že nárast počtu sociopatov v spoločnosti ovplyvňujú nielen genetické, ale predovšetkým spoločenské vplyvy. A dočítate sa i to, prečo je to tak.
„…existujú presvedčivé dôkazy, ktoré naznačujú, že v niektorých kultúrach žije sociopatov menej než inde. Za povšimnutie stojí, že sociopatia je pomerne vzácna v niektorých východoázijských krajinách, najmä v Japonsku a Číne. Výskum prevádzaný ako v thajských mestách, tak i na tamojšom vidieku napríklad zistil pozoruhodne nízky výskyt antisociálnej poruchy osobnosti, od 0,03 do 0,14%. To síce nie je nula, ale je to výrazne menej než približný odhad pre zeme západného sveta, ktorý sa pohybuje okolo 4%.“
Kniha poskytuje odpovede nielen na to ako sociopata spoznať, ale tiež ako ho poraziť. Ani jedno, ani druhé nie je vôbec jednoduchou záležitosťou. Isto je lepšie sociopata odhaliť, čo najskôr a vyhnúť sa tak zložitejším riešeniam následkov, no nie vždy sa to podarí. Vždy je však možná cesta, na ktorej však platia určité zásady. A napokon, ako sa píše v knihe: „Najlepšou odvetou a zároveň ochranou pred sociopatom je viesť spokojný život.“
Lucia Balagová