Slovensko nie je žiadna mega veľká krajina, kde sa striedajú nielen časové, ale aj prírodné pásma, zato je na jeho území množstvo zaujímavých vecí, ktoré sa oplatí navštíviť. A je jedno či sú to historické pamiatky, alebo prírodné úkazy či miesta, ktoré boli vytvorené umelo. Všetko z toho vie ponúknuť aj Bratislavský kraj.
Bratislava je čo sa týka historických pamiatok a zaujímavostí určite topkou v celom kraji, na druhej strane, ak sa už niekto vyberie do tohto regiónu určite by nemal vynechať ani iné jeho lokality. Aj tie majú totiž čo-to ponúknuť. A nie sú to iba hrady či zámky, ktorých je na tomto pomerne malom území naozaj veľa, ale je tu i nádherná príroda alebo miesta, kde si pri dvíhaní adrenalínu v tele prídu na svoje nielen deti, ale aj dospelí. Portál nitranoviny.sk určite neponúka všetko, kam sa dá ísť pozrieť, ale aspoň táto malá sonda zaujímavých miest turistiky a výletov chtivým Slovákom určite pomôže.
Bratislavský hrad
Vidieť ho z veľkej diaľky a jeho výraznú siluetu zbadá každý návštevník Bratislavy. Majestátnosť hradu umocňuje vrch, na ktorom stojí. Pôvodne bol sídlom panovníkov, dnes je symbolom Bratislavy a sídlom Historického múzea. Jeho terasy poskytujú neopakovateľný výhľad na mesto. Majestátny hrad vynímajúci sa na kopci 80 m nad Dunajom je už stáročia symbolom Bratislavy. Hradný kopec bol odpradávna osídlený vďaka svojej strategickej polohe. Vystriedali sa tu Kelti, Rimania, Germáni, Slovania a Maďari. Najstaršia písomná zmienka o Bratislavskom hrade sa viaže k roku 907, keď sa pod menom Pressalauspurch spomína v Salzburských análoch v súvislosti veľkou bitkou medzi Maďarmi a Bavormi. Toto pomenovanie nieslo významné veľkomoravské hradisko vybudované ešte v priebehu 9. storočia.
Počiatky dnešného hradu siahajú do 13. storočia. Z tohto obdobia pochádza najväčšia, tzv. Korunná veža hradu. Veľkolepá prestavba hradu sa začala v roku 1423 a jej výsledkom bol gotický hrad známy ako žigmundovský hrad. Prestavba hradu označovaná ako pálffyovská sa uskutočnila v období doznievajúcej renesancie. Pôvodný, menší hrad, bol zbúraný a nahradený dodnes zachovanou stavbou. Poslednú etapu veľkých stavebných úprav hradu realizovala Mária Terézia. Z pálffyovského hradu dala postupne odstrániť všetky fortifikačné stavebné prvky a zároveň zvýraznila, zdokonalila alebo rozšírila jeho obytné funkcie v najprepychovejšej podobe. Najzaujímavejší objekt, ktorý neskôr nazvali Tereziánum, pristavili po roku 1768 k východnému priečeliu paláca. Mária Terézia zmenila hrad na prepychovú barokovú rezidenciu s elegantnými francúzskymi záhradami.
Nádherný rokokový palác menších rozmerov bol sídlom miestodržiteľa Alberta, ktorý sa do tejto významnej funkcie dostal vďaka sobášu s arcikňažnou Máriou Kristínou, dcérou Márie Terézie. Obaja manželia ako milovníci umenia začali zhromažďovať na hrade početné umelecké diela, ktoré sa neskôr stali základom dnes známej viedenskej galérie Albertina. V máji 1811 na hrade vypukol ničivý požiar. S obrovskými ruinami zhoreného hradného paláca sa nič nedialo 150 rokov. Až v roku 1968 sa ukončila rekonštrukcia hradného paláca. V areáli Bratislavského hradu sú viaceré priestory prístupné verejnosti.
Hrad bol počas svojej histórie sídlom uhorských kráľov a boli tu uchovávané korunovačné klenoty. Bratislavský hrad je sídlom Historického múzea SNM, ktoré opatruje bohatý fond zbierkových predmetov, obsahujúci najmä kolekcie historického nábytku, výtvarného umenia, hodín, historického skla, porcelánu a keramiky, módne doplnky a predmety zo striebra. Poslaním múzea je dokladovať vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Okrem atraktívnych výstav je súčasťou prehliadky múzea pôsobivý interiér Hradu. Návštevníci budú prechádzať cez honosné schodisko z čias Márie Terézie a pokračovať môžu až na vrchol Korunnej veže s krásnym výhľadom na mesto a okolie. Každoročne počas Kultúrneho leta sa na nádvorí hradu konajú rôzne podujatia. Veľkým lákadlom sú predstavenia Shakespearových hier s atraktívnou kulisou hradu, organové koncerty, ale aj dni starých majstrov, počas ktorých sa nádvorie zmení na živý trh remeselníkov. Súčasťou hradného areálu je aj park, kde sú viditeľné základy veľkomoravskej baziliky. Počas prechádzky parkom sa návštevníkom naskytnú rôzne pohľady na Bratislavu a uvidia aj nenápadnú sochu sv. Alžbety, ktorá sa v roku 1207 na Bratislavskom hrade narodila.
Baroková záhrada v areáli Bratislavského hradu bola pôvodne postavená podľa návrhu architekta Márie Terézie. Poprechádzajte sa medzi 122 striebornými lipami a sochami s vlastným historickým významom a odfoťte sa pri centrálnej fontáne. Obnovenú záhradu s krušpánom vytvárajúcim barokové vzory obkolesuje vysoký múr postavený na presných základoch pôvodného múru.
Korunná veža je najstaršou zachovanou časťou hradu. Bola postavená v 13. stor. ako obranná veža staršieho hradu. Meno dostala podľa uhorských korunovačných klenotov, ktoré tu boli s prestávkami uschované v rokoch 1552 – 1783. V rámci návštevy múzea sa dá vyjsť až na jej vrchol, odkiaľ je výhľad na celé mesto.
Klenotnica: V expozícii Klenotnice sú vystavené výnimočné úžitkové predmety, používané najčastejšie pri stolovaní, doplnené o práce dekoratívne či reprezentačné, pochádzajúce predovšetkým zo Slovenska, Rakúska a Nemecka z obdobia od 17. storočia až do prvej polovice 20. storočia.
Otvorené:
Areál hradu: denne od 08:00 do 22:00 hod.
Múzeum: denne okrem utorka od 10:00 do 18:00 hod, posledný vstup je o 17:00 hod.
Poslaním múzea je dokladovať vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Buduje, spravuje a spracúva tiež numizmatickú zbierku od najstarších čias po súčasnosť a zbierky dokumentujúce históriu a etnokultúrny vývoj Slovákov v zahraničí.
Prehliadky: Každú sobotu sa koná o 11.00 hod. prehliadka v slovenskom jazyku v trvaní 1,5 hodiny (múzeum + areál hradu).
Vstupné:
Historické múzeum a Klenotnica: Základné 12,00 eur, žiaci a študenti s platným preukazom ISIC, Euro 26, preukaz študenta SŠ alebo VŠ, seniori nad 65 r. 6,00 eur, školské skupiny (ZŠ a SŠ) 3,00 eurá, školské skupiny (VŠ) 5,00 eur, rodinné vstupné (1 dospelý a max. 2 deti do 15 r.) 18,00 eur, rodinné vstupné (2 dospelí a max. 3 deti do 15 r.) 33,00 eur.
Vstupné do klenotnice: Základné 4,00 eurá, žiaci, študenti s platným ISIC, Euro 26, preukaz študenta SŠ alebo VŠ, seniori nad 65 r. 2,00 eurá, deti do 6 r., pedagogický dozor (1 pedagóg na 15 žiakov MŠ, ZŠ a SŠ), seniori nad 70 r., držitelia preukazov ZŤP so sprievodom (1 osoba) a každú prvú stredu v mesiaci zdarma.
Výstavy a expozície mimo otváracích hodín: Platné vstupné (min. 10 návštevníkov) 24,00 eur/os.
Slnečné jazerá
Areál Slnečných jazier ohraničuje mesto Senec z východu. Rozsah vodnej plochy je vyše 100 ha, dĺžka 2200 m, priemerná šírka 400 m. Patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie rekreačné strediská letnej turistiky na Slovensku. Slnečné jazerá vznikli v roku 1845, kedy tu prebiehalo bagrovanie štrku na výstavbu železnice Bratislava – Galanta. Vodná plocha jazier vznikla zlúčením piatich vodných celkov do jedného s rozlohou 116 ha. Areál je rozdelený na južnú a severnú stranu. Priamo v areáli sa nachádzajú detské ihriská, volejbalové plážové ihriská, tenisové kurty, požičovňa športových potrieb (člny, vodné bicykle, paddleboard), tobogany (veľký a malý, severná strana), nové futbalové ihrisko s umelým povrchom na južnej strane i vodný futbal na severnej strane, kde je tiež priestranný stanový kemp s kapacitou 900 miest a Aquapark. Na južnej strane je zase karavanový kemp s kapacitou 200 miest, bungalowy a hotel Amur.
Počas leta je to najnavštevovanejšie rekreačné stredisko na Slovensku, ktoré je početne vyhľadávané aj zahraničnými turistami. Okrem kúpania a vodných športov ponúkajú jazerá výborné možnosti pre milovníkov vodných športov, člnkovania i rybolovu. Za vstup na jazerá sa vyberá nízke vstupné, prípadne si môžete zadovážiť aj celosezónne permanentky. Veľkým lákadlom Slnečných jazier sú aj bohaté hudobno – zábavné podujatia, organizované priamo v areáli. Počas letnej sezóny je pre návštevníkom k dispozícií zdravotná a vodná záchranná služba. Ak vám počasie práve nezahrá do karát, strávte zábavný deň v aquaparku alebo dokonalý relax v saunovom svete. Ubytovať sa môžete v jednom z dvoch kempingov, alebo v niektorom z viacerých hotelov na brehu jazera. Tým najmenším je k dispozícii i „Kútik detských radostí“ s profesionálnym pedagogickým dozorom. K dispozícii sú v ponuke aj masáže, bazény (vírivá masážna vaňa jakuza, bazén s protiprúdom), sauny, posilňovne.
Vstupné – denné: Dospelý 4,00 eurá, deti od 6 do 15 r. dôchodca, ZŤP, doprovod ZŤP 2,00 eurá, denný vstup od 17:00 do 18:00 hod 1,00 euro. Permanentka turista 30,00 eur. Platí pre 1 dospelú osobu na celú letnú sezónu 2023. Permanentka zahŕňa vstup do všetkých zón. Vstupné sa vyberá v časoch od 9:00 do 18:00 hod. Parkovanie 60 min. 1,00 euro, 120 min. 2,00 eurá, celý deň 3,00 eurá. Rybárske povolenia je možné zakúpiť na severnej recepcii v čase od 7:00 do 19:00. Sú dostupné ako miestne povolenia, tak aj hosťovacie povolenia na rybolov.
Hrad Devín
Miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy bolo osídlené od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes romanus. V 9. storočí je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí postavili na hornom hrade pohraničnú kráľovskú pevnosť, ďalšie stavebné úpravy sa uskutočňovali v priebehu 15. – 17. storočia, kedy sa tu vystriedalo niekoľko majiteľov. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská. Od 30. rokov 20. storočia sa na hrade s prestávkami realizuje archeologický výskum. V jednotlivých častiach sú vyznačené pôdorysy objavených starších stavieb, napr. ranokresťanskej kaplnky zo 4. storočia a základy veľkomoravského kostola z polovice 9. storočia. Na renesančnom paláci je umiestnená pamätná tabuľa pripomínajúca historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval v roku 1836 Ľudovít Štúr. V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Devín je nielen významnou archeologickou, ale aj geologickou, zoologickou a botanickou lokalitou. V hradnom areáli je možné vidieť okrem zvyškov stredovekého hradu aj základy stavieb z doby rímskej a veľkomoravskej. Na hrade Devín sa nachádzajú dva výstavné priestory. V jaskyniach v skalnom brale pod horným hradom sa nachádza stála expozícia a na nádvorí stredného hradu v pivničných priestoroch renesančného paláca sa realizujú dočasné výstavy. V atraktívnych priestoroch v jaskyniach skalného brala pod horným hradom je od roku 2017 inštalovaná stála expozícia pod názvom Hrad Devín v 13. – 20. storočí. Prostredníctvom viac ako 300 archeologických nálezov z hradu Devín prezentuje stavebný vývoj hradu, jeho majiteľov a najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa v Devíne odohrali. Archeologická expozícia je doplnená o geologickú históriu hradného brala a unikátnu prezentáciu zvyškov mora z obdobia treťohôr (16 miliónov rokov), ktoré sa tu zachovali v podobe morského piesku s príslušnou faunou a tiež pozorovateľnými vplyvmi pôsobenia morskej hladiny v devínskom skalnom brale.
Otvorené:
Letná sezóna: UT-NE apríl – jún a september od 10:00 do 18:00 hod, júl- august od 10:00 do 19:00 hod.
Zimná sezóna: UT-NE október, marec od 10:00 do 17:00 hod., november – február od 10:00 do 16:00 hod.
V areáli hradu Devín platí celoročný zákaz vstupu so psom. Zákaz sa nevzťahuje na vodiacich psov.
Vstupné november – marec: Základné vstupné 4,00 eurá, rodinná vstupenka (2 dospelí + 3 deti) 10,00 eur, rodinná vstupenka (1 dospelý + 2 deti) 6,00 eur, školská skupina 2,00 eurá/osoba
Vstupné apríl – október: Základné vstupné 8,00 eur, deti od 6 do 15 r., študenti, seniori 4,00 eurá, rodinná vstupenka (2 dospelí + 3 deti) 18,00 eur, rodinná vstupenka (1 dospelý + 2 deti) 10,00 eur, školská skupina 3,00 eurá/osoba
ANTICKÁ GERULATA: Základné vstupné 4,00 eurá, deti od 6 do 15 r., študenti, seniori 2,00 eurá, rodinná vstupenka (2 dospelí + 3 deti 9,00 eur, rodinná vstupenka (1 dospelý + 2 deti) 5,00 eur, školská skupina 1,00 euro/osoba. Vstup do areálu je spoplatnený. Vstupenky si zakúpite v pokladni v interiéri expozície.
DOM U DOBRÉHO PASTIERA, EXPOZÍCIA HODÍN: Základné vstupné 3,00 eurá, deti od 6 do 15 r., študenti, seniori 2,00 eurá, rodinná vstupenka (2 dospelí + 3 deti) 7,00 eur, rodinná vstupenka (1 dospelý + 2 deti) 4,00 eurá, školská skupina 1,00 euro/osoba.
PAMÄTNÝ DOM J. N. HUMMELA: Základné vstupné 3,00 eurá, deti od 6 do 15 r., študenti, seniori 2,00 eurá, rodinná vstupenka (2 dospelí + 3 deti) 7,00 eur, rodinná vstupenka (1 dospelý + 2 deti) 4,00 eurá, školská skupina 1,00 euro/osoba.
VOĽNÝ VSTUP: deti do 6 rokov, ŤZP, ŤZP/S, pedagogický dozor – 1 osoba na 10 žiakov.
Kart One Arena
K obľúbeným indoorovým aktivitám v Petržalke patrí aj jazdenie na motokárach, ktoré si môžete dopriať v motokárovom centre Kart One Arena. Ide o najväčšiu motokárovú indoor – dráhu na Slovensku. Na motokárach Kart One Arena Bratislava sa jazdí výlučne bezpečne a to s prilbou na hlave. K dispozícii sú klasické jazdy, počas ktorých si návštevníci môžu vyskúšať aké je to jazdiť na plný plyn na 550 m dlhej dráhe. K jazde poslúži jednomiestna alebo i dvojmiestna motokára. Kart One Arena ponúka skúseným i neskúseným jazdcom, mužom a ženám bez rozdielu veku možnosť prežiť radosť, vzrušenie z rýchlej jazdy a vďaka adrenalínu zabudnúť na starosti všedného dňa. Niekoľko kôl na motokárach urobí z kohokoľvek opäť malých chlapcov a dievčatá, s blýskavým pohľadom a mierne fanatickým úsmevom.
Prevádzkovatelia kladú veľký dôraz na bezpečnosť zákazníkov, preto sú pozdĺž celej dráhy ochranné zariadenia v podobe certifikovaných plastových bariér od spoločnosti „TECPRO barriers“ s kombináciou pneumatík spevnených plastovými obrubami. Prilby a ochranné vesty pre lepšiu bezpečnosť jazdcov sú od samého začiatku bezplatnou samozrejmosťou. Navyše, kvalifikovaný a ochotný personál je vždy pripravený zodpovedať na otázky, poradiť a poprípade inak pomôcť. Deti si tiež môžu na chvíľku vyskúšať aké je to byť „jazdcom formuly F1“. Detská motokára je určená pre deti od 7 rokov s výškou 130 cm.
V ponuke je aj možnosť absolvovania kurzu jazdy na týchto štvorkolesových tátošoch. Záleží len na tom, či ste ešte dieťa, alebo váš vek už presahuje viac ako 15 rokov. Na základe tohto kritéria záujemcu zaradia do vhodného kurzu. Hala, v ktorej sa uskutočňujú jazdy, sa dá prenajať aj len pre jednu skupinu. V cene prenájmu je zahnutý zvolený počet motokár na vami vopred stanovený čas. Jazda na motokáre je bezpečná aj vďaka bezpečnostným pásom, pretekárskej prilbe, bezpečnostným nákrčníkom a chráničom rebier, ktoré sú poskytované v rámci bežnej ceny. Ostatné je už len vo vašich „rukách a nohách“.
Otvorené: celoročne PO-PI od 14:00 do 22:00 hod a SO-NE od 10:00 do 22:00 hod.
Vstupné:
Motokára: 13,00 eur/10 min. (Motokára je určená pre osoby staršie ako 15 r. V cene jazdy je zahrnuté bezplatné zapožičanie pretekárskej prilby, bezpečnostných nákrčníkov a chráničov rebier. Na jazdu je potrebná hygienická kukla. Ak ju nevlastníte, môžete si ju tu zakúpiť za poplatok 2,50 eura. Na jazdu je potrebná pevná obuv, v zimných mesiacoch odporúčame teplé oblečenie a rukavice. Pre verejnosť máme motokáry SODI RX8 – 9HP).
Detská motokára: 11,00 eur/ 10min (Detská motokára je určená pre deti od 7 r. a 130cm. V cene jazdy je zahrnuté bezplatné zapožičanie pretekárskej prilby, bezpečnostných nákrčníkov a chráničov rebier. Na jazdu je potrebná hygienická kukla. Ak ju nevlastníte, môžete si ju tu zakúpiť za poplatok 2,50 eura. Na jazdu je potrebná pevná obuv, v zimných mesiacoch odporúčame teplé oblečenie a rukavice. Pre verejnosť máme motokáry SODI FUN KID – 6HP).
Dvojmotokára: Dospelý + dieťa 13,00 eur/10 min, dospelý + dospelý 15,00 eur/10 min. (V cene jazdy je zahrnuté bezplatné zapožičanie pretekárskej prilby, z zpečnostných nákrčníkov a chráničov rebier. Na jazdu je potrebná hygienická kukla. Ak ju nevlastníte, môžete si ju tu nás zakúpiť za poplatok 2,50 eura. Na jazdu je potrebná pevná obuv, v zimných mesiacoch odporúčame teplé oblečenie a rukavice.
Prenájom haly: od 408,00 eur/1 hod. V cene jazdy je zahrnuté bezplatné zapožičanie pretekárskej prilby, bezpečnostných nákrčníkov a chráničov rebier. Na jazdu je potrebná hygienická kukla. Ak ju nevlastníte, môžete si ju tu zakúpiť za poplatok 2,50 eura. Na jazdu je potrebná pevná obuv, v zimných mesiacoch odporúčame teplé oblečenie a rukavice. Cena pre 1 motokáru 35,00 eur/30min. alebo 68,00 eur/60min. Maximálny počet motokár pre verejnosť je 10ks.
Hrad Červený kameň
Možno ho smelo zaradiť medzi najkrajšie na Slovensku. Zásluhu na to má aj jeho oprava, ktorá mu prinavrátila jeho krásu, akou sa mohol pýšiť pred desiatkami rokov či pár stáročiami. Tí, ktorí ho prídu navštíviť určite neodídu sklamaní, ba naopak to, čo im hrad ponúkne ich rozhodne zaujme a veľmi milo prekvapí. Už samotná história jeho vzniku je zaujímavá. Podľa niektorých historikov totiž hrad postavil išpán Tibor Nagy z rodu Kartalovcov ešte pred vpádom Tatárov, iný zdroj ale uvádza, že jeho dejiny sa začali písať keď česká kráľovná-vdova Konštancia Uhorská nechala pred rokom 1240 na svojich majetkoch postaviť hrad, ktorý sa stal známym pod menom Červený Kameň (nem. Rothenstein, maď. Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nem. Bibersburg). Prvá písomná zmienka je však z roku 1271, keď český kráľ Otakar II. obsadil tento hrad.
Červený Kameň bol kráľovským hradom, na ktorom sa vystriedalo veľa jeho majiteľov. V roku 1296 zeman Martin Devecseri predal polovicu pevnosti spolu s okolitými statkami Matúšovi Čákovi. Po jeho smrti, v roku 1321, obsadili hrad vojská kráľa Karola Roberta. Kráľ Ľudovít Veľký ho potom, v roku 1352, daroval rytierovi nemeckého pôvodu Eglofovi von Wolfurt, ktorý pomohol kráľovi počas napoleonských vojen. V nasledujúcom storočí sa majitelia hradu často menili. Od roku 1414 patril hrad najmocnejším grófom zo Sv. Jura a Pezinka (rod Bazini a Szentgyörgyi). Hrad im patril až do roku 1522, keď ich rody zanikli. Od bratov Alexeja a Jána Thurzovcov dostali hrad v r. 1535 do zálohu Fuggerovci a neskôr ho zdedili. V roku 1581 sa Fuggerovcom podarilo získať výhodného kupca Mikuláša Pálffyho, baróna z Erdödu, ktorý kúpil časť majetku od Marka Fuggera. Medzitým, v roku 1583, Fuggerovci definitívne odchádzajú zo Slovenska.
Novým majiteľom hradu sa teda v roku 1583 stal Mikuláš Pálffy, ktorý sa oženil s Máriou Magdalénou Fuggerovou. V roku 1605 vojská Štefana Bočkaja a v roku 1619 vojská Gabriela Bethlena hrad napadli a obsadili. V júli 1683 sa po dobytí Bratislavského hradu a obsadení celej Bratislavy dostali kurucké vojská na čele s Imrichom Tökölym aj na Červený kameň a obsadili ho. Keďže rod Pálffyovcov bol verný Habsburgovcom, červenokamenskej pevnosti sa netýkal rozkaz o búraní hradov vydaný cisárom Leopoldom v roku 1701. V roku 1710 vypukol na hrade požiar, pri ktorom úplne zhorela jeho strešná časť. Po skončení vojnového obdobia sa hrad stal znovu obývateľným.
TIP na výlet: DUCHONKA a okolie. Rozhodne sa tam nudiť nebudete
Po prvých obnovách v roku 1758 však vypukol v severozápadnom krídle nad vstupnou bránou hradu opäť požiar, ktorý zničil obytné priestory aj hodinovú vežu. I keď hrad už nebol hlavným sídlom Pálffyovcov, tí udržiavali budovy v dobrom stave aj naďalej. Strohú pevnosť premenili na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. Po roku 1850 bola obnovená strešná časť hradu, izby a veľké sály ale zostali prázdne. Pálffyovci tu sídlili až do roku 1945 a v roku 1970 bol hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pre svoje neopakovateľné čaro bol hrad v nedávnej minulosti svedkom natáčania rôznych filmov a rozprávok ako napríklad Princezná Fantagiró, Dračie srdce alebo Cinka Panna.
Otvorené: Október – apríl UT-NE od 9.30 d 15.30 hod, máj až september PO-NE od 9.00 do 17.00 hod. Kompletné otváracie hodiny poskytne prevádzkovateľ.
Vstupné:
Veľký okruh (so sprievodcom, prehliadka trvá 75 min., prehliadka hradných interiérov a hradného podzemia): Dospelý 7,00 eur, deti do 3 r. zdarma, deti 3-6 r. 1,00 euro, mládež 6-18 r. 3,50 eura, seniori nad 62 r., ZŤP 4,20 eura, rodinné vstupné (2 osoby nad 18 rokov a 2 osoby do 18 rokov) 15,00 eur.
Malý okruh (so sprievodcom, prehliadka trvá 60 min, prehliadka hradných interiérov): Dospelý 6,00 eur, deti do 3 r. zdarma, deti 3-6 r. 1,00 euro, mládež 6-18 r. 3,00 eurá, seniori nad 62 r., ZŤP 3,60 eura, rodinné vstupné (2 osoby nad 18 rokov a 2 osoby do 18 rokov) 13,00 eur.
Renesančná pevnosť (so sprievodcom, prehliadka trvá 60 min., vždy o 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hod., prehliadka hradnej priekopy, rozľahlých pivníc, časti všetkých štyroch bášt unikátne zachovaného obranného systému hradu zo 16. storočia i do hradnej lisovne, kde Vám sprievodca prezradí, kto zbúral Červený Kameň a čo všetko sa dialo potom…): Dospelý 5,00 eur, deti do 3 r. zdarma, deti 3-6 r. 1,00 euro, mládež 6-18 r. 2,50 eura, seniori nad 62 r., ZŤP 3,00 eurá, rodinné vstupné (2 dospelí + 3 deti) 12,00 eur.
Hradné podzemie (prehliadka trvá 30 min., prehliadka hradného podzemia so sprievodcom): Jednotné vstupné 3,00 eurá, deti do 6 r. zdarma. Prehliadky mimo otváracích hodín múzea 14,00 eur.
Ako sa žilo na hrade: (prehliadka trvá 45 min., prehliadka zameraná predovšetkým na detského návštevníka, prehliadky pre vopred neobjednaných návštevníkov v slovenskom jazyku začínajú denne o 12.30, 14.30 hod.)
Foto/video 2,00 eurá.
Hlavné mesto Bratislava
Bratislava síce veľkosťou nie je Praha, Budapešť, Viedeň či Paríž, a ani nemá toľko kultúrnych pamiatok ako tieto veľkomestá, napriek tomu sa tu dá vidieť niekoľko zaujímavých kultúrnych pamiatok. Sústredené sú najmä v Starom meste, kde sa pohybuje aj najviac návštevníkov. Portál nitranoviny.sk nevybral všetky historické a zaujímavé budovy či miesta, ktoré by návštevník nášho hlavného mesta mohol či mal navštíviť, napriek tomu ich ponúkame aspoň niekoľko, pri ktorých sa „zvezú“ aj tie ostatné. A naostatok, prehliadky Bratislavy s rôznou tematikou ponúka Centrálne informačné centrum na Klobučníckej ulici v centre mesta.
Staré mesto
Modrý kostolík
Kostol sv. Alžbety, ľudovo nazývaný „Modrý kostolík“, nachádzajúci sa na Bezručovej ulici, patrí medzi najkrajšie sakrálne stavby na Slovensku. Vďaka prekrásnej modrej omietke a modro glazovanej strešnej krytine je priam neprehliadnuteľný. Zasvätený je Alžbete Uhorskej – svätici z kráľovského rodu Arpádovcov. Tento jednoloďový secesný kostol bol postavený podľa projektu budapeštianskeho architekta Edmunda Lechnera. S jeho výstavbou sa začalo v roku 1909 a stavebné práce trvali 4 roky. V roku 1910 bol slávnostne vztýčený kostolný kríž a v roku 1911 boli na vežu nainštalované zvony, ktoré posvätil biskup Dr. Medard Kohl.
Kostolík sa nesie v duchu secesie, pre ktorú bola inšpiráciou príroda. V dekorácii povrchov sa uplatňuje vrstvenie farebne odlíšených omietok a prírodné motívy listov a kvetov. Exteriér ako aj interiér kostola je vyzdobený bledo modrou farbou, ktorá bola v secesii symbolom nadpozemského bytia. Pôvodne však nebol postavený ako kostol, ale ako kaplnka pre študentov susediaceho katolíckeho gymnázia. Súčasťou kostola je aj oválna veža vysoká 36,8 m, ktorá je zakončená v tvare uhorskej kráľovskej koruny. Hlavným prvkom čelnej fasády kostola je mozaika postavy sv. Alžbety, ktorá drží v náručí ruže. Legenda hovorí, že dary, ktoré sv. Alžbeta mala dať chudobným, sa v okamihu ich ohrozenia zmenili na kvety ruží. Jej relikvie sú uložené v hlavnom oltári.
TIP NA VÝLET: Historická nádhera na vysokom brale. Taký je Oravský hrad
Historická budova SND
Patrí k jednej z dominánt Bratislavy. Táto novorenesančná budova na Hviezdoslavovom námestí je v súčasnosti sídlom Slovenského národného divadla. Operu, balet či činohru si môžete prísť vychutnávať do tohto jedinečného priestoru. Stálo na mieste, kde stojí táto historická budova, už od roku 1776 budova s mestským divadlom, ktorú dal postaviť gróf Juraj Csáky. Súčasná budova SND bola zhotovená na základe návrhov architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Tí postavili v rámci Európy viac ako 50 stavieb v eklektickom štýle. Budovu sa podarilo dokončiť v roku 1886 a prvýkrát sa na dosky, ktoré znamenajú svet, postavili herci z Maďarska a Nemecka. Tí hosťovali na javisku až do roku 1920, keď SND začalo písať svoje dejiny.
Divadlo prešlo viacerými rekonštrukciami. Tá najzásadnejšia bola realizovaná v roku 1972. Jeho exteriér je pompézny, zachovaný v eklektickom štýle. Dominantou je päť búst osobností umiestnených na jeho priečelí. Pôvodne tam boli originálne busty F. Liszt, W. Shakespeare, J. W. Goethe a dvoch maďarských spisovateľov J. Katona a M. Vörösmarty. V roku 1936 ich počas opravy zložili a aby predišli ich zničeniu, umiestnili ich do Slovenskej národnej galérie. V súčasnosti sú na priečelí kópie, kde namiesto busty Vörösmartyho je busta W. A. Mozarta. Pred budovou zaujme aj umelecky hodnotná Ganymedova fontána. Zavítať do Historickej budovy SND môžete vždy počas divadelnej sezóny od septembra do konca júna. Predstavenia sú zväčša každý deň na javisku, ktoré je 18 m široké, 17,5 m hlboké a 21,3 m vysoké. Celkovo je možné poskytnúť dokonalý divadelný zážitok pre približne 600 ľudí.
Dóm sv. Martina
Gotický korunovačný dóm je známy aj pod názvom Katedrála sv. Martina a radí sa k najstarším gotickým sakrálnym stavbám na našom území. Je to najväčší a najvýznamnejší bratislavský kostol, veľmi dôstojný doplnok Bratislavského hradu. Od roku 2008 je hlavným chrámom Bratislavskej arcidiecézy. Na jeho mieste kedysi stával románsky kostol sv. Spasiteľa. Miesto, na ktorom Dóm sv. Martina stojí, bolo od nepamäti centrom ako cirkevného, tak aj spoločenského diania. Prvé osídlenie tu vzniklo už v časoch eneolitu, a to badenskou kultúrou. Mesto sa stalo jedným z najvýznamnejších centier Horného Uhorska, a vzhľadom k prosperite bolo potrebné prestavať staršie stavby. Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa už bol primalý, bol potrebný väčší a reprezentatívnejší chrám, avšak už nebolo miesto. Preto sa mestská rada s kapitulou zhodli v myšlienke, že pôvodný chrám sa prestavia na nový. Súčasný chrám začali budovať na začiatku 14. storočia okolo vtedajšieho románskeho kostola.
Po prehratej bitke pri Moháči v roku 1526 sa Turci dostali do stredu Európy. Kráľ Ľudovít zomrel a Bratislava sa stala uhorskou metropolou, do roku 1830 dokonca aj korunovačným mestom uhorských kráľov. Prvý panovník, ktorý tu bol korunovaný, bol Maximilián II. Najslávnejšou panovníčkou, ktorá tu bola taktiež korunovaná, v roku 1741, bola cisárovná Mária Terézia. Ako poslednému nasadili v Dóme sv. Martina uhorskú korunu v roku 1830 Ferdinandovi V. Celkovo sa v rokoch 1563 až 1830 v tejto katedrále uskutočnilo 18 korunovácií svätoštefanskou korunou, z toho bolo 11 panovníkov a 7 kráľovských manželiek. Špic 85 m vysokej veže Katedrály sv. Martina prvá koruna zdobila od 15. októbra 1765, osadená na počesť narodenín Márie Terézie, a bola tam až do roku 1833. Vtedy do strechy veže udrel blesk a horiaca helmica spadla na zem. Korunu sa síce zachrániť nepodarilo, v nej skrytú pamätnú listinu však áno. Nová koruna, ktorú osadili na hrot veže v roku 1846 je pozlátená replika Uhorskej kráľovskej koruny. Je vysoká 164 cm, leží na 50 cm vysokom a 120 cm širokom vankúši a váži úctyhodných 300 kg.
Medzi zaujímavosti interiéru patrí jazdecká socha sv. Martina, kde sa vyobrazený sv. Martin delí o plášť so žobrákom. Umelecky najhodnotnejšia je kaplnka sv. Jána Almužníka, ktorá pod sebou ukrýva kryptu s pozostatkami arcibiskupa Imrich Esterháziho. Za prehliadku stojí aj exteriér katedrály, ohúria Vás krásne portály, priečelia, sochárska a reliéfna výzdoba, renesančné a barokové náhrobky či mohutný travertínový kríž. Samostatnou kategóriou sú zvony, ktoré majú svoj vlastný príbeh aj históriu. Dóm sv. Martina a jeho atmosféru, energiu či všadeprítomnú históriu ťažko popísať slovami, musíte to vidieť a zažiť.
História takmer ako na dlani. Miniatúry stavieb z minulých storočí vás určite dostanú
Grasalkovičov palác
Prezidentský palác, pod ktorého názvom túto pamiatku pozná veľa Slovákov, bol postavený v 18. storočí v rokokovom štýle a je výborným východiskovým bodom do historického centra hlavného mesta. Palác je pomenovaný podľa jeho prvého majiteľa, uhorského politika Antona Grasalkoviča, ktorý bol obľúbencom panovníčky Márie Terézie. Grasalkovič v ňom rád organizoval letné slávnosti a bály pre členov cisárskeho dvora. Svojou návštevou ho poctila aj samotná cisárovná Mária Terézia. Palác vystriedal niekoľko majiteľov a v období 2. svetovej vojny v paláci, v rezidencii prezidenta Slovenského štátu, pôsobil prezident Jozef Tiso. V roku 1996 sa stal sídlom prezidenta Slovenskej republiky. Prezidentský palác nie je bežne prístupný verejnosti.
Svoje brány pre návštevníkov otvára len na deň otvorených dverí, ktorý je raz ročne a pripadá na výročie inaugurácie. Súčasťou Grasalkovičovho paláca je aj Kaplnka sv. Barbory. Počas dňa otvorených dverí si v nej návštevníci môžu pozrieť aj mozaikový obraz Madony, ktorý bol darom od pápeža Jána Pavla II. pri návšteve Slovenska. Počas celého roka je k dispozícii Prezidentská záhrada, ktorá bola vybudovaná vo francúzskom štýle. Grasalkovičova záhrada, ako sa jej zvykne hovoriť, je miestom pre pokojné prechádzky ale aj pre oficiálne návštevy prezidenta, spoločenské udalosti a koncerty. Súčasťou záhrady je Aleja prezidentov, ktorú lemujú pamätné stromy, vysádzané počas návštev prezidentov iných krajín.
Primaciálny palác
Patrí k najvyhľadávanejším atrakciám Bratislavy. Táto pamätihodnosť berie dych vďaka svojej architektúre nielen návštevníkom, ale aj miestnym obyvateľom. Klasicistický palác z 18. storočia je súčasným sídlom primátora hlavného mesta Slovenska a jeho vyhradené časti slúžia na expozičné účely galérie mesta. V historickom jadre mesta si nechal kardinál Jozef Batthyány postaviť najhonosnejší a najväčší palác v čase Uhorska. Pod viedenským architektom Melchiorom Hefelem sa túto myšlienku podarilo dokončiť v roku 1781. Mimoriadny pôsobivý vzhľad, fantastická poloha a jeho historické okamihy tak znásobujú hodnotu paláca. Okrem korunovácií tu bol v 18. storočí podpísaný Prešporský mier. V súčasnosti slúži palác ako radnica mesta.
Exteriér paláca je krásny. Okrem mnohých prvkov si tu môžete všimnúť unikátnu fasádu, kamenný erb arcibiskupa Batthyána alebo sa zadívať na kolosálne sochy umiestnené v symetrickom usporiadaní spolu so štyrmi vázami. Zaujme aj fontána sv. Juraja, ktorá je na nádvorí. Po vkročení do interiéru sa budete cítiť ako v rozprávke – sú tu krásne priestory obrazárne, dobovo zariadené salóny aj pohľady do veľkolepej Zrkadlovej siene, ktorá sa dnes využíva na zasadanie magistrátu, usporiadanie koncertov alebo iných podujatí. Celkový zážitok z interiéru umocní kaplnka sv. Ladislava. K najcennejším exponátom paláca patrí súbor 6 nástenných tapisérií s mytologickým výjavom zo 17. storočia umiestnených v 5 salónoch severného palácového krídla. Tieto anglické kráľovské gobelíny majú obrovskú hodnotu.
Michalská brána
Ďalšia historická pamiatka, ktorá láka domácich aj zahraničných turistov. Je to jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch, cez ktoré sa kedysi vchádzalo do opevnenia stredovekej Bratislavy. Svoje meno dostala podľa osady a kostola sv. Michala, ktorý sa pred opevnením nachádzal. V 16. storočí bol kvôli Turkom zbúraný. Osadu pripomína už len ružový náhrobný kameň, ktorý je použitý v murive veže. Je viditeľný pri vstupe do nej, z vnútornej strany, vo výške približne tretieho podlažia. Veža bola postavená na konci 14. storočia, no počas svojho života prešla mnohými rekonštrukciami a úpravami. Jedná sa o fascinujúcu zmes rôznych štýlov, nakoľko v spodnej časti veže je značný vplyv gotiky, vyššie poschodia v sebe nesú náznaky renesancie a elegantná veža s cibuľovitou kupolou vznikla v období baroka. V minulosti boli jej súčasťou aj padací most, padacia veža a silné padacie vráta. Mohutná veža sa týči do výšky 51 m. Kedysi jej bránou viedla obchodná cesta na Moravu. V dnešnej dobe cez bránu vedie označenie historickej korunovačnej cesty. Na jej špici balansuje medená socha archanjela Michaela zabíjajúca draka, ktorú vytvoril Peter Eller.
Na pravej strane, hneď vedľa brány, je na Michalskej veži akoby prilepený dom číslo 15. Ide o raritu. So svojou šírkou 1,3 metra sa jedná pravdepodobne o najužší dom Bratislavy, ale aj celej Európy. Ďalšou zaujímavosťou je označenie nultého kilometra so svetovými stranami, kde sú zobrazené aj vzdialenosti 29 európskych a svetových metropol. Navyše je z južného okna veže vysielaný laserový lúč. Ten ukazuje trasu pôvodného Korza. V stredoveku boli zlé skutky trestané skutočne krutým spôsobom. Existovali tzv. klietky hanby, kde bol vinník umiestnený. Keď bola bratislavská klietka hanby odstránená a uložená do mestského depozitu, pred Michalskú bránu postavili pranier. Naň zavesili vinníka s veľkou ťažkou kamennou guľou na nohe. Okoloidúci si naňho mohli odpľuť. Keď vyjdete na balkón Michalskej brány, naskytne sa vám kruhový výhľad na hradný vrch, vilovú štvrť na kopcoch, historické centrum mesta i na jednotlivé strechy a veže Bratislavy. Vo vnútri veže je umiestnené Múzeum zbraní. Popri šliapaní hore na vežu po siedmich poschodiach si návštevníci prezrú stredoveké zbrane a brnenia, turnajovú výzbroj, strelné zbrane aj prehliadku všetkých remesiel, ktoré súviseli s obranou stredovekého mesta.
Nitriansky hrad – historická nádhera, akú dokáže ponúknuť iba matka slovenských miest
Socha Schöne Náci
Pre niekoho čudák pre iných ikona Bratislavy. Tak možno nazvať Ignáca Lamára. Večne usmiaty muž vo fraku, s cylindrom a paličkou sa aj napriek ťažkému osudu stal predlohou sochy, ktorá zdobí ulice Starého mesta. Legendárna socha v centre Bratislavy úctivo a s úsmevom zdraví všetkých okoloidúcich. Schöne Náci, vlastným menom Ignác Lamár, zdravil okoloidúcich v uliciach Bratislavy viac ako 40 rokov. Hoci ho v živote postihol ťažký osud, opustila ho matka a otec, s ktorým sa staral o chorého brata, zomrel skoro. Schöne Náci sa nikdy nevzdal úsmevu a životom sa prebíjal akoskutočný gentleman. Rodák z Bratislavy, narodený ešte v časoch Rakúsko-Uhorska, bol otcom zasvätený do obuvníckeho remesla. Po jeho smrti sa životom pretĺkal najmä ako divadelný kulisár. Často navštevoval predstavenia a od hercov preberal ich mimiku a gestá, ktoré sa postupne stali jeho súčasťou.
Jeho obľubou boli každodenné prechádzky mestom. Svojím vzhľadom pútal pozornosť a z nenápadného Ignáca sa stala legenda Schöne Náci. Večný elegán si svoj vkus zachoval aj napriek napredujúcim módnym trendom. Niektorí na neho zvláštne pozerali, iní zas pokrikovali. Ignác vždy reagoval milým a priateľským úsmevom. U mnohých bol obľúbený a stal sa súčasťou Starého Mesta. Svoju životnú púť zakončil v 60. rokoch 20. storočia v nemocnici v Lehniciach. Jeho pozostatky boli neskôr prevezené do Bratislavy a miesto posledného odpočinku našiel na Ondrejskom cintoríne vedľa ďalšej legendy, známeho herca a komika, Júliusa Satinského. Spomienku na Ignáca pripomína socha v životnej veľkosti, ktorá je dielom akademického sochára Juraja Meliša.
TIP na výlet: Topoľčianky – Historická aj prírodná nádhera, ktorú musíte vidieť!
Socha Čumil
Centrum Bratislavy je popretkávané niekoľkými sochárskymi skvostami, ktoré k tomuto mestu neodmysliteľne patria. Napoleon, Schöne Náci, Július Satinský… Mnohé z nich majú svoj vlastný príbeh a vznáša sa nad nimi akési rúško tajomna. To dokonale platí aj o soche Čumila, ktorý sa stal akýmsi pomyselným symbolom Bratislavy. Od roku 1997 veselo vykúka z kanálu na križovatke ulíc Laurinská, Panská a Rybárska brána. Bronzová socha vznikla v dielni sochára, maliara a výtvarníka Viktora Hulíka. V čase, keď prebiehala rozsiahla revitalizácia centra mesta chcel vtedajší starosta bratislavskej mestskej časti Staré mesto nejako zatraktívniť priestor. Oslovil niekoľko umelcov, ktorí predostreli svoje návrhy, napokon boli vybrané tri sochy, Napoleonský vojak, Schöne Náci a Čumil. Práve posledný menovaný strhol okolo seba obrovský ošiaľ a stal sa hitom. Odvtedy do Bratislavy prúdia davy domácich aj zahraničných turistov, aby si s bratislavským „čudákom“ spravili fotku.
Keď budete stáť bližšie pri soche, určite vášmu oku neunikne fakt, že má značne ošúchanú čiapku. Je na to veľmi jednoduché vysvetlenie. Turisti, aj domáci, totiž veria, že ak sa jej dotknú, prinesie im to šťastie. Doteraz kolujú rôzne špekulácie a fabulácie o tom, kto vlastne Čumil je. Od historiek o vojakovi, cez komunistického patróna Bratislavy po jeden z najčastejšie kolujúcich príbehov medzi domácimi. Podľa nej bol Čumil robotník pracujúci v kanáli, ktorý si krátil pracovný čas sledovaním okoloidúcich. A jeho tajomný úsmev pripisujú tomu, že zo svojej „nenápadnej“ polohy nakúka dievčatám pod sukne. Podľa slov autora sochy však nejde o nikoho konkrétneho, je to jednoducho len obyčajný bratislavský zvedavec. Pripomína mu totiž obdobie starého korza, ktoré ako tínedžer navštevoval. Úsmev sochy má vyjadrovať pohodu a dobrú náladu, ktorá vo vtedajšej dobe na korze panovala.
Zoologická záhrada
Nachádza sa v Mlynskej doline, v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Vďaka svojej veľkej rozlohe i rozmanitosti zvierat patrí k najnavštevovanejším ZOO. Vyhraďte si na jej návštevu určite dostatok času a menším deťom vezmite kočík alebo odrážadlo. Vďaka početným atrakciám tu kľudne môžete stráviť aj celý deň. Bratislavskú ZOO otvorili už v roku 1960 a hrdo sa dnes pýši krásnym pavilónom šeliem pre levy a tigre, pavilónom primátov pre šimpanzy a orangutany, ako aj teráriom s exotickými zvieratami. ZOO má viacero sekcií, všade nájdete informačné tabule, menšie, či väčšie oddychové zóny, lavičky aj ihriská pre deti. Zvierat je tu naozaj mnoho druhov a veľa z nich patrí medzi ohrozené druhy. Jednou z najobľúbenejších atrakcií je kŕmenie zvierat. V teplých mesiacoch sa deti môžu povoziť na poníkoch, či elektrovláčiku, ktorý v parku premáva.
TIP na VÝLET: Bojnický zámok – rozprávkový krásavec opradený legendami a povesťami
Botanická záhrada
Spadá pod patronát Univerzity Komenského, je univerzitným vedecko-pedagogickým pracoviskom. Ak ju chcete navštíviť, zamierte do mestskej časti Karlova Ves, neďaleko areálu Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Expozícia sa nachádza pod holým nebom aj v skleníkoch, pričom cez jej územie preteká rieka Vydrica. Úlohou záhrady je udržiavať, ale aj rozširovať zbierky živých rastlín, poskytovať verejnosti odborné informácie i napomáhať vo výchovno-vzdelávacej činnosti. Botanická záhrada bola založená v roku 1942 a stavba expozície trvala do roku 1950. Budovať ju začal profesor František Nábělek. Miesto jej výstavby si vybrali z dôvodu stáleho prísunu vody, ktorý je zo zrejmých dôvodov skutočne potrebný. Neskôr, po druhej svetovej vojne, boli na pozemku postavené skleníky, vybudovaný zavlažovací systém a bolo vysadených takmer 3 000 druhov rastlín. Ako plynul čas, záhrada dostávala charakter parku. Pribudla andezitová skalka, vápencová roklina aj rozárium, a o to viac sa otvorila verejnosti.
Skleníky sú nadizajnované tak, aby nielen splnili svoj účel, ale aj zaujali návštevníkov. Napríklad sa ocitnete v strede džungle, a to je v Bratislave naozaj výnimočný zážitok. Navštívite skleník úžitkových rastlín, ktorý sa zameriava na tropické a subtropické úžitkové plodiny. Ďalej je tu skleník s austrálskou flórou, ktorú by inak naživo veľa návštevníkov nikdy nevidelo. Viktóriový skleník sa zameriava na vlhkomilnú a teplomilnú tropickú i subtropickú flóru. Kaktusový skleník, ako názov napovedá, sa zameriava na kaktusy a sukulenty. Palmový skleník sa pýši zbierkou paliem, araukárií, cykasov a rôznych iných exotických rastlín. Napokon sa v spojovacích chodbách môžete pokochať zbierkami fikusov, orchideí, bromélií, tilandsií a papraďorastov.
Plocha pod holým nebom je skutočne veľkolepou zbierkou flóry najrozličnejších druhov. V rozáriu sa nachádza expozícia 120 druhov ruží. Úžasná je japonská záhrada, ukážka stredomorskej vegetácie i rašelinisko. Pokocháte sa zbierkou cudzokrajných aj domácich drevín, rododendronmi a azalkami, zimuvzdornými a mrazuvzdornými kaktusmi i záhonmi letničiek a trvaliek. Svoje čaro majú upravené skalky, nachádza sa tu skalka andezitová, bridlicová, čadičová, vápencová, žulová, travertínovo-penovcová a skalka z troskovej lávy. Botanická záhrada je pre verejnosť prístupná od apríla do konca októbra.
Danubiana Meulensteen Art Museum
Jedinečná atmosféra, moderné línie, čisté prevedenie, štýlové priestory a k tomu dávka moderného výtvarného umenia. To všetko môžete zažiť len 20 km od nášho hlavného mesta Bratislava. V mestskej časti Čunovo nájdete romantické múzeum moderného umenia, ktoré je unikátom v celej Európe. Zaujímavé priestory očaria návštevníkov všetkých vekových kategórií. K múzeu sa komfortne dostanete autom, MHD alebo dokonca aj na bicykli.
Danubiana Meulensteen Art Museum vyniká nielen desiatkami uskutočnených výstav, v ktorých svoje umenie predviedli významné osobnosti slovenskej, európskej či svetovej výtvarnej scény, ale aj budovou múzea. Rímska galéra predstavuje tvar lode šošovkovitého charakteru. Jej celkový vzhľad dopĺňa prístavba v tvare vlny, ktorá obmýva pôvodnú budovu galérie. Celá „loď umenia“ sa vyníma na polostrove, ktorý je drahokamom Dunaja.
Súčasťou galérie je Art Shop, ktorý môže byť skvelým miestom na kúpu daru pre milovníkov umenia. Juhozápadná časť okrem teplých lúčov slnka ponúka posedenie v štýlovej kaviarni Art Cafe. Zažite atmosféru, ktorá pripomína prímorské letoviská. Vašim pohľadom najmä v letných mesiacoch neuniknú výletné lode na trase z nemeckého Passau až do Čierneho mora. Tak poďte si vychutnať vynikajúcu kávu alebo drink. Kaviareň je obľúbená nielen u vystavujúcich umelcov, ale aj u mnohých osobností spoločenského a kultúrneho života.
Po prehliadke expozícií moderného umenia svetových autorov si môžete priblížiť sochárske umenie viacerých osobností v priľahlom parku. Zážitok z prechádzky umocňuje možnosť prejsť sa po časti strechy galérie, kedy svoj zrak potešíte ďalekými výhľadmi na mesto Bratislava, pohorie Malé Karpaty ale aj mohutný Dunaj. Vychutnajte si tento jedinečný zážitok pri západe slnka a zažite niečo nové. Váhate lebo výtvarné umenie vraj nie je pre Vás to pravé? Ak ste zavítali do Bratislavy nepremárnite túto príležitosť. Navštívte Danubiana Meulensteen Art Museum a presvedčte sa, že táto galéria vás skutočne očarí.
Danubiana Meulensteen Art Museum, jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe. Založili ju Gerard Meulensteen z Eindhovenu, holandský zberateľ a mecenáš umenia, a Vincent Polakovič, slovenský galerista. Od roku 2000, kedy bolo múzeum otvorené, desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény, ako sú Joan Miró, Sam Francis, Karel Appel, Magdalena Abakanowicz, Lucebert, Walasse Ting, Antoni Clavé, Martín Chirino , Markus Prachensky, Ilona Kesserü Ilona, Jozef Jankovič, Rudolf Sikora, Vladimír Kompánek, Miroslav Cipár, Vladimír Popovič a ďalší.
Obdivovali nás mnohí návštevníci z domova i zo zahraničia, vrátane HM Juana Carlosa I. zo Španielska a jeho manželky Sophie, holandskej kráľovnej Beatrix, nórskej kráľovnej Sonji, monackého princa Alberta II. a princeznej Mony z Ománu, ako aj nespočetné množstvo celebrít. Jedinečná poloha Danubiany na hraniciach Slovenska, Maďarska a Rakúska a jej harmonická kombinácia múzejnej architektúry a okolitej krajiny Dunaja ponúkajú návštevníkom jedinečné pohľady na umelecké diela, ako aj na ročnými obdobiami sa meniacu flóru a faunu. V sochárskom parku sú vystavené diela renomovaných umelcov ako El Lissitzky, Magdalena Abakanowicz, Jim Dine, Hans van de Bovenkamp, Jozef Jankovič, Arman, JC Farhi, Vladimír Kompánek, Rudolf Uher a ďalší. Strecha múzea ponúka jedinečný výhľad na Bratislavu, Malé Karpaty a majestátnu rieku Dunaj, najmä pri západe slnka.
Otvorené: UT – NE od 10. do 18.00 hod, pondelok je zatvorené.
Vstupné: Deti mladšie ako 6 rokov, seniori starší ako 75 rokov, členovia klubu Danubiana vstup zdarma, dospelí 10,00 eur, rodina (2 dospelí a 2 študenti) 20,00 eur, Študenti, seniori starší ako 62 rokov 5,00 eur
Pezinský zámok
Ak sa rozhodnete navštíviť známe vinohradnícke mesto Pezinok, máme pre vás výborný tip. Nevynechajte si ujsť návštevu Pezinského zámku, ktorý je historickou a architektonickou dominantou tohto mesta. Zúčastnite sa prehliadky priestorov, prezrite si jeho expozície či nahliadnite do pivníc s bohatou zbierkou vín. Romantické miesto, známe aj ako Šimák Zámok Pezinok. Začiatky hradu siahajú už do 13. storočia a vystriedalo sa v ňom niekoľko vplyvných grófov. Renesančný zámok, ktorý nájdete blízko centra v Zámockom parku, bol pôvodne postavený ako vodný hrad, pretože ho obklopovali dve vodné priekopy. Obklopený nimi odolával útokom vojsk Přemysla Otakara II. V 16. storočí začali na hrade opravné práce, v ktorých sa pokračovalo až kým hrad nezískal novú, renesančnú podobu a pribudli mu nové obytné a hospodárske budovy.
Kam ísť s deťmi na výlet? ZVEROPARK je miesto, kde to žije a je tu kopec zaujímavého
V 19. storočí hrad stratil obranný charakter a v jeho blízkosti bol vybudovaný nádherný anglický park s jazerom a so vzácnou výsadbou. Následne sa vlastníkom stalo slovenské vinohradnícke družstvo. Štefan z rodu Šimákovcov stál za vybudovaním exkluzívneho vinárstva, expozície vína, skla a rodiny Pálffyovcov. Zámok Pezinok je ľahko prístupný z centra mesta. Zámocký park, ktorý dal v roku 1844 vybudovať František Pálfy, je zaujímavý tým, že sú v ňom vysadené vzácne dreviny pod ktorými sa nachádzali pomníky obľúbených grófskych psov. Zámocký park sa postupom času stal miestom oddychu nie len pre grófstvo, ale aj širokú verejnosť. Od roku 1931 park vlastní mesto Pezinok. V parku sa nachádzajú mnohé vzácne dreviny, ako platan, magnólia alebo gledíčia trojtŕňová, ale návštevníkov upútajú aj voľne pobehujúce pávy a divé kačky.
Pre tých, ktorí sa nechali stiahnuť atmosférou zámku je tu ešte jeden jedinečný zážitok. Vozenie na koči Pezinok a Frizáci z Panhloca doprajú jazdu nielen na tradičnom kočiari, ale aj terénnom koči. A ak do Pezinka zavítate koncom septembra, užijete si aj Pezinské vinobranie. Zaplnené ulice, tradičný predaj a ochutnávky vína či kultúrny program sprevádzajú návštevníkov celý víkend. Malokarpatské múzeum záujemcov prevedie históriou vína a vinohradníctva v tomto regióne a návštevníci sa v ňom dozvedia rozličné zaujímavosti.
Otvorené: PO 11:00 hod, UT 13:00 hod, ST-NE a sviatok 11:00, 14:00 a 16:00 hod.
Vstupné: Dospelý 9,00 eur, deti do 3 r. zdarma, deti 3-6 r. 1,50 eura, žiaci/študenti od 6 do 26 r. (preukaz ISIC) 3,50 eura, ZŤP, dôchodcovia nad 65 r. 4,00 eurá. Extra prehliadka mimo predvádzacích hodín 50,00 eur.
KidsHouse
Unikátny detský svet, aký nikde inde na Slovensku nenájdete. KidsHouse je rodinné športovo-zábavné centrum v Bratislave mestskej časti Ružinov medzi letiskom a nákupným centrom Avion. Na ploche viac než 1 800 m2 tu návštevníci nájdu množstvo jedinečných atrakcií, ktoré vyčaria úsmev na tvári deťom i dospelým. Sánkovanie na umelej tráve, horolezecký výstup na ľadovec, 10 m vysoká šmykľavka či preteky na toboganoch. To je len malá ukážka z množstva zaujímavostí, ktoré na deti čakajú v celoročne otvorenom zábavnom centre.
Detský svet je rozdelený na dve hlavné časti. Zimné hry predstavujú zaujímavú ponuku zábavy a dobrodružstva pre staršie deti. Zažiť môžu kanónovú megabitku vo Fun Shooting Arene, vzrušujúcu jazdu z vrcholu zamrznutého ľadovca a perfektnú sánkovačku na umelej tráve. Pozor, sánkarsky svah vedie cez dve poschodia budovy detského centra. Pripravte sa na skutočne divokú jazdu! Milovníci kolektívnych športov si zaiste užijú aj pestrú ponuku športovej arény. K dispozícii je futbalové, basketbalové i florbalové ihrisko.
Najmenší návštevníci zábavného areálu si prídu na svoje v ponuke letných hier. Tešiť sa môžu na lezenie a naháňačky v zábavnom ihrisku, šmýkačky, preliezačky i na kútik plný farebných guľôčok. Pre staviteľov je pripravený originálny lego kútik a budúci pretekári si naplno vychutnajú dráhu s elektrickými autíčkami. Jedinečnú zábavu ponúka aj skákacia športová dráha. Všetky atrakcie sú certifikované, kvalitné a absolútne bezpečné, vhodné i pre najmenšie detičky.
Pohyb, zábava a dobrodružstvo, to všetko je ohromne vyčerpávajúce. Preto aj so svojimi ratolesťami určite oceníte miesto pre odpočinok pri dobrom jedle alebo kvalitnej káve. Hovoríme o Papkárni, kde sú pre hladné brušká pripravené dobroty z kvalitných, čerstvých surovín. Kuchyňa je otvorená a na prípravu svojho obeda môžete kedykoľvek nahliadnuť. Čakanie na jedlo si Vaše ratolesti spríjemnia pri pultíku s cestom, kde sa môžu zahrať na ozajstných kuchárov.
Otvorené: PO-PI od 14.00 do 20.00 hod., SO-NE od 9.00 do 20.00 hod.
Vstupné na 1 hod: Deti do 15 r. 4,00 eura, študenti, dospelí dôchodcovia a ZŤP 1,00 euro, celodenný vstup dieťa 9,90 eura, celodenný vstup 2,50 eura.
Splav Malého Dunaja
Patrí k neopakovateľným zážitkom trávenia voľného času. Táto rieka sa v posledných rokoch stala najpopulárnejšou vodáckou destináciou na Slovensku. Svoju rolu pritom zohráva hlavne dostupnosť. Rieka poteší nielen rodiny s deťmi, partie kamarátov či kolegov, pretože svojou nenáročnosťou a stupňom obtiažnosti ZVC je splav vhodný aj pre úplných začiatočníkov, ale tiež milovníkov krásnej prírody, ktorá na vás pozdĺž brehov Malého Dunaja čaká. Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe. Okolie Malého Dunaja tvoria poväčšine lúky a polia, ktoré sú však od samotného toku oddelené niekoľko desiatok metrov širokým pásom lužného lesa.
Malý Dunaj môžete splavovať už z Bratislavskej Vrakúne. Po dvoch hodinách sa budete plaviť popri novovybudovanom korze v Zálesí, kde je možné splav ukončiť alebo pokračovať do Novej Dedinky. Neskôr splav pokračuje okolo obcí Vlky a Hurbanova Ves. Obľúbeným miestom ukončenia splavu je táborisko pri jedinečných drevených vodných mlynoch v Jelke a Tomášikove. Pri viacdňovom splave môžete svoje dobrodružstvo ukončiť až v Jahodnej. Najkrajšie a najzaujímavejšie úseky sú od obce Zálesie až po sútok s Klátovským ramenom pri Topoľníkoch. Splav môžete začať už v Bratislave – Vrakuni alebo pri novovybudovanej drevenej promenáde v Zálesí. Lode a vybavenie vám na štart privezieme a po skončení splavu vyzdvihneme v cieli. S dopravou osôb taktiež pomôžeme. Splav je potrebné si vopred zarezervovať.
Pred splavom sa vodákom poskytne základná vodácka inštruktáž, rady a tipy o trase, ktorú sa chystáte splavovať, táboriská, bufety, miesta, kde si môžete urobiť prestávku, prípadne úseky na rieke, kde treba trocha „spozornieť“. Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe. Okolie Malého Dunaja tvoria poväčšine lúky a polia, ktoré sú však od samotného toku oddelené niekoľko desiatok metrov širokým pásom lužného lesa. Výška vodnej hladiny je regulovaná a stabilná, preto je Malý Dunaj ušetrený od záplav a splavný a bezpečný počas celého roka.
Otvorené: Požičovňa lodí a vodáckeho vybavenia na Malom Dunaji je k dispozícii každý deň od apríla do septembra. Rezerváciu lodí, kanoe alebo raftov sa odporúča niekoľko dní vopred(v hlavnej sezóne aj niekoľko týždňov).
Cenník:
20,00 eur – 2-3 miestne kánoe na 2 a viac dní, 2-3x pádlo, 2-3x záchranná vesta, 1x sud na veci, vhodné pre aj pre 3 dospelých-nosnosť 240 kg,
25,00 eur – 2-3 miestne kánoe na 1 deň, 2-3x pádlo, 2-3x záchranná vesta, 1x sud na veci, vhodné pre aj pre 3 dospelých-nosnosť 240 kg
60,00 eur – 6 miestny nafukovací raft, nafukovacia raftová loď pre 4 – 6 osôb, 6x pádlo, 6x záchranná vesta, 1x sud na veci, rafty zapožičiavame len na trasy RELAX.
Dodo Púchovský