Slovensko je síce malá krajina, zato krásnych a zaujímavých miest vie ponúknuť naozaj za plné priehrštie. A za tým, aby ste navštívili skutočne zaujímavé miesta a zažili pekné chvíle, nemusíte chodiť ani veľmi ďaleko.
Jedným z miest, kde sa nebudú nudiť malí ani veľkí, je Duchonka neďaleko Topoľčian. Vodnú nádrž Duchonka poznajú ľudia od Dunaja k Tatrám, ba možno až po Čiernu nad Tisou. Duchonka je totiž jedno z najobľúbenejších miest letnej rekreácie, ktorá sa nachádza 4 km od obce Prašice neďaleko Topoľčian. Priaznivé klimatické podmienky pohoria Považského Inovca a samotná vodná nádrž v brezovo-borovicovom háji robia túto oblasť mimoriadne atraktívnou najmä počas letných dovoleniek pri vode.
Atraktívnosť Duchonky zvyšujú široké možnosti športového vyžitia
Vodnú nádrž Duchonka je možné okrem kúpania využiť aj na člnkovanie, surfovanie, bicyklovanie na vodných bicykloch či rybolov. Západná časť vodnej nádrže je lemovaná piesočnou plážou, vďaka čomu majú návštevníci pocit akoby leto trávili pri mori. Atraktívnosť vodnej nádrž zvyšujú aj široké možnosti športového vyžitia. V tesnej blízkosti sa nachádzajú tenisové kurty, volejbalové ihrisko, minigolf a stolný tenis. Deti nájdu zábavu na detskom ihrisku s rôznymi hojdačkami a preliezačkami. Tí, ktorí zatúžia po turistike majú v okolí nádrže bohatú ponuku turistických a cykloturistikých trás. Okrem toho sú tam výborné podmienky na zber húb. Návštevníci, ktorí sa chcú ubytovať môžu využiť okolité súkromné a podnikové chaty či penzióny, ale aj areál kempingu Duchonka Camping. Tí, ktorí nechcú využiť ani jednu z možností si môžu postaviť stan a jednoducho spať pod ním. O občerstvenie sa postarajú bufety a reštauračné zariadenia, ktoré sa nachádzajú v kempingu. Ak sme už spomínali možnosť vyraziť si niekde na krátky výlet, ponúkame vám niekoľko možností.
TIP NA VÝLET: Historická nádhera na vysokom brale. Taký je Oravský hrad
Z hradnej veže je prekrásny výhľad na Ponitrie a jeho okolie
Bezprostredne nad obcou Podhradie, ktorá sa nachádza asi 4 km od Duchonky, sa vypína romantická zrúcanina Topoľčianskeho hradu. Postavený bol koncom 13. storočia ako kráľovský hrad. Hrad mal viacerých majiteľov, medzi ktorými nechýbal rod Széchényiovcov, Országovcov, Forgáchovcov či Stummerovcov. Hrad bol dobitý aj vypálený, no zároveň počas svojej histórie zažil aj lesk a slávu v podobe rekonštrukcie, rozšírenia či prestavania na renesančné honosné sídlo. V areáli hradu sa dodnes zachovali jeho hlavné časti – hranolová stupňovito ukončená veža, hradby horného hradu a hradby prvého predhradia. V interiéri najlepšie zachovalej hranolovej veže bola vytvorená malá expozícia k dejinám hradu. Z hradnej veže sa naskytá aj prekrásny výhľad na Ponitrie, na hrebene Tribeča a Vtáčnika i Považského Inovca. K hradu vedie úzka cca 200m dlhá asfaltová cestička z obce Podhradie, ktorá sa po chvíli mení na poľnú cestu s náročnejším, ale nie dlhým stúpaním. Návšteva zrúcaniny Topoľčianskeho hradu je príjemným výletom vhodným pre všetky vekové kategórie.
TIP na výlet: Topoľčianky – Historická aj prírodná nádhera, ktorú musíte vidieť!
Bojná ponúka dych berúci pohľad na nálezy z Veľkomoravskej ríše
Ďalším zaujímavým miestom nielen na prechádzku, ale aj na spoznávanie slovenskej histórie je najväčšie slovanské archeologické nálezisko na Slovensku – Valy v Bojnej, ktoré sa nachádza od Prašíc asi 10 km. Táto špecifická a veľmi zaujímavá lokalita je tak trochu slovenskými Pompejami. Ide o včasnostredovekú lokalitu, ktorá vznikla pravdepodobne na prelome 8. a 9. storočia. Výlet k tomuto nálezisku nie je náročný. Navyše, cestou k nálezisku budú návštevníkov sprevádzať len krásne výhľady a tajomno niekdajšej starodávnej civilizácie. Už z diaľky vás bude vítať replika obrovskej slovanskej brány, ktorá pozostáva z drevenej veže vysokej 11 metrov. Drevená veža má 2 podlažia, v ktorých obec Bojná zriadila expozíciu prinášajúcu dych berúci pohľad na nálezy z čias Veľkomoravskej ríše. K tým najzaujímavejším nálezom, ktoré sa tu našli, rozhodne patria pozlátené plakety dokazujúce, že kresťanstvo bolo na území Slovenska ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Na hradisku Valy je možné navštíviť aj rekonštrukcie slovanských obydlí či rekonštrukcie výstavby obranného valu. Slovanské hradisko Valy je celoročne voľne prístupné a dostanete sa sem pešo alebo na bicykli z obce Bojná, od ktorej je vzdialené približne 5 km.
Rotunda sv. Juraja, významná pamiatka veľkomoravského obdobia
Veľmi zaujímavý je aj zrekonštruovaný kostolík, či lepšie povedané rotunda sv. Juraja, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a nachádza sa na skalnom ostrohu asi 3,5 km severne od Nitrianskej Blatnice, vzdialenej asi 14 km od Duchonky. Rotunda je významnou a zachovalou pamiatkou veľkomoravského obdobia. Aj napriek úpravám má všetky znaky staroslovienskych kostolov z 8. a 9. storočia. K rotunde vedie z Nitrianskej Blatnice náučný chodník, značené turistické trasy i cyklotrasa. Nenáročným stúpaním sa turisti dostanú pod úpätie vrchu Marhát na lúku zvanú Púšť, kde sa v 9.-10. storočí nachádzalo sídlisko obohnané palisádou. Obyvatelia sa zaoberali hlavne spracovaním železnej rudy. Našli sa tu zbytky príbytkov, dechtové pece, žarnovy a výrobky zo železa. Osada zanikla v prvej polovici 13. storočia a jej obyvatelia sa postupne presunuli do nižších polôh. Rotunda sv. Juraja s podkovitou apsidou a vznikla už v 9. storočí. Archeologickým výskumom bolo odkrytých 140 hrobov so zaujímavými nálezmi. Po odchode obyvateľov sídliska rotunda pustla a až v roku 1530 dala vtedajšia majiteľka lesov kostolík upraviť a ten sa stal miestom tradičných pútí vždy v nedeľu po sviatku sv. Juraja.
Čertova pec je vzácna archeologická a paleontologická lokalita
Nadšenci výletov v turisticky málo známych zákutiach našej slovenskej prírody určite poteší lokalita Čertova pec. Ide o jaskyňu, vytvorenú krasovatením dolomitického vápenca. Nachádza sa pri obci Radošina, v pohorí Považský Inovec, ktorá leží asi 18 km od Prašíc. Jaskyňa je dlhá 27 metrov a obojstranne priechodná. Predstavuje vzácnu archeologickú a paleontologickú lokalitu s dokladmi o viacnásobnom paleolitickom, hallštatskom osídlení. Pri jaskyni sa nachádza rovnomenný motorest, kde sa môžete občerstviť a nabrať nové sily. Pri motoreste je aj zvernica, v ktorej môžete vidieť množstvo rôznej divokej zveri z tunajších lesov. Prístup k jaskyni Čertova pec je po vyznačenom chodníku 3 minúty od spomínaného motorestu pri ceste medzi Piešťanmi a Radošinou. Vstup do jaskyne je pre verejnosť voľný.
Ranč pod Babicou je rajom na zážitky pre malých aj veľkých
Ďalšou turisticky veľmi atraktívnou lokalitou pre malých aj veľkých je Ranč pod Babicou v Bojnej na úpätí Považského Inovca, ktorý leží iba 10 km od Topoľčian. Je to miesto, kde to neustále žije. Zaujímavosťou ranča sú dva rybníky v horskom prostredí s možnosťou športového rybolovu. Tu nemusíte byť ani rybárom, aby ste si mohli uloviť vlastnú rybu. Navyše, svoj úlovok si môžete na krytom grile opiecť a skonzumovať. Ako sa na správny ranč patrí, ani na tomto nechýbajú zvieratá. Pri návšteve Ranča si môžete prezrieť ZOO kútik s viac ako 40 druhmi zvieratiek. Väčšina zvierat sú odchovancami ranča, niektoré z nich sú však dovezené z nedôstojných podmienok ich predchádzajúcich majiteľov či prostredia, v ktorom boli. Návštevníci sa tu môžu pokochať aj tradičnými poľnohospodárskymi zvieratami, lesnou zverou, či exotickými zvieratami a vtákmi. Pre deti je pripravené detské ihrisko, ale počas leta aj vozenie na koníkoch. Tí športovo založení si môžu zahrať volejbal na plážovom ihrisku alebo sa vydať na cykloturistiku. Príjemné posedenie s kvalitným jedlom si môžu návštevníci vychutnať v miestnej reštaurácii, ktorá počas leta prevádzkuje aj letnú terasu s výhľadom na rybník.
TIP na VÝLET: Bojnický zámok – rozprávkový krásavec opradený legendami a povesťami
Vojenské múzeum ponúka viac ako 400 kusov predmetov
Z Duchonky nie je ďaleko ani do Piešťan, približne 21 km, ktoré majú vo svojom muzeálnom repertoári aj špecializované múzeum, ktoré pestuje národné historické vedomie a hrdosť k vlastnej štátnosti a úcte k vojenským tradíciám slovenského národa. Ide o Vojenské historické múzeum, ktoré tvorí organickú súčasť VHÚ Bratislava. Múzeum disponuje bohatým zbierkovým fondom dokumentujúcim dejiny vojenstva a vojenské dejiny Slovenska. Stála expozícia je inštalovaná v priestoroch bývalého vojenského letiska s tromi halami. Expozícia je návštevníkom prezentovaná pod názvom „Výzbroj čs. armády v rokoch 1945–1992“. Návštevníci múzea majú jedinečnú možnosť prezrieť si viac ako 400 kusov trojrozmerných zbierkových predmetov prezentujúcich výzbroj, výstroj a techniku používanú v čs. armáde od konca II. svetovej vojny až po rok 1992. V hale číslo 2 je vystavovaná ľahká obrnená technika. Ťažkú pásovú techniku je možné vidieť v hale číslo 3. Vonkajšia expozícia je svojím charakterom členená do štyroch základných blokov. Tá pozostáva z leteckej techniky a techniky protivzdušnej obrany, ženijnej techniky, tankovej a obrnenej techniky a delostreleckej techniky. Svoju múzejnou techniku múzeum prezentuje aj pri rekonštrukciách historických bojov či organizovaním prezentačných akcií spojených s dynamickými ukážkami pri rôznych príležitostiach.
Dodo Púchovský