5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom

Trojnásobný expremiér Robert Fico pred časom prehlásil, že na východe našej republiky nič nie je. Tí, ktorí tam žijú, ale aj tí, ktorí tam chodia ako návštevy na výlety či dovolenky sú ale iného názoru. Na východe Slovenska je skutočne čo obdivovať, a to nielen v prírode, ale aj z histórie.

Tí, ktorí aspoň raz navštívi Košický kraj vedia, že rovnako ako po celej republike aj tu je čo obdivovať. Veď mnohí chodia dovolenkovať na Zemplínsku šíravu, ale aj obdivovať krásu Spišského hradu či kaštieľa v Betliari. Rodiny s deťmi prežili určite zaujímavé a príjemné chvíle v košickej ZOO, nuž a tí, ktorým je blízka turistika si rozhodne prišli na svoje v Slovenskom raji alebo v košickom Čermeli. Prirodzene, svoje čaro má i Dobšinská ľadová jaskyňa prípadne košický Dóm sv. Alžbety. Miest kam sa v Košickom kraji oplatí ísť pozrieť je ale ďaleko viac.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Spišský hrad je zaradený medzi najväčšie hradné komplexy na Slovensku a v Európe. Zapísaný je v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Zdroj: turisticky.sk

Spišský hrad

Je najrozsiahlejším slovenským hradom, dominantou Spiša, harmonicky umiestnenou v krajine na travertínovom brale. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z roku 1120. V prvej polovici 13. storočia hradnú akropolu chránilo kamenné opevnenie, ktoré hrad ubránilo pred tatárskym vpádom v roku 1241. V areáli hradu v tom čase postavili románsky palác a obytnú vežu. Po polovici 13. storočia k nim pribudol prepoštský palác a dnes už neexistujúca románska kaplnka. V 14. storočí rozšírili hrad o stredné nádvorie so vstupnou bránou a barbakánom. V polovici 15. storočia vybudovali rozsiahle dolné nádvorie, ktorého vznik sa viaže k pobytu vojsk Jána Jiskru z Brandýsa v službách kráľa Ladislava Pohrobka (1445-1457).
Neskôr bol hrad vlastníctvom Thurzovcov, potom Zápoľských a po roku 1636 Csákyovcov, ktorí boli jeho poslednými vlastníkmi až do roku 1945. Pri požiari v roku 1780 hrad utrpel obrovské škody, nebol už obnovený a postupne pustol. Rozsiahle výskumy, konzervácia a vybudovanie expozície v posledných rokoch znamenali nové oživenie tejto významnej pamiatky a sprístupnenie celého areálu verejnosti. V roku 1993 hrad spolu s okolím (Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, kostol v Žehre) zaradili do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a dostal sa tak medzi viac ako 300 najvýznamnejších pamiatok sveta.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Spišský hrad ukrýva aj takýto krásny interiér kuchyne. Zdroj: wikimedia.org

Na hradnom vrchu vytvoril gigantický kamenný obrazec v roku 2008 austrálsky umelec Andrew Rogers. Zobrazuje koňa z keltskej mince, ktorú našli počas archeologického výskumu na Spišskom hrade. So svojou rozlohou, ktorá prevyšuje viac ako 4 hektáre, je zaradený medzi najväčšie hradné komplexy na Slovensku a v Európe. Hrad sa nachádza vo veľmi atraktívnej lokalite a je dobre prístupný z diaľnice. V neďalekom okolí si nenechajte ujsť ďalšie historické skvosty ako Kostol Ducha Svätého v Žehre, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie a mesto Levoča. Všetky rozhodne stoja za inšpiratívnu návštevu. Sú zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Tip na výlet: Chystáte sa navštíviť Banskobystrický kraj? TOTO sú super miesta na zábavu pre celé rodiny

Vstupné: Vstup na stredné a dolné nádvorie a horný hrad – dĺžka prehliadky so sprievodcom maximálne 60 min – dospelý 8,00 eur, študenti (19 – 26 rokov), seniori (60-80 rokov) – 6,00 eur, deti do 6 r. zdarma, deti od 6 do 18 r. 4,00 eurá, rodinná vstupenka: (dvaja dospelí + jedno dieťa, 1 dospelý + tri deti, dvaja dospelí + dve deti) maximálne 4 osoby – 19,00 eur, poplatok za objednanie skupiny: (skupina najmenej 10 osôb) – 20 eur. Nočná prehliadka: Dospelý 10,00 eur, deti do 6 r. zdarma, deti, študenti, seniori 8,00 eur, rodinná vstupenka (dvaja dospelí + jedno dieťa, 1 dospelý + tri deti, dvaja dospelí + dve deti) maximálne 4 osoby – 25,00 eur.

YouTube video
Zdroj: youtube.com

Vstup na stredné a dolné nádvorie – Pre držiteľov tejto vstupenky sa ponúka možnosť dokúpenia si vstupenky na horný hrad s múzejnými expozíciami v cene: 3 € ( jednotné pre všetky kategórie návštevníkov). Pri tomto duhu vstupu sa neposkytuje rodinná vstupenka ani iné zľavy. Inak dospelý 6,00 eur, deti, dôchodcovia, študenti 4,00 eurá. Deti do 6 rokov, seniori nad 80 rokov, slovenskí a zahraniční novinári s platným novinárskym preukazom, čestné voľné vstupenky vydané SNM, zamestnanci SNM – po predložení zamestnaneckého preukazu, zľava nie je prenosná a prvá streda v mesiaci – zdarma.

Otvorené: Máj – september  denne od 09.00 do 19.00 hod, posledný vstup do hradu o 18.00 hod, Október a apríl denne od 09.00 do 17.00 hod, posledný vstup o 16.00 hod. Nočné prehliadky – každú prázdninovú sobotu (júl a august) so začiatkom o 20.30 hod.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Zemplínska šírava je doslova rajom pre turistov a dovolenkárov, ktorí tu nájdu všetko potrebné na príjemne strávené chvíle. Zdroj: facebook.com

Zemplínska šírava

Postavená bola v rokoch 1961-65 v súvislosti s vodohospodárskymi úpravami Podvihorlatskej priekopovej prepadliny. V minulosti nazývaná Zemplínska či Podvihorlatská sĺňava pôvodne nazývaná Vihorlatská nádrž, je vodná nádrž v povodí Bodrogu pod Vihorlatskými vrchmi. Je druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku podľa plochy hladiny, a po Liptovskej Mare a Oravskej priehrade zároveň treťou najväčšou na Slovensku podľa celkového objemu vody. Je obľúbenou turistickou destináciou so siedmimi rekreačnými strediskami. Okrem rekreácie slúži na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy Východoslovenskej nížiny, na ochranu pred povodňami a ako vodný zdroj pre priemysel. Východná časť nádrže je ochranným areálom.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Na niektorých miestach Zemplínskej šíravy to vyzerá ako pri Jadranskom mori. Zdroj: sirava.sk

Vodná plocha Zemplínskej šíravy zaberá rozlohu 33 km2. Jej maximálna dĺžka je 11 km, maximálna šírka 3,5 km, priemerná hĺbka 3,5 m a maximálna hĺbka 14,7 m. Nádrž je vytvorená 6 – 8 (max. 12) metrovými hrádzami dlhými 7 346 m. Vodnú nádrž napájajú prevažne vody rieky Laborec prostredníctvom prívodného, tzv. Šíravského kanála, vodu odvádza tzv. Zalužický kanál (do Laborca), z priehrady tiež vyteká Čierna voda. Súčasťou priehrady je aj suchá nádrž (tzv. polder) Beša. Šírava slúži na rekreačné účely, plavbu, ochranu pred povodňami, zavlažovanie Východoslovenskej nížiny a ako vodný zdroj pre priemysel (tepelná elektráreň Vojany).

YouTube video
Zdroj: youtube.com

Na jej severnom pobreží je množstvo turisticko-rekreačných zariadení. K najznámejším strediskám cestovného ruchu patria Hôrka, Kaluža, Paľkov a Kamenec. V strediskách sú požičovne člnov, vodných bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží a windsurfingov. Strediská sú tiež turistickým východiskom do Vihorlatských vrchov. Z lodného prístavu pravidelne premávajú vyhliadkové výletné lode. Na Zemplínskej šírave sú výborné možnosti na rybolov. Východná časť priehrady medzi obcami Kusín, Hojné a Jovsa zarastá tŕstím, čo vyhovuje vodnému vtáctvu. Táto oblasť je vyhradená ornitológom ako chránená študijná plocha, vznikol tu chránený areál (pozri: CHA Zemplínska šírava) vyhlásený v roku 1968 na výmere 622 ha, ktorého účelom je ochrana ornitologickej lokality vo východnej časti umelej vodnej nádrže, so zaznamenaným výskytom 149 vtáčích foriem, z toho 37 vzácnych.

Tip na výlet: Žilinský kraj je miesto, kde sa určite nudiť nebudete. Na obdiv aj zábavu je tu takmer všetko

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Dobšinská ľadová jaskyňa má turistom čo ponúknuť. Zdroj: pinterest.com

Dobšinská ľadová jaskyňa

Nachádza sa v Slovenskom raji a svojou dĺžkou a hĺbkou patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jej vchod, nazývaný aj „Ľadová diera“, sa nachádza pod vrchom Duča (1 141 m) na severnej strane planiny Hanesová a je umiestnený v nadmorskej výške 971 m. Treba k nemu vystúpiť serpentínovým chodníkom s prevýšením 130 m z osady Dobšinská ľadová jaskyňa. Dĺžka prehliadkovej trasy s prevýšením 43 m je 515 m a jej absolvovanie trvá približne 30 minút.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Turisti nájdu v Dobšinskej ľadovej jaskyni aj takéto nádherné scenérie. Zdroj: turisticky.sk

Jaskyňu objavil v roku 1870 banský inžinier E. Ruffini a už o rok ju miestni nadšenci sprístupnili verejnosti. V roku 1882 sa stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku. Navštívilo ju viacero významných osobností, okrem iných aj bulharský cár a srbský kráľ. V roku 1890 sa vo Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského. V minulosti sa v jaskyni organizovalo letné korčuľovanie. Pôvodne bola spojená so Stratenskou jaskyňou, avšak zrútením časti jaskyne sa prirodzené spojenie prerušilo. V tom čase sa vlastne začalo jej zaľadňovanie.

YouTube video

Svojou dĺžkou (1 232 m) a hĺbkou (112 m) patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa nenachádza viac ako 110-tisíc m3 ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Najväčšia hrúbka ľadu sa udržiava vo Veľkej sieni, kde dosahuje až 26,5 m. Zo svetoznámych ľadových jaskýň je Dobšinská ľadová jaskyňa najnižšie položená, čo zvýrazňuje jej jedinečnosť. Ľad sa zachováva vďaka tvaru jaskyne, ktorá od vchodu klesá. V jej spodnej časti sa udržiava studený vzduch, ktorý sa ani v lete neohreje nad hranicu bodu mrazu. Priemerná teplota v jaskyni je -3,9 až -0,2 °C.

Otvorené: Od 15. mája do 15. septembra. Vstupy o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hod.

Vstupné: Deti do 6 r. zdarma, deti od 6 do 15 r. + invalidi nad 15 r. s platným preukazom – 6,00 eur, študenti s platným preukazom, osoby nad 60 r. – 11,00 eur, foto bez statívu + krátke video 10,00 eur, mimoriadny vstup – 50,00 eur.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Čermeľské údolie pri Košiciach je doslova rajom pre nenáročných turistov či rodiny s deťmi. Zdroj: tipnatrip.sk

Čermeľské údolie Košice

Chystáte sa navštíviť metropolu východu? Ak áno tak vedzte, že jedna z najkrajších turistických trás v meste Košice sa nachádza v Čermeľskom údolí, a preto ju určite nesmiete vynechať! Trasa na Alpinku a Dolný Bankov začína na autobusovej zastávke MHD s názvom Čermeľ, kde je aj parkovisko pre autá. Pozor, v sezóne môže byť plné. Z parkoviska prejdú návštevníci po moste smerom na Bankov a hneď za mostom odbočia doprava na modrú značku. Celá táto trasa vedie cez nádherný les Čermeľského údolia s dych berúcimi pohľadmi do jeho strmých svahov, na ktorých si je ale potrebné dávať pozor. Trasa je však vhodná aj pre terénnejšie kočiare a zodpovedné deti.

TIP na výlet: Chcete vedieť kde sú zaujímavé a krásne miesta v Trenčianskom kraji? SEM by ste sa mali ísť pozrieť

Stúpanie nie je strmé, na Alpinku je to niečo cez 5 kilometrov a cesta tam zaberie asi 1:50 hod. Z Alpinky sa návštevníci môžu vrátiť MHD alebo detskou železničkou. Ak ale majú ešte energiu na pešiu túru späť, jednou z možností je návrat po asfaltke na Dolný Bankov, pretože k hotelu Bankov vedie asfaltka vhodná aj pre kočiar. Z Dolného Bankova sa vrátite po červenej značke a prejdete tak kúsok Medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy E8, ktorá má u nás názov Cesta hrdinov SNP. Ďalšou možnosťou z Alpinky je vyjsť na Chatu Hrešná v Kavečanoch, kde je možnosť občerstviť sa chutným gulášom a pivkom, odtiaľ potom po červenej Ceste hrdinov SNP späť do Čermeľa.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Zvezenie sa detskou železnicou v Čermeľskom údolí nadchne malých aj veľkých. Zdroj: detskazeleznica.sk

Detská železnica

Košická detská historická železnica, je jednokoľajná úzkorozchodná železnica s rozchodom koľaje 1 000 mm a dĺžkou 3,9 km. Nachádza sa v prímestskej rekreačnej zóne mesta Košice v údolí Čermeľského potoka. Bola to prvá pionierska železnica na území bývalého Česko-Slovenska a zároveň je jedinou dodnes existujúcou pionierskou železnicou v bývalom Česko-Slovensku, keďže na území Česka sa nedochovala žiadna z niekdajších pionierskych železníc. Jej výstavba prebiehala v rokoch 1955 – 1956. Odvtedy prešla štyrmi rekonštrukciami v rokoch 1973-74, 1986-87, 1990-91 a 2006. Železnica má tri stanice: Čermeľ, Vpred a Alpinka. Jednosmerná cesta železnicou trvá približne 20 minút. Sezóna na Detskej železnici sa tradične začína 1. mája a trvá zvyčajne do neskorej jesene.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom

Otvorené: Vlak premáva od 15. apríla každý deň až do neskorej jesene. Navštívte Detskú železnicu počas víkendov a štátnych sviatkov, kedy sú na jazdy prednostne nasadzované parné lokomotívy Katka alebo Krutwig.

Lístok: Školské výlety 5,00 eur/osoba (na 15 osôb 1 učiteľ ZDARMA). Zakúpiť možno v pokladni DŽK v Čermeli 20 min. pred odchodom vlaku.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom

Tip na výlet: Chcete navštíviť Trnavský kraj? Potom by ste nemali obísť TIETO zaujímavé a krásne miesta

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Slovenský raj je skutočným rajom pre všetkých milovníkov turistiky. Zdroj: kamnavylet.sk

Suchá Belá – Slovenský raj

Suchá Belá je najromantickejšou a najnavštevovanejšou roklinou Slovenského raja. Ňou pretekajúca voda pramení na severnom okraji planiny Glac. Jej tok od seba oddeľuje masív Vtáčieho hrbu a Rumanovej. Do Veľkej Bielej vody ústi priamo v stredisku Podlesok. Tiesňava sa vyznačuje mimoriadne výraznými geomorfologickými prvkami, je príkladom spätnej erózie s bizarnými vodopádmi, skalnými oknami, prahmi, perejami, obrými miskami. Porasty tu tvorí prevažne smrek, borovica a jedľa.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Suchá Belá v Slovenskom raji to nie len turistika, ale aj nádherná prírod. Zdroj: mpsr.sk

Suchá Belá je národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 153,5 ha. Vedie ňou zelený turistický chodník iba v smere proti toku potoka. Nádherný pohľad návštevníkom poskytnú vodopády – Misové vodopády (29,5 m), Roklina, Okienkový vodopád (12,5 m), Korytový vodopád (8,5 m), Bočný vodopád (8 m) a Kaskády. Asi najväčšou zaujímavosťou v tejto rokline je práve druhý v poradí – Okienkový vodopád. Svoje meno si vyslúžil vďaka skalnému oknu, cez ktoré preteká potok, ktorý tvorí roklinu. Trasa vedie tak, že musíte cez toto okno preliezť, aby ste mohli pokračovať ďalej. Ale bez povšimnutia nemôžu zostať samozrejme ani najvyššie vodopády tejto rokliny – Misové vodopády. Tie sú kaskádovitého charakteru, pod každou kaskádou sa nachádza vodou vyhĺbená jama – misa, od čoho je odvodený aj ich názov. Nad týmito vodopádmi sa nachádza najužšie miesto rokliny, tzv. Roklina, kde má dospelý človek čo robiť, aby sa tadiaľ „prepchal“.

TIP na výlet: Chcete vedieť kam sa ísť pozrieť na zaujímavé a krásne miesta v Nitrianskom kraji? TOTO vám pomôže

Aj napriek tomu, že niektoré rebríky na fotografiách vyzerajú dosť hrozivo, trasu zvládnu aj deti. Pri výstupe po rebríkoch máte pocit, že idete po obyčajných schodoch, preto je to jedna z mála možností na výlet s deťmi v tejto lokalite. Samozrejme s dávkou pozornosti a opatrnosti. Suchá Belá je prístupná počas celého roka. Podmienky v rokline sa môžu meniť v závislosti od ročného obdobia alebo počasia. Preto odporúčame vhodný výber turistického oblečenia a vybavenia (pevná obuv, náhradné ponožky…). V zimných mesiacoch môžu byť rebríky pokryté ľadom, preto odporúčame vziať si so sebou mačky.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
O turistiku v Slovenskom raji je medzi Slovákmi obrovský záujem. Zdroj: kamnavylet.sk

Roklinou Suchá Belá vedie zelená turistická značka a je priechodná len v jednom smere – proti prúdu potoka. Roklina je dlhá 3,7 km so stúpaním približne 420 m a časom prechodu približne 2 hodiny. Keďže je táto roklina veľmi populárna, počas letnej turistickej sezóny sa odporúča ísť na túru v skorších ranných hodinách, aby ste sa vyhli zástupom ľudí, a to hlavne pri Misových vodopádoch. V najväčších zápchach môžu turisti pri Misových vodopádoch čakať takmer až hodinu. Po prechode Suchej Belej si môžu turisti na jej vrchu odpočinúť a nabrať sily v drevenom altánku. Na návrat späť je niekoľko alternatív. Prvou z nich je cesta späť priamo na Podlesok v smere Suchá Belá, záver > Pod Vtáčim hrbom > Nad Podleskom > Podlesok. Táto cesta trvá asi 90 minút. Ďalšou alternatívou je trasa so zástavkou na Kláštorisku v smere Suchá Belá, záver > Pod Vtáčim hrbom > Kláštorisko > Pod Kláštoriskom > Nad Podleskom > Podlesok. Táto cesta trvá približne 2 a pol hodiny.

Vstupné: Deti do 6 r., osoby nevidomé, držitelia preukazov ŤZP a ŤZP-S vrátane ich doprovodu zdarma, deti od 6 do 15 r. a dôchodcovia nad 64 r. 0,50 eura, dospelý 1,50 eura.

Vstupné miesta: Čingov – horné parkovisko (Trek Cafe), Čingov – dolné parkovisko (Chata na rázcestí), Podlesok – parkovisko, Podlesok – Prielom Hornádu, Podlesok – Suchá Belá, Píla – parkovisko (Piecky), Veľký Sokol, Veľký a Malý Kyseľ a Zejmarská roklina.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Košická ZOO je miestom, kde sa nudiť nebudú deti ani ich rodičia, pretože na pozeranie je tu skutočne veľké množstvo zvierat. Zdroj: zookosice.sk

Košická ZOO

Nachádza sa v okrajovej časti Košíc, v miestnej časti Kavečany. Od centra mesta je ZOO vzdialená asi 10 km. Rozlohou 292 hektárov patrí medzi tri najväčšie v Európe. Dlhodobo sa nachádza v prvej desiatke vyhľadávaných turistických cieľov na východnom Slovensku. Ročne ju navštívi viac ako 200 tisíc návštevníkov. Rozľahlý areál s pôvodným karpatským biotopom je lákadlom pre turistov z celej Európy. Moderná zoologická záhrada orientovaná najmä na euroázijskú faunu. Pre návštevníkov je určená rozloha asi 100 ha, ostatná plocha je využívaná ako rezervácia huculských koní, hospodársky areál, rezerva pre vybudovanie karantény, nemocnice, ošetrovne, ale najmä zverník na chov vzácnych a zákonom chránených druhov karpatskej fauny.

TIP na výlet: DUCHONKA a okolie. Rozhodne sa tam nudiť nebudete

Od roku 1982 je ZOO Košice vyhlásená za mestskú stavbu Mládeže. Slávnostné sprístupnenie chovných zariadení sa uskutočnilo 2.7.1986 a prví návštevníci sa mohli tešiť z 23 druhov zvierat na chovnej ploche 7 ha. Chovné zariadenie v ZOO Košice je v súčasnosti vybudované na ploche 40 ha, kde sa v súčasnosti chová cca 1500 zvierat, ktoré sú zastúpené takmer v 300 druhoch. Je jediná na Slovensku, kde môžu návštevníci vidieť tulene obyčajné, tučniaky jednopáse, kondory veľké a mnohé iné druhy. Veľký záujem u návštevníkov je o jedinečný chov kamzíkov vrchovských, vlkov čiernych, rôznych druhov antilop, opíc ale aj zástupcov hospodárskych zvierat, okrasného vtáctva a drobných šeliem.

Prvým chovaným zvieraťom v ZOO bola huculská kobyla. Tento druh patrí k najúspešnejším chovateľským výsledkom ZOO. Celkovo bolo odchovaných viac ako 80 žriebät, čím sa prispelo k záchrane tohto jedinečného druhu koní. Od roku 1996 je chov zaradený do geofondu SR. Veľmi úspešný je aj chov a rozmnožovanie ďalších chránených reprezentantov karpatskej fauny, ale aj zvierat z Ázie, Afriky, Austrálie aj amerického kontinentu. V ZOO sa 6.1.2002 narodili pätorčatá medveďa hnedého, ktoré sú zapísané do Guinessovej knihy rekordov. Okrem zvierat sú deťom k dispozícii aj detské ihriská. To najväčšie je v blízkosti občerstovacích zariadení a hipodromu, kde sa mladí návštevníci môžu povoziť aj na huculoch a poníkoch. Pre ohlásenie skupiny je možné zabezpečiť aj sprievodcu po ZOO.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Zoologická záhrada v Košiciach ponúka návštevníkom aj prehliadku atraktívneho Dinoparku. Zdroj: wikipedia.com

Otvorené: Celoročne denne od 9.00 do 19.00 hod. Do ZOO vedie priame spojenie MHD zo železničnej stanice – linka č.29.

Vstupné:

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom

TIP na výlet: Nádherný Červený Kameň má čosi, čo nemá nikto. V jeho okolí nájdete ďalších šesť hradov a zámkov!

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Kaštieľ Betliar je doslova rozprávkový zvonku aj zvnútra. Zdroj: slovakia.com

Kaštieľ Betliar

Postavený je v údolí rieky Slaná severozápadne od Rožňavy. Rozprávkový dvojposchodový kaštieľ Betliar so štyrmi nárožnými vežami je doslova reprezentačným loveckým sídlom uprostred nádherného 57 ha anglického parku s romantickými stavbami, umelou jaskyňou a vodopádom, ktorý patrí k najväčším udržiavaným parkom na Slovensku a je evidovaný v zozname svetových historických záhrad. Reprezentačnú stavbu, ktorej história je spätá s rodom Andrássyovcov (patril jej do roku 1945), postavili v údolí Betliarskeho potoka pod husto zalesnenými svahmi Volovských vrchov na mieste pôvodného hrádku Bebekovcov z 15. storočia. Postupne rástol a formoval sa počas rekonštrukcií. Časť jeho múrov využili pri prestavbe gotickej kúrie na renesančno-barokovú trojpodlažnú budovu v 17. a 18. storočí. Podoba kaštieľa z konca 19. storočia sa s menšími úpravami zachovala do súčasnosti. Za svoju rekonštrukciu dostal ocenenie EUROPA NOSTRA.

TIP NA VÝLET: Krásavec na brale nad Váhom s unikátnou históriou. Hrad, ktorý cudzie vojská nikdy nedobyli!

Toto lovecké panstvo s takmer 50 izbami bolo vo vlastníctve šľachtických rodov až do roku 1945, kedy sa stala majetkom štátu a národnou kultúrnou pamiatkou. Je obklopený úžasným 80 ha anglickým parkom, ktorý krášli mnoho vzácnych drevín, kovových záhradných sôch, fontán a dokonca aj umelá jaskyňa s 8-metrovým vodopádom. Mali tu tiež zverinec postavený v 19. storočí v podobe stredovekého hradu, ktorý v tej dobe schovával medveďa hnedého, rysa aj muflóna.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Kaštieľ Betliar je obklopený nielen krásnou prírodou, ale aj 57 ha anglickým parkom, ktorý patrí k najväčším udržiavaným parkom na Slovensku a je evidovaný v zozname svetových historických záhrad. Zdroj: wikipedia.com

Interiér kaštieľa je veľmi romantický a luxusný s galériou obrazov, hudobným a loveckým salónom, knižnicou, dobovým nábytkom a exotickými zbierkami. Historická knižnica, ktorá je jednou z najväčších pozoruhodností kaštieľa, je plná vybraných a veľmi starých zväzkov. Knižnicu v kaštieli založil Leopold Andrássy v roku 1790 a z tohto obdobia pochádza aj jej interiér. Uchováva vyše 14-tisíc zväzkov najmä teologických, historických, geografických a filozofických diel z 15. až 19. storočia, ktoré boli napísané v 6 rôznych jazykoch. V kaštieli je tiež zimná záhrada, 8 kúpeľní a mnoho ďalších štýlových obytných priestorov. V nich sú početné obrazy, dekorácie, suveníry z lovu a zahraničných ciest (napr. egyptská múmia alebo samurajská výzbroj), zbierku loveckých pušiek, bojové zbrane a veľa loveckých trofejí.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Knižnica v kaštieli Beliar uchováva vyše 14-tisíc zväzkov najmä teologických, historických, geografických a filozofických diel z 15. až 19. storočia, ktoré boli napísané v 6 rôznych jazykoch. Zdroj: slovakia.com

Otvorené: Múzeum kaštieľ Betliar máj – september – denne okrem pondelka od 9.30 do 18.30 hod (posledný vstup o 17.30 hod), november – marec denne okrem pondelka od 9.00 do 16.30 hod (posledný vstup o 15.30 hod), október a apríl denne okrem pondelka 9.30 – 17.30 hod (posledný vstup o 16.30 hod). Historický park Kaštieľa Betliar 1. máj – 31. október: 7.00 – 21.00 hod, 1. november – 30. apríl 7.00 – 18.00 hod. 

Vstupné: Kaštieľ Betliar – základné vstupné (Grófske apartmány – 1. a 2. poschodie + Expozícia egyptológie a exotických trofejí), dospelý 10,00 eur, študent (od 15 do 26 r., karty ISIC, ITIC EURO≤26), osoby nad 62 r. a sprievodca ZŤP (s preukazom) 7,00 eur, žiak (6 – 15 r.) a ZŤP 5,00 eur. Rodinné vstupné 1 dospelý + 2 max. deti 15,00 eur, 2 dospelý + 3 max. deti 25,00 eur.

Výstava – dospelý 6,00 eur, študent (od 15 do 26 r., karty ISIC, ITIC EURO≤26), osoby nad 62 r. a sprievodca ZŤP (s preukazom) 4,00 eurá, žiak (6 – 15 r.) a ZŤP 3,00 eurá.

Kombinovaná vstupenka kaštieľ Betliar a Mauzóleum – dospelý 12,00 eur, študent (od 15 do 26 r., karty ISIC, ITIC EURO≤26), osoby nad 62 r. a sprievodca ZŤP (s preukazom) 8,00 eur, žiak (6 – 15 r.) a ZŤP 6,00 eur. Deti do 6 rokov / ICOM / Zamestnanci múzeí a galérií, MKSR, spolupracovníci SNM – MBe / Pedagogický dozor (1 osoba na 15 žiakov) majú vstup zdarma. Do múzeí a galérií, patriacich pod ministerstvo kultúry, budú môcť zavítať návštevníci a návštevníčky každú prvú stredu v mesiaci zadarmo.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Dóm sv. Alžbety v Košiciach je hlavnou dominantou námestia i celého mesta. Zdroj: wikipedia.org

Dóm sv. Alžbety

Je hlavnou dominantou námestia i celého mesta Košice. Samostatne stojaca monumentálna gotická stavba je najväčším kostolom na Slovensku a zároveň najvýchodnejšie ležiacou katedrálou západného typu v Európe. Dóm sv. Alžbety meria v pozdĺžnej osi 60,5 m a v priečnej osi 39,5 m. Severná veža chrámu dosahuje výšku 58,5 m. Je postavený v slohu vrcholnej gotiky. Dnešný kostol stojí na mieste farského kostola, ktorý vyhorel asi v roku 1370 a ktorého patrónkou bola tiež sv. Alžbeta. Jeho výstavba sa realizovala pod kráľovským dozorom v niekoľkých etapách od roku 1378 a možno povedať, že dodnes nie je ukončená. Kostol sv. Alžbety bol pôvodne projektovaný ako päťloďová bazilika s polygonálnymi apsidami a dvoma vežami na západnej strane. Vzorom bol kostol sv. Viktora v Xantene pri Rýne. Pod ťarchou živelných pohrôm a vojen získal inú výslednú podobu – stal sa päťloďovým dómom s krížnou loďou.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Hlavný oltár v Dóme sv. Alžbety je skutočne nádherný. Zdroj: wikipedia.com

Napriek novoslohovým úpravám po požiaroch a zemetrasení v 19. storočí si stavba zachovala množstvo pôvodných gotických prvkov a hodnotných umeleckých výtvorov. Patrí k nim napríklad nádherný severný portál s tympanónom zobrazujúcim posledný súd. Zaujímavý je stredoveký chrlič vody v juhozápadnom rohu. Má podobu ženy, ktorá pravdepodobne znázorňuje manželku staviteľa Štefana. Touto formou ju vraj majster potrestal za nadmerné pitie vína. V interiéri kostola si osobitnú pozornosť zaslúži hlavný oltár sv. Alžbety postavený v rokoch 1474 až 1477. Jeho súčasťou je najväčší európsky súbor 48 gotických tabuľových malieb. Na sochárskej a maliarskej výzdobe oltára je badateľný vplyv holandskej a švábskej školy. Z liturgických predmetov sú najvzácnejšie práce zlatníckeho majstra J. Szilassyho z 18. storočia, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou.

Otvorené a Vstupné:

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom

TIP NA VÝLET: Historická nádhera na vysokom brale. Taký je Oravský hrad

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Múzeum letectva v Košiciach ponúka návštevníkom k vzhliadnutiu aj tieto staré letecké stíhačky. Zdroj: wikipedia.com

Múzeum letectva

Expozícia na ploche 7100 m² prezentuje takmer 500 unikátnych exponátov, ktoré nevšedným spôsobom približujú históriu letectva, vývoja lietadiel, leteckých motorov a prístrojovej techniky, od počiatkov lietania až po nedávnu minulosť, predstavuje vývoj letectva a leteckej techniky od počiatkov do roku 1943. Prvé Letecké múzeum na Slovensku bolo pre verejnosť sprístupnené 24. augusta 2002 v areáli letiska v Košiciach.

Unikátnu galériu lietadiel – darov prezidentov a vlád, založil prezident SR Rudolf Schuster. Vystavené sú prevažne vojenské lietadlá: Mirage III RS (Švajčiarsko), francúzska stíhačka Mirage IIIE, Lockheed F-104S Startfighter z Talianska. Northrop NF-5FA (Grécko), Mc Donell Douglas F-4F Phantom (Nemecko), Saab J-37 Viggen (Švédsko), stredoplošník Saab J-35 Draken (Rakúsko). Európskym unikátom je Nanchang Q-5 z Číny. Vrtuľníky zastupuje Sa-313 Aloutte II z Belgicka, Bell UH-1 Iroquois z USA, ruský Polikarpov PO-2 Kukuruznik. Z Ukrajiny je tu prepadový stíhač SU-15 TM (darovaný ukrajinským prezidentom Kučmom 14.6.2001) a odpaľovacie zariadenie s imitáciou bojovej hlavice rakety SS-24 Scalpel.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Návštevníci všetkých vekových kategórií sa v múzeu letectva nudiť určite nebudú. Zdroj: FB / Múzeum letectva Košice

Zaujímavé sú však aj stíhačky MIG-15, MIG-21, vrtuľníky či stíhač bombardér SU-22. V interiéri i exteriéri expozície je vyše 30 historických strojov a prístrojov, letecké motory, meracie, navigačné a iné prístroje používané v lietadlách. Osobitnú a najzaujímavejšiu skupinu tvoria zbierky originálnych lietadiel. Vystavený je aj poľnohospodársky Z-37 A „Čmeliak“, vetroň VT 116 Orlík, ultraľahký Mitchel B-10, v celkovom počte 18 originálnych lietadiel.

V expozícii je umiestnených 24 ks historických leteckých motorov, počnúc rokmi 1915/16 až po najnovšie letecké prúdové motory R 13 F 2 S-300. V expozícii Leteckých konštrukcií sú demonštrované základy leteckých konštrukcií lietadiel a ich motorov. Návštevník má unikátnu možnosť nahliadnuť do leteckých štandardných konštrukcií lietadiel a vrtuľníkov. Letecké konštrukcie tu reprezentujú vzácne letecké motory: Austro-Daimler (1916), Salmson Canton-Unné (1916), Walter Scolar (1936), Rolls-Royce Merlin (1940 – 1945), BMW – 801 (1942 – 1944) a Junkers Jumo 004 a ďalšie technické unikáty, ktoré určovali vývoj letectva vo svete.

YouTube video

Expozíciu dopĺňajú letecké modely, makety historických lietadiel, v počte asi 50 ks. Múzeum letectva a leteckej techniky je koncipované do historických etáp:
° Expozícia počiatkov letectva do roku 1945
° Expozícia od roku 1945
° Expozícia prístrojovej techniky
° Galéria prezidentských lietadiel
° Cestná doprava

Otvorené: apríl – november – UT-PI od 09.00 do 16.00 hod, SO-NE od 10.00 do 17.00 hod, november – marec: zimná úzávera

Vstupné: Deti do 3 rokov, držitelia preukazov ZMS, AMG ČR, ICOM karty, ITIC, PRESS, ZŤP (vrátane 1 sprevádzajúcej osoby), pedagogický doprovod školskej skupiny (pedagóg na 10 žiakov), prvá streda v mesiaci – zdarma, dospelý 8,00 eur, žiaci a študenti s platným preukazom ISIC, Euro 26, preukaz študenta SŠ alebo VŠ, seniori 65 až 70 rokov 4,00 eurá, školské skupiny (vrátane lektorského sprievodu, min. 10 žiakov alebo študentov) 3,00 eurá, Rodinná vstupenka (max. 2 dospelí a 3 deti) 17,00 eur, deti predškolského veku, seniori nad 70 rokov 1,00 euro, príplatok za lektorský výklad 5,00 eur, fotografovanie/filmovanie 1,00 euro.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
The Rooms v Košiciach ponúka skutočne netradičnú zábavu a to, kam sa kto vyberie závisí už len na samotnom návštevníkovi. Zdroj: travelhacker.blog

The Rooms Košice

Hry, ktoré hráčom v časovom limite 70 minút prinášajú unikátny zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnú! Predstavte si, že ste zamknutí v miestnosti, odkázaní len na racionálne uvažovanie a na pomoc svojich priateľov. Cieľom Escape room je spolupracovať, hľadať indície, riešiť najrôznejšie hlavolamy či zaujímavé hádanky a nakoniec tak uniknúť z miestnosti späť do reality!

TIP na výlet: V tomto meste na vás na každom kroku dýchne neskutočne bohatá história a krásy stredoveku

Vstupom do hry/izby hráči súhlasia s Prevádzkovým poriadkom. Vstup pod 12. rokov je možný len v sprievode dospelej osoby, ktorá preberá za takúto neplnoletú osobu plnú zodpovednosť. Do izby Jig-Saw je vstup možný len od 15 rokov. Všetky izby nie sú vhodné pre vozičkárov a ZŤP. Izby nie sú sprístupnené osobám na vozíčku, barlách a podobne. Prosíme myslite na to pred kúpou vstupeniek. Je zakázané čokoľvek násilne otvárať, vylamovať alebo poškodzovať. Pri zjavnom poškodení kulís, zariadenia alebo rekvizít má organizátor právo na vymáhanie škody v plnej výške. Pri nekultivovanom správaní hráčov má organizátor právo kedykoľvek hru ukončiť bez nároku na vrátenie vstupného. Stačí, keď prídete 5 min. vopred. Usporiadateľ si vyhradzuje právo v prípade omeškania skupiny stiahnuť z hracieho času toľko minút, o koľko sa skupina omeškala. Uskutoční sa tak len preto, aby ďalšie skupiny neboli poškodené. Odporúčaný je krátky rukáv, v zimnom období mikina či niečo športovejšie, prípadne rifle + tričko. V hrách je potrebné mať obuv bez podpätkov!

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Aj táto skupinka mladých ľudí sa pri plnení úloh potrebných na to, aby sa dostali z miestnosti skvele zabavila. Zdroj: travelhacker.blog

Hry nie sú extrémne fyzicky náročné. V prípade sťaženého pohybu, tehotenstvo, stav po operácii a pod. oznámte to Gamemasterovi pred hrou a on hráčovi hru uspôsobí ak to bude potrebné. V izbách Stratení v čase a Escobar je potrebné prejsť pár metrov po kolenách po štyroch. Aktivity sa neodporúčajú astmatikom a silným alergikom. V prípade, že ste si vedomý uvedených diagnóz, podstupujete hru na vlastné riziko a vedomie. Hry sa odohrávajú v naoko uzavretých priestoroch, môžu obsahovať zúžené, znížené alebo inak zmenšené miestnosti, preto sa hra neodporúča osobám s klaustrofóbiou.

V prípade potreby je možné hru kedykoľvek opustiť cez núdzový východ. Vzhľadom na hororové prostredie a efekty pri hre SAW, sa silne neodporúča hra psychicky labilným osobám, osobám s neprekonateľnými fóbiami, osobám s psychiatrickými diagnózami, epileptikom alebo enormne citlivým osobám náchylným na silne panické stavy. V opačnom prípade vstupujú osoby do priestorov na vlastné riziko. Hru môžu hráči kedykoľvek ukončiť oznámením Gamemastrovi, že chcú hru ukončiť. Prípadne použiť núdzový východ.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
V The Room Košice to pri hre vyzerá aj takto. Zdroj: travelhacker.blog

TIP na výlet: Topoľčianky – Historická aj prírodná nádhera, ktorú musíte vidieť!

Čo je ESPACE ROOM? V preklade úniková izba, ktorá vám v časovom limite 70 minút prináša unikátny zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnete! Predstavte si, že ste zamknutí v miestnosti, odkázaní len na racionálne uvažovanie a na pomoc svojich priateľov. Cieľom Escape room je spolupracovať, hľadať indície, riešiť najrôznejšie hlavolamy či zaujímavé hádanky a nakoniec tak uniknúť z miestnosti späť do reality! Každá úniková miestnosť je jedinečná svojím príbehom, prevedením, mechanizmami a hádankami.

Čo je CITY GAME: V preklade mestská hra, ktorá vám zážitok z escape room prináša aj do ulíc mesta. City Game od TheRooms je nový spôsob ako navštíviť nepoznané a zaujímavé miesta a zábavnou formou sa dozvedieť viac o ich histórii či miestnych legendách.

Tip na výlet: Navštívili ste už Košický kraj? Ak nie, tak vedzte, že SEM sa určite oplatí vyraziť za relaxom
Návštevníci košického The Room sa pri zvládaní úloh určite nenudia a o zábavu majú pri tom dozaista postarané. Zdroj: FB / The Rooms – Escape Room Košice

Vstupné:

ESCAPE ROOM: Cena pre 2 hráčov 26,00 eur/ osoba, cena pre 3 a viac hráčov: 22,00 eur / osoba. Minimálne 2 platiace osoby.

CITY GAME – BOSORKY: Cena pre 2 a viac hráčov: 90,00 eur / tím, vratná záloha: 50,00 eur

CITY GAME – KOŠICKÝ POKLAD: Cena pre 2 a viac hráčov: 65,00 eur / tím, vratná záloha: 20,00 eur. City game sú od októbra do apríla zatvorené

Nitriansky hrad – historická nádhera, akú dokáže ponúknuť iba matka slovenských miest

Zľavy: (ZDARMA) Escape karta každý piaty vstup za 15,00 eur, ISIC / ITIC / EURO26 2,00 eurá pre držiteľa karty, deti do 7 r. (vrátane) majú hru ZDARMA, deti od 8 do 14 r. (vrátane) majú zľavnenú cenu 16,00 eur, -10% na teambuilding pre zamestnancov vybraných firiem, -15% pre 4 hráčov a viac pre držiteľov Sphere karty, hráči do 12 r. (vrátane) môžu hrať len v sprievode dospelej osoby alebo s pomocou TheRooms animátora. Za animátora je príplatok 15,00 eur. Minimálna cena vstupu: 52,00 eur na skupinu. Dohra – možnosť dohrať po limite (max. 35 minút) +15,00 eur (Gamemaster sa opýta, či chcete hru dohrať na základe vášho postupu v hre.). Narodeninová oslava (deti do 15 r.) – Posedenie po hre 1 hod. +15,00 eur. Animátor v hre (ak deti do 12 r. nemajú v hre doprovod dospelého) +15,00 eur. Je zakázané robiť akýkoľvek audio alebo video záznam či fotografie, bez predošlého súhlasu Gamemastera. Tento zákaz je platný vo všetkých priestoroch prevádzky THEROOMS.EU. V opačnom prípade budú hráči pokutovaní sumou vo výške 3-tisíc eur.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x