Jozef Uhlárik
Topoľčianky sú malebná dedinka pri Zlatých Moravciach. Je to však miesto, kam sa rozhodne vyplatí vyraziť na výlet. A zaujímavé nie sú len samotné Topoľčianky, ale aj ich okolie. Toto miesto možno smelo nazvať perlou južného Slovenska, ktorá ponúka mnohé historické zaujímavosti a skvosty, popretkávané nádhernou prírodou, aké inde nenájdete.
Malebné Topoľčianky sa môžu popýšiť turistickými atrakciami aké nemá zrejme žiadna iná obec u nás. V Topoľčiankach nie je len zámok, ktorý bol sídlom prvého československého prezidenta, ale aj slávny žrebčín s koňom, ktorý dostala ako dar britská kráľovná Alžbeta II. či vinárske závody, ktoré získali mnohé ocenenia na najvýznamnejších svetových súťažiach.
Historický skvost prepojený s krásou a eleganciou
Prísť do Topoľčianok a nenavštíviť pôvodne neskorogotický zámok z 15. – 16. storočia v renesančnom a barokovom slohu s klasicistickými prístavbami by bola skutočne veľká chyba. Zámok, ktorý bol letným sídlom Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne slúžil ako letovisko našich prezidentov. Prvý prezident ČSR – T. G. Masaryk chodieval do Topoľčianok takmer každý rok vo svojej funkcii od roku 1923. Posledným z prezidentov, ktorí si užívali príjemného prostredia topoľčianskeho zámku bol v roku 1951 Antonín Zápotocký.
Nádhera nielen oči, ale aj pastva pre mlsný jazýček
V tesnej blízkosti prezidentského zámočku sa nachádza park so vzácnymi a starými stromami, ktorý patrí k najkrajším na Slovensku. Nachádza sa v ňom aj krásny Poľovnícky zámoček, v ktorom hostia môžu ochutnať rôzne kulinárske špeciality z diviny. V kaštieli je zaujímavá aj knižnica s množstvom historicky vzácnych kníh, keramikou a nábytkom. Je tu aj jedna z najväčších zbierok keramiky na Slovensku. Pozornosť si zaslúži i dobový interiér a vzácny nábytok zo 16. až 19. storočia s prekrásnou obrazovou výzdobou. K úžasným skvostom približujúcich históriu patri stolík s podobizňou kráľa Ludvika XVI.
Unikátny žrebčín s kráľovským koňom Maestoso X-38
Topoľčiansky Národný žrebčín bol založený v roku 1921. Svojím významom patrí k veľmi dôležitým európskym šľachtiteľským a chovateľským centrám ušľachtilých teplokrvných koní. Jeho jedinečnosť spočíva najmä v tom, že mimo Topoľčianok nie je v Európe zariadenie, v ktorom by sa chovalo až päť plemien koní – lipican, hucul, shagya arab, slovenský teplokrvník a arabský plnokrvník. Jeho centrom je historická jazdiareň vybudovaná v roku 1910. Návštevníci si tu môžu nielen pozrieť nádherné kone, ale sa aj povoziť na štvor či šesť záprahoch. Úplným skvostom je lipican, ktorého dostala symbolicky do daru anglická kráľovná počas návštevy Slovenska. Žrebec Maestoso X-38 sa hrdí titulom Kôň Jej Veličenstva. Kráľovná Alžbeta II. sa však rozhodla, že ho ponechá na Slovensku a do Buckinghamského paláca si odniesla len album s jeho fotografiami. V hipologickom múzeum je sústredený jazdecký, kočiarový, kováčsky, sedlársky, kolársky i dokumentačný materiál. Pýchou je koč, ktorým sa vozil prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Lákadlom sú vína svetovej kvality priamo od výrobcu
Topoľčianki vinári s dlhodobými skúsenosťami a tradíciou patria k popredným producentom vín v Nitrianskej vinohradníckej oblasti a na celom Slovensku. V ostatných rokoch získali na prestížnych celosvetových súťažiach mnohé ocenenia, vrátane zlatých medailí za najlepšie víno celej výstavy. „Teší ma, že sme na veľmi prestížnych súťažiach obstáli, získali viaceré zlaté a strieborné medaily, ktoré nás zaradili nielen medzi najúspešnejších vinárov zo Slovenska, ale aj v Európe,“ skonštatoval výrobný riaditeľ Château Topoľčianky Miloš Ševčík.
Na námestí stojí stĺp hanby, neďaleko je zubria zvernica
Vzácnou kuriozitou je aj stĺp hanby. Slúžil k verejnému výsmechu, ktorému boli od roku 1590 vystavení zlodeji, výtržníci, cudzoložnice, ale i rozhádaní susedia, klebetné ženy či opilci. Pozornosť najmä malých návštevníkov si isto vyslúži aj zubria zvernica, ktorá vznikla v roku 1958 a doteraz sa v nej narodilo okolo 200 zubrov. Zubry v nej majú svoje obľúbené stanovištia, ktoré nie sú vždy prístupné ľudským očiam.
foto: arch, autor