24.8 C
Nitra
streda, 21 augusta, 2024

Tomáš Taraba: Recyklačná spoločnosť, čo sa tvári, že zálohuje plastové fľaše, v skutočnosti rozhoduje o tom, kto bude a kto nebude na Slovensku predávať nápoje

Poslanec NR SR Tomáš Taraba v stredu 15. februára v rozprave NR SR vystúpil s informáciou o predlžení návrhu zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Táto novela však v parlamente do druhého čítania neprešla.

Tomáš Taraba: Recyklačná spoločnosť, čo sa tvári, že zálohuje plastové fľaše, v skutočnosti rozhoduje o tom, kto bude a kto nebude na Slovensku predávať nápoje
Tomáš Taraba Zdroj: FB / Tomáš Taraba

Taraba chcel návrhom docieliť zmenu správcu zálohového systému jednorazových obalov na nápoje z neziskovej organizácie, ktorú zakladá právnická osoba vybratá ministerstvom na recyklačnú spoločnosť a ktorú zriadi ministerstvo životného prostredia SR.

„Som hlboko presvedčený, že poslanecká snemovňa bola Budajom absolútne zavedená o tom, ako tento systém bude fungovať a má fungovať. Som hlboko presvedčený o tom, že práve preto Budaj dal tento systém do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní, aby si nikto nevedel uvedomiť, čo za dopady tento systém zálohovania plastových fliaš bude mať a ako to celé funguje“ uviedol Taraba.

Ako ďalej uviedol, jeho návrh zákona hovorí o tom, „že by sa vlastníkom systému zálohovania platových fliaš sa stala Slovenská republika prostredníctvom ministerstva životného prostredia. Takže správcom od 1. 7. by v tejto recyklačnej spoločnosti bolo ministerstvo životného prostredia. Neviem, čo je zlé na tom, že by štát mal spravovať systém, ktorý generuje dnes nemalé zisky. Odhaduje sa, že tento rok tie zisky budú na úrovni 40 – 45 mil. eur z tohto systému zálohovania plastových fliaš. Ale to, čo je absolútny vrchol, že dnes funguje systém zálohovania plastových fliaš tak, že vlastníkom sú štyri súkromné asociácie. Jedna asociácia je – de facto jej členmi sú -veľké obchodné reťazce. Druhá asociácie najväčší výrobcovia alkoholických a nealkoholických nápojov. A aby ste, vážení poslanci, vedeli, ako tento podvodný systém funguje a pod čo sa Budaj podpísal a čo nám sem do parlamentu doniesol, tak tá zálohová spoločnosť, tá recyklačná spoločnosť má právo vydávať tie „Z“. A keď nedostanete „Z“, vy nemôžete na Slovensku predávať de facto žiadne alkoholické, ani nealkoholické nápoje, ktoré by išli do obchodných reťazcov. Je to nelegálne. Takže táto tzv. recyklačná spoločnosť, čo sa tvári, že oni zálohujú plastové fľaše, oni v skutočnosti rozhodujú o tom, kto bude a kto nebude na Slovensku predávať nápoje. Pretože Budaj tým, že nám to sem podhodil, tak Budaj dal monopol tejto spoločnosti, ktorú vlastnia štyri súkromné asociácie.“

Budajove ministerstvo: Fakty a klamstvá o zálohovaní

Taraba ďalej povedal, že vie o prípadoch malých a stredných podnikateľoch, ktorí v tomto sektore podnikali 10 -15 rokov, ktorí sa dostali do vážnych finančných problémov. „Pretože ak nedostanete týždeň, mesiac, dva mesiace, tri mesiace to „Z“, tak jednoducho vám zničia váš predaj. Takto to tu funguje. Poviem vám príklad, ak si Poliak kúpi plastovú fľašu na pumpe pri Žiline, lebo prechádza do Rakúska, do Talianska a tú plastovú fľašu vyhodí v Rakúsku, už nikdy v živote tú plastovú fľašu ten systém nemusí vrátiť. Tie peniaze, tých 15 centov nemusí ten systém nikomu nikdy vrátiť. Takže je úplne jasné, že vždy sa viac fliaš predá ako sa vráti, vždy. A tento rok tam zostanú desiatky miliónov eur na účte tej firmy. Keď som sa pýtal niektorých zástupcov koalície, že nech donesú teda nejaké údaje, tak došli na to, že oni tam nevedia poslať NKÚ. Lebo Budaj to tak nastavil, že tá firma nespadá pod kontrolu NKÚ. Takže každý je odkázaný iba na to, že čo táto firma poskytne ako nejaké výsledky.“

Tomáš Taraba: Recyklačná spoločnosť, čo sa tvári, že zálohuje plastové fľaše, v skutočnosti rozhoduje o tom, kto bude a kto nebude na Slovensku predávať nápoje


Taraba tiež tvrdí, že „druhá vec, ktorá je dosť podstatná, že celý ten systém je postavený tak, aby zvýhodňoval iba veľkých výrobcov. Aby vám bolo jasné, každý jeden subjekt, ktorý nafľaškuje nejaký nápoj, dá do obchodnej siete, musí zaplatiť 15 centov. Takže všetky malé a stredné firmy, ktoré nie sú tak kapitálovo silné, boli enormným spôsobom zaťažené, pretože dotujú ten systém 15 centami. Ešte raz. Máte prázdnu fľašku, ktorú niekde vo svojej výrobe nafľaškujete, naplníte ju obsahom, dodáte ju do nejakého obchodného reťazca, dáte ju, inak povedané, na trh a ten výrobca musí zaplatiť 15 centov bez toho, že by jednu jedinú fľašku predal. A takto ten systém finančne zaťažil slovenských výrobcov, ktorí, ktorí nemajú to šťastie, že by za nimi stáli nejaké veľké kapitálové spoločnosti. A tieto firmy malé slovenské, ktoré sa tým živili 10 – 15 rokov sa zrazu dostali do vážnych finančných problémov a prosia vyslovene, že či tá spoločnosť, ktorú vy ste nazvali recyklačná, teda, že má úlohu recyklovať, tak táto spoločnosť v skutočnosti má za úlohu rozdávať „Z“.

Zuzana Matejíčková: Po upozornení na skládku v IŽI nám začali chodiť výhražné listy od právnika spoločnosti REKO, aby sme prestali a zdržali sa komentárov

„Pozrite, kde sa tie fľaše vracajú. Vracajú sa len vo veľkých obchodných reťazcoch. Tým pádom ste opäť znevýhodnili malú slovenskú sieť, pretože ak niekto raz ide vrátiť tie fľaše iba do veľkých sietí, no tak čo tam urobí? Nuž logicky tam aj minie. Takže celý tento systém je postavený tak, aby zlikvidoval slovenských výrobcov, aby na tom profitoval kade kto iný, len nie štát.

Tomáš Taraba: Recyklačná spoločnosť, čo sa tvári, že zálohuje plastové fľaše, v skutočnosti rozhoduje o tom, kto bude a kto nebude na Slovensku predávať nápoje

Poslanec Taraba ďalej povedal, že je zvrátené, ak zo zákona vznikla recyklačná spoločnosť, no vo vedení nie je nikto, kto by reprezentoval štát. „50 percent príjmov pritom môže ísť na správu a obhospodarovanie systému. Takže preto asi vidíme tie reklamy, že recyklujte,“ hovorí a pokračuje: „To neni nič iné, len vyťahovanie peňazí. Takže toto sú otázky, že prečo ten systém ste nastavili takýmto spôsobom. A ak ste to urobili zámerne, tak určite sa postavíte proti tomu, aby tu došlo k zmene. Nikto nemá najmenší problém s tým, aby sa na Slovensku recykloval odpad, aby čo najmenej plastových fliaš sa potulovalo po ulici, po potokoch a podobne. Ale aj tu vzniká tá otázka, že, že koho majetkom je teraz vlastne ten odovzdaný plastový obal? Opäť tej spoločnosti, ktorá to speňaží, opäť z toho majú príjem, opäť z toho štát nemá absolútne nič.“

YouTube video

„Takže myslím si, že vy, ktorí ste boli takí uveličení od Budaja, tak vidíte, že dneska je to fejkový demokrat. Takže tak, jak fejkový demokrat, jak je fejkový bojovník proti komunizmu, tak je presne takýto fejkový bojovník proti, proti znečisťovaniu. Pretože toto, nemá so znečisťovaním nič. Toto je systematický podvod nastavený proti slovenským výrobcom a verím, že to týmto zákonom upravíme,“ dodal v rozprave na záver Taraba.

(nn, freepick)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x