V duchu tradícií sa členovia židovskej obce v Nitre, ale aj ich priatelia a obyvatelia Nitry rôznych konfesií každoročne schádzajú pri pamätníku obetiam holokaustu, ktorý je na židovskom cintoríne už sedemdesiat rokov mementom hrôzy. Pripomínajú si pamiatku obetí holokaustu z Nitry a okolia. Tryzna, ktorá sa za hojnej účasti konala 5. septembra 2021, však bola iná, hlboko poznačená pandémiou koronavírusu. Napriek obmedzeniam sa však členovia ŽNO rozhodli neprerušiť tok tradície a pietnu spomienku uskutočniť na prahu významných sviatkov židovského kalendára, nového roka Roš hašana 5782 a Jom kipuru, dňa zmierenia. Je to viac ako symbolické, pretože prastarým židovským zvykom je navštevovať pred nimi hroby blízkych.
V tomto roku si pripomíname neblahé 80. výročie vydania potupného židovského kódexu a 76. výročie ukončenia najväčšieho požiaru v dejinách, ktorý si vyžiadal 60 miliónov obetí rôznych národností. V Osvienčime, Treblinke, Majdanku, Terezíne a na nespočetných ďalších miestach hrôzy bola spálená bohatá kultúra, talent, pracovité ruky, milujúce srdcia aj telá miliónov ľudí. Boli medzi nimi aj tisíce židovských obyvateľov Nitry a okolia. Nebolo ani jednej rodiny, ktorej by sa fašistická čižma nebola dotkla. Z vyše šiestich tisícov odvlečených sa domov vrátila ani nie desatina. Holokaust pretrhol niť židovskej tradície v našom meste.
Čas je neúprosný a preživších, ktorých svedectvo je také vzácne, je zo dňa na deň menej. Ostávajú tu len zažltnuté archívy, v ktorých pátrame čo i len po náznakoch predvojnového života. Ostávajú tu cintoríny, kde by sme však márne hľadali hroby našich martýrov. Sú však vzácne, pretože sa v nich vznáša varovný prst, nabádajúci nás nezabudnúť.
Mená, mená…nekonečné zoznamy obetí. Na tryzne v Nitre odznel v mene všetkých tragický osud Starkovcov, významnej predvojnovej podnikateľskej rodiny z nášho mesta, ktorý predniesol Marián Naster z Múzea holokaustu v Seredi. Boli jednými z tých, ktorí tvorili tvár modernej predvojnovej Nitry. Čo by boli dosiahli, ako by zmenili tvár nášho mesta, keby nebolo holokaustu? Aj túto otázku si účastníci tryzny v mysli kládli…
Epidémia koronavírusu a jej obete
Aj židovskú obec v Nitre tragicky poznamenala koronakríza a vyžiadala si životy viacerých členov, ktorí ochoreniu podľahli v tých najkritickejších chvíľach začiatkom roka 2021. Nebolo možné dôstojne sa s nimi rozlúčiť, ako káže tradícia. Preto si účastníci tryzny s pietou, slovami spomienky, modlitbou a položením kamienka na hroby zaspomínali aj na nich. Na dlhoročného predsedu náboženskej obce, právnika JUDr. Petra Schwarcza a jeho manželku Katarínu, ktorí zomreli v ten istý deň, 1. januára, na doc. Ing. Tibora Engela, pedagóga UKF a na ďalších súvercov, ale aj všetky obete korony z Nitry, na kolegov, susedov, priateľov.
Na prahu nového židovského roka 5782 , ktorý sa začal 6. septembra t.r., zaznel aj zvuk baranieho rohu, šófaru, ktorý je typickým symbolom sviatku.
Nech prinesie všetkým ľuďom, mier, zdravie, pokoj a prosperitu!
Text: Mgr. Katarína Potocká