V susednom Česku sa v mestečku Vraný v okrese Kladno začal nový školský rok nečakane a pre mnohých aj šokujúco. Testovanie a rúška učiteľky v miestnej malotriedke odmietajú a tak im nebol umožnený vstup do školy. Školský rok tak začali iba žiaci a už v poradí tretia riaditeľka, ktorá v prvý školský deň zostala s deťmi sama. Bez učiteľov.
Neboli to však len učiteľky, ktoré nariadenia odmietajú. Ako píše kladensky.denik.cz, tretina školákov kvôli dlhodobému odmietaniu vládnych opatrení zo strany rodičov a učiteliek do školy vôbec nedorazila, časť sa nedala testovať a zasadla do lavíc v rúškach, zvyšok sa podvolil bez problémov. Bez testov a respirátorov do školy prišli v stredu iba prváci, na ktorých sa prvý školský deň žiadne vládne opatrenia nevzťahujú.
Testovanie a rúška odmietli všetky tri Vranské učiteľky vrátane dvoch bývalých riaditeliek, ktoré kvôli tomu už obec zbavila funkcie. Školákov preto privítala obcou narýchlo dosadená nová riaditeľka Šárka Veselá, ktorá ale so žiakmi zostala v budove celkom sama. Netestovaným učiteľkám bez rúšok nebol do školy umožnený prístup.
Novozvolená riaditeľka nechápe, prečo sa takto učiteľky zachovali. Ako sa vyjadrila, koná len v súlade s vládnym nariadením a bez hygienických opatrení do budovy školy nemôže nikoho pustiť. Jej podriadené čerpajú neplatené voľno a ona zháňa za nich náhradu.
Prvoseptembrový bojkot vládnych nariadení vo Vranskej malotriedke je vyvrcholením polročných sporov školy s obcou, ktoré začala dnes už bývalá riaditeľka školy Ľudmila Svobodová na žiadosť časti rodičov. Od odmietavého postoja v nariadeniam ju neodradila ani nedávna návšteva hygienikov v škole a následná pokuta. Obec preto Ľudmilu Svobodovou už v júni z funkcie odvolala a na jej miesto dosadila kolegyňu Štěpánku Vítová.
Prípad je na súde
Aj táto učiteľka odmietla testovať seba a deti, rovnako ako nosenie rúšok, radnica ju preto z pozície riaditeľky zosadila koncom prázdnin. Prípadom sa už zaoberá súd, kam podala žalobu pre neoprávnené odvolanie z funkcie prvá z dvojice odvolaných riaditeliek. Nálada v obci a v škole je napätá. Aj preto, že časť rodičov školákov trvá na dodržiavaní vládnych nariadení a správanie tábora odporcov vrátane učiteliek považuje za sebecké a bezohľadné.
Starosta Miroslav Zázvorka narýchlo situáciu zachraňuje, celá záležitosť mu však vadí. Ako sa vyjadril, nechápe, že svoj osobný vzdor a protest učiteľky nadradili tomu, aby sa mohlo v pokoji učiť, a došlo to až tak ďaleko, že časť detí neprišla prvého septembra do školy.
„To, čo sa deje u nás, sa nedeje zrejme nikde inde v republike. Kdekoľvek som sa pýtal, nikde takéto problémy neriešia. Testy, ktoré boli určené pre žiakov, si navyše ani jedna z nich na úrade v Slanom nevyzdvihla, takže sme museli narýchlo zachraňovať situáciu, aby sme mali deti prvý deň školy vôbec čím otestovať,“ povedal.
Napriek tomu revoltujúce učiteľky svoj postoj neochvejne obhajujú, nehodlajú ho zmeniť a vyčkávajú na verdikt súdu. Ako sa vyjadrila jedna z nich, je presvedčená, že že deti majú právo chodiť do školy bez podmienok. „Celá mašinéria okolo rúšok a testovanie je niečo, čomu neverím a zapájať sa do toho nebudem. Testovanie nič nerieši. Všetko okolo testov je zmanipulované, skreslené a navyše ich výsledky môžu byť veľmi neobjektívne. Rovnako tak nosenie rúšok malými deťmi je nezdravé. K ničomu to nevedie, akurát to rozvracia atmosféru v škole, deti nám plačú, rodičia sú zmätení. Nariadenie, ktorá ministerstva dávajú, sú proti ľudskému rozumu už preto, že prváci mohli do školy vstupovať prvý deň bez testov aj bez rúšok,“ zdôraznila Ludmila Svobodová.
Jej slová podporuje aj v poradí druhá odvolaná riaditeľka Štěpánka Vítová. „Sme malotriedka, s deťmi aj rodičmi sa stretávame nielen v škole, ale aj po vyučovaní. Sme spolu celé dni a nevidím dôvod, ak nikto z nás nemá príznaky nejakej choroby, prečo by sme sa mali nezmyselnému diktátu zhora podrobovať. Ak sa niekto cíti chorý, zostane doma,“ tvrdí učiteľka. Obe navyše jednohlasne hovoria o tom, že ak nátlak zhora neustane, sú rozhodnuté podať v škole výpoveď.