Stavať vysoké stavby lákalo ľudí od nepamäti. Teda lepšie povedané od pamäti, pretože ako prví s nimi začali starí Egypťania. Ich pyramídy boli v tom období najvyššie čo kedy človek postavil. Dnes sú však aj ony oproti dnešným mrakodrapom iba malé stavbičky.
Kde sa to až zastaví? Otázka, ktorú si určite položí nejeden človek pozerajúc sa na obrovské stavby týčiace sa do výšin a končiace niekde v mrakoch. Však aj preto dostali pomenovanie mrakodrapy. Driapu sa totiž ak k mračnám a nie raz im cez ne nie je vidieť konca. V anglickom origináli je mrakodrap skyscraper, teda je to niečo, čo sa škriabe do oblohy. Tento termín prvý raz použili niekedy v 19. storočí.
Všetko to odštartovali „božskí“ egyptskí faraóni
Postaviť neprehliadnuteľné stavby si zaumienili už egyptskí faraóni, pretože rekordy najvyšších stavieb dovtedajšej éry držali práve Veľké pyramídy v Gíze. Tie sa medzi najvyššie stavby dokonca radili neuveriteľných 3800 rokov! Tou najvyššou z nich je Cheopsova pyramída, ktorá meria 137 metrov. Bola postavená z 2,5 milióna kvádrov, pričom každý z nich vážil 2,5 tony.
„Porazila“ ich až katedrála v anglickom meste Lincoln, ktorej výstavba začala v roku 1072. Postavená bola v roku 1311 a týčila sa do výšky 160 m. Najvyššou stavbou sveta bola 238 rokov.
Prvou lastovičkou medzi rodiacimi sa mrakodrapmi je budova patriaca v tom čase poisťovni Home Insurance v Chicagu, ktorú postavili v roku 1884. Merala „iba“ 42 metrov a mala desať poschodí. Zrod prvého mrakodrapu sa udialo za trochu smutných okolností. Mesto zachvátil októbri 1871 obrovský požiar, ktorý trval 36 hodín a zomreli pri ňom stovky ľudí.Plamene vtedy zničili takmer tretinu Chicaga a drevené obydlia ľahli popolom.
Mrakodrapový boom v USA
So stavbami mrakodrapov začali ako prví bohatí Američania a firmy, pre ktoré to bola aj otázka prestíže. Najstarším mrakodrapom, ktorý stojí na newyorskom Manhattane od roku 1902 prakticky dodnes je Flatiron Building. Patrí medzi symboly tejto metropoly a mnohí ho, najmä vďaka jeho tvaru, poznajú pod prezývkou Žehlička. Meria 87 metrov a má dvadsaťdva poschodí.
Ďalším „obrom“ v USA bol v roku 1913 obchodný dom postavený pre F. W. Woolwortha, ktorý meria 241 m a má 60 poschodí. Prezývali ho aj Siedmy div sveta. Dnes už ikonická budova bola do roku 1930 najvyššou budovou na svete. Stavba stála 13,5 milióna dolárov a Woolworth za ňu údajne zaplatil v hotovosti. Teraz je už len 15. najvyššia budova v New Yorku.
Doslova ikonou pre Američanov je mrakodrap Empire State Building na Manhattane v New Yorku, ktorý je postavený v štýle Art deco. Jeho výstavba, ktorá trvala rekordných 18 mesiacov (!!!) a zomrelo pri nej 14 ľudí, stála na dnešný prepočet asi 555 miliónov dolárov (polovicu z toho zhltla kúpa pozemku – pozn. red.), bola ukončená v roku 1931 a so svojimi 102 poschodiami a 380 metrami viedol rebríček najvyšších stavieb sveta až 40 rokov. Robotníci ho stavali takmer 410 dní a po otvorení si prvenstvo medzi vtedajšími výškovými budovami držal vyše 40 rokov, keď ho s výškou 381 m predstihla Chrysler Building. Tá v roku 1930 zápasila o svoje prvenstvo z Tramp Building, ktorý s 282,5 m a 70 podlažiami bol síce o 0,5 m vyšší, lenže jeho najväčšiemu konkurentovi v tom istom roku pristavili tajne ešte 56 m vežičku, takže budovu Trumpovcov prevýšila. Chrysler Building si ale svoje prvenstvo držala len rok, lebo jej ho v tom nasledujúcom zobrali dvojičky budov World Trade Center. Dnes je Empire State Building v celosvetovo na 15. mieste.
V roku 1998, keď dokončili dvojičky Petronas v hlavnom meste Malajzie Kuala Lumpur, sa poradie najvyšších budov sveta opäť menilo. Odvtedy získali titul najvyššej stavby iba dve ďalšie budovy: Taipei 101 a Burdž chalífa, ktorú až dodnes nič neprekonalo. V 21. storočí zaznamenala boom v oblasti výstavby mrakodrapov Čína, kde je až osem z 15 najvyšších mrakodrapov sveta. Blízky východ, ale aj juhovýchodná Ázia.
Aktuálny rebríček 15 najvyšších budov sveta:
- Burdž chalífa, Dubaj (Spojené Arabské Emiráty) – 828 m
- Shanghai Tower, Šanghaj (Čína) – 632 m
- Abrádž al-Bajt, Mekka (Saudská Arábia) – 601 m
- Ping An Finance Center, Šen-čen (Čína) – 599 m
- Goldin Finance 117, Tiencin (Čína) – 596,6 m
- Lotte World Tower, Soul (Južná Kórea) – 554,5 m
- One World Trade Center, New York (USA) – 541,3 m
- Guangzhou CTF Finance Center, Kuang-čou (Čína) – 530 m
- Tianjin CTF Finance Center, Tiencin (Čína) – 530 m
- China Zun, Peking (Čína) – 528 m
- Taipei 101, Tchaj-pej (Taivan) – 508 m
- Shanghai World Financial Center, Šanghaj (Čína) – 492 m
- International Commerce Centre, Hongkong (administratívna časť Číny) – 484 m
- Wuhan Greenland Center, Wu-chan (Čína) – 475,6 m
- Central Park Tower, New York (USA) – 472 m
Autor: Jozef Uhlárik, foto: wikipédia, pinterest, Lincolnite, fullersociety, wallpaperSafari