Na austrálsky spôsob. Nemáš test, nemáš očkovanie nejdeš voliť prezidenta. Že vraj sme pred mesiacom písali bludy. Tu to máte čierne na bielom, zverejnil dnes na sociálnej sieti Ľuboš Hrica a k textu pridal aj zaujímavé video, kde Sara Cunial hovorí o tom, že jej ako zdravej osobe znemožnili voľbu prezidenta.
Ďalšia krajina plánuje na začiatku februára zrušiť všetky pandemické opatrenia, aj covidpasy
Zároveň vysvetlil, ako si v Taliansku prezidenta volia. „Volí ho parlament na spoločnej schôdzi, ku ktorým sa pridávajú traja delegáti za každý kraj. Na voľbu prezidenta bude povolaných 1009 voličov: 321 senátorov, 630 poslancov a 58 regionálnych delegátov. Hlasovanie je tajné a pri prvom hlasovaní je potrebná dvojtretinová väčšina. Čiže, ak kandidát nemá dve tretiny, tak sa ide odznovu a potrebná väčšina klesá. Najdlhšie hlasovanie v histórii bolo v roku 1971, v ktorom až po 23 hlasovaniach vyhral Giovanni Leone…,“ vysvetlil rozdiel medzi voľbou v Taliansku a u nás.
V Taliansku sa v pondelkovom prvom kole volieb podľa očakávaní nepodarilo zvoliť novú hlavu štátu. Nikto z kandidátov nezískal potrebnú dvojtretinovú väčšinu hlasov celkovo 1009 voliteľov. Hlavné vládne strany už predtým avizovali, že ich poslanci v tajnom hlasovaní vhodia do urny prázdne lístky, informovala agentúra DPA.
Keďže stredoľavé a stredopravé strany sa nedohodli na spoločnom kandidátovi, je rovnako nepravdepodobné, že nástupcu Sergia Mattarellu zvolia v utorkovom druhom a stredajšom treťom kole voľby. Od štvrtého kola, ku ktorému by malo dôjsť vo štvrtok, už bude stačiť kandidátovi na víťazstvo jednoduchá väčšina hlasov.
V súboji o post hlavy štátu už tradične nie sú žiadni oficiálni kandidáti, no súčasný premiér Mario Draghi je už dlho považovaný za favorita. Keďže však nemôže zastávať obe funkcie, v Ríme už týždne prebiehajú rokovania o tom, ako ďalej s jeho vládou, v ktorej sú zastúpené takmer všetky významné parlamentné strany. Bývalý premiér Silvio Berlusconi v sobotu oznámil, že o úrad prezidenta sa uchádzať nebude.
O hlave štátu v Taliansku rozhoduje zbor 1009 voliteľov. Ide o 630 členov Poslaneckej snemovne, 315 zvolených senátorov, šiestich doživotných senátorov a 58 zástupcov 20 talianskych regiónov.
Voliteľom nakazeným koronavírusom umožnili hlasovať v špeciálnom stane pred budovou parlamentu.
Pozrite si, čo sa tam deje.
PS: Taliani majú tiež svojho Roberta Fica. (aby nedošlo k nedorozumeniu)
Zdroj: Ľuboš Hrica, Tasr, nn