Nájomca slávnej Včelárskej paseky pri Senci Rudolf Moravčík má za sebou náročné dni. Hoci sa bol ešte koncom minulého roka prozreteľne informovať na tohtoročné ceny elektriny, dostal ubezpečenie, že až tak dramatické to nebude. Včera však utrpel poriadny šok. Prišla mu januárová faktúra. Podľa nej musí za spotrebovanú elektrinu zaplatiť vyše 2 tisíc eur!
„Už volal aj na infolinku elektrární,“ začal na úvod, keď sme sa sním telefonicky spojili. „Viete, my prekračuje nejakú tú spotrebu, takže si nemôžeme žiadať ani dotácie. O paseku sa staráme už sedemnásť rokov, no ak to bude s cenami takto, vydržím akurát do apríla. Neviem, kto sa bude o paseku ďalej starať pri takýchto cenách.“
Hrozí teda slávnej Včelárskej paseke zánik? „To asi nie, no budeme musieť jednoducho zatvoriť budovy, a obmedziť tu prevádzku. Nenecháme to padnúť, určite nie, veď to tu robíme dlhé roky. Ale čo bude na jar? Len teraz na jeseň sme tu vysadili 5 500 stromkov. Na Slovensku žalostne chýbajú nektárodajné stromy pre včely, aj ovocné stromy. Čo bude, keď ich začneme polievať? Tu všetko ide na elektrinu, nemáme plyn, je to oblasť, kde málo prší. Budú nám chodiť 7 – 8000 eurové faktúry mesačne? Ročný rozpočet máme okolo 45 000, to všetko dáme na elektrinu? My tu fungujeme tak, že všetko robíme dobrovoľne, od štátu podporovaní nie sme, od ľudí vyberáme len dobrovoľné vstupné,“ povedal nám Rudolf Moravčík.
„Smutné je, že tie elektrárne človeka ani nevarovali. Ja som im volal 31.08.2022, že či sa mi bude zvyšovať cena energie, a povedali, že zatiaľ nie. Ja som nikde nič nepodpisoval, nič som nemenil, november – december bola faktúra normálna a zrazu za január navýšenie cez 570%! A riešenie? No, že to treba zaplatiť. Toto je chorý systém, však Slovensko vyrába energie na navyše!“
Zaujíma nás, či uvažuje riešiť elektrickú energiu populárnou fotovoltikou. „Hneď vedľa máme suseda, ktorý má vlastnú 1 megawatovú elektráreň, je to jeden z popredných výrobcov solárnej energie v okolí. A tak som hľadal pomoc tam. Problém je v tom, že z technických príčin to nie je možné, jednoducho, my si z tej energie nemôžeme brať. A prečo? Lebo je to transformované na vysoké napätie, čiže nemôžem si odtiaľ natiahnuť kábel na 240 voltov. Áno, mali by sme tak elektrinu skoro zadarmo. A to vlastne nemá ani on, musí ju brať zo siete ako ostatní. Je tu možnosť aj postaviť menšiu fotovoltickú elektráreň, ktorá by nás zásobila aspoň cez deň. My sme ale závislí na elektrine aj v noci, zvažovali sme nejaký hybridný systém. To sú však už veľké investície.“
Zaujíma nás, či sa môže vysoké cena energií v konečnom dôsledku premietnuť aj v cene slovenského medu. „Trh s medom sa odhadnúť nedá, jeho cena sa odvíja od ponuky a dopytu. Dopredu neviem povedať, aká bude jeho produkcia na Slovensku v roku 2023. V predchádzajúcich rokoch 2019, 2020 ,2021 bolo medu nedostatok, Slovensko bolo nesebestačné a tak bola jeho cena vysoká. Minulý rok to bolo lepšie, niektorí sa medom aj zásobili, ale čo bude ďalej, neviem. Cena medu sa možno ani dramaticky zvyšovať nebude, veď ľudia nemajú peniaze. Včelári možno budú nútení predávať med pod vlastné výrobné náklady. Nezarátajú si do ceny medu cenu svojej práce. Viete, nám by pomohlo, keby sa sem nevozili zahraničný med, ale to v dnešnej dobe ťažko zakázať. Lacný med s označením slovenský vidíte všade v obchodoch, no veril by som iba tomu s ochrannou známkou „Slovenský med“. A nikto s tým nič nevie urobiť. Európa je v produkcii medu nesebestačná, Nemecko má takú vysokú spotrebu medu, že keby sme im dodali všetok med vyrobený v Európe, aj to je málo. Európska únia je tak nastavená, aby sme boli importérmi medu. Nemci si však môžu dovoliť ten najkvalitnejší, teda aj ten náš, a k nám sa bude distribuovať lacný med z Južnej Ameriky alebo Číny.“
(hďu)