Nový ľahký nanokompozitný keramický materiál, ktorý pri zachovaní rovnakej hrúbky dosahuje zvýšenú odolnosť voči nárazom, vyvinul tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Okrem využitia na zdokonalenie nepriestrelného ochranného brnenia v silových zložkách môže byť použitý i pri výrobe pancierových vozidiel alebo v stavebníctve. Materiál i jeho výrobný proces chcú dať vedci patentovať. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.
„Máme zvládnutú laboratórnu výrobu. Dokážeme pripraviť keramiku s lepšími vlastnosťami, aké má konvenčný materiál dostupný na slovenskom trhu,“ priblížil vedúci výskumného tímu Viktor Puchý z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach s tým, že keramika síce nie je pri výrobe ochranných viest novinkou, vedcom sa však jej odolnosť voči nárazom podarilo dosiahnuť pomocou grafénových nanoplatničiek.
Dôležitý aspekt, váhu ochranného brnenia, s ktorým musia vojaci prechádzať i veľké vzdialenosti, pritom nový materiál neovplyvnil. „Pri zachovaní rovnakej hrúbky vieme zvýšiť jeho odolnosť, takže vojak na sebe nemusí niesť až takú hmotnosť,“ uviedol. Vedci svoje zistenia overili i na prototype nepriestrelnej vesty.
Vlastnosti novovyvinutých materiálov vedci otestovali v akreditovanom skúšobnom laboratóriu spoločnosti Konštrukta – Defence, ktorá bola hlavným riešiteľom projektu. „Výrobný proces, ako aj zloženie nového materiálu majú vedci v pláne patentovať a budú hľadať možnosti jeho efektívnej výroby vo väčšom množstve,“ doplnila Gáliková s tým, že na výskume sa podieľali vedci z viacerých oddelení Ústavu materiálového výskumu SAV.
Zdroj: TASR
Foto: Archív NN