5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie

Kreslenú, v súčasnosti však už aj hranú, postavu Supermana poznajú zrejme na celom svete. Čo však vie asi len málokto, že za kreslenou postavou tohto hrdinu stojí rodák zo Slovenska! Máme teda ďalšieho veľkého človeka, ktorý sa narodil na malom Slovensku.

Ak vám nehovorí nič meno John Sikela, tak vedzte, že tento muž sa pochádzal z Veľkých Kozmáloviec neďaleko Levíc. Slávnu postavičku z komiksov, ktorý sa pravidelne menil z novinára na super hrdinu, Supermana, preslávil aj slovenský potomok kováčov. Narodil sa síce ako Ján, no po odchode do Ameriky si zmenil meno na John. Ku svojím slovenským koreňom sa však vždy hrdo hlásil.

Z mladého Jána sa za veľkou mlákou stal John

Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie
Margita Fialová sa venuje zháňaniu informácií o slávnom slovenskom rodákovi z jej obce už viac ako 10 rokov. Foto: Jozef Uhlárik

Ján Sikela, ktorý kedysi pomáhal pri kreslení slávneho komiksového Supermana, sa narodil 3. decembra 1906 o siedmej hodine ráno. Svoju rodnú hrudu ale opustil ako 15-ročný, keď sa spolu s matkou vybrali za otcom do USA, kde sa z neho stal John. „Ján je síce zapísaný v matrike v Starom Tekove, ale narodil sa v našej obci,“ prezradila Margita Fialová, ktorá sa o históriu tohto známeho Slováka z Veľkých Kozmáloviec zaujíma už viac ako desať rokov. „Jeho rodičmi boli 28-ročný Ján Sikela a 19-ročná Mária rodená Povrazníková. Obaja boli z Veľkých Kozmáloviec,“ pridáva Fialová, ktorá bola kedysi v obci starostkou. Zvláštnosťou je, že Jánov otec bol v dedine kováčom, rovnako ako aj otec jeho mamy. Ján Sikela prežil v rodných Veľkých Kozmálovciach takmer celé detstvo a absolvoval tu povinnú osemročnú dochádzku.

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku

Viac vzdelania sa mu už ale nedostalo ani v Amerike, kde naň zase rodine chýbali peniaze. Život malého Janka najviac ovplyvnila celosvetová veľká hospodárska kríza, a keď mal asi päť rokov, jeho otec odišiel do Ameriky. On aj s mamou museli zostať doma, lebo všetci na cestu do USA nemali peniaze. „Ísť za veľkú mláku sa mu podarilo s mamou až v roku 1921, keď mal 15 rokov. V Amerike bývali v Lakewoode pri Clevelande v štáte Ohio v prenajatom byte nad obchodíkom,“ pokračuje Fialová v opise osudov slávneho rodáka. Keďže rodina nemala peniaze a Janko neovládal ani angličtinu, do školy už v Amerike nechodil, ale pomáhal v obchode pod ich bytom. Zoznámil sa so starším chlapcom, ktorý veľmi rád maľoval, a tak si s ním kreslili obrázky z toho, čo počas dňa zažili.

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?

Aby pomohol rodine, musel pracovať v továrni

Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie
Slávny Slovák Ján Sikela sa v Amerike zosobášil s Margaret Chalupkovou. Zdroj: Archív Joan Needham

„Jánove kresby si ale všimol majiteľ obchodu a nechal mu namaľovať vývesnú tabuľu nad svojím obchodom, ktorá sa ostatným tak zapáčila, že si tiež nechali od neho namaľovať nad svoje obchody vývesné tabule, ba oslovila ho dokonca i miestna cirkev. V roku 1925 sa zapísal do výtvarného kurzu na súkromnej umeleckej škole vo Washingtone, ktorý absolvoval na diaľku. Aby pomohol rodine, musel pracovať v továrni,“ pridáva Margita Fialová, podľa ktorej sa Ján práve vo fabrike sa zoznámil so stenografkou Margaret Chalupkovou, s ktorou sa v roku 1942 zosobášili. V Clevelande, kde John žil, sa zoznámila dvojica židovských stredoškolákov Jerry Siegel a Joe Shuster, ktorých spájalo nadšenie pre sci-fi a komiksy. Jerry ich písal a Joe kreslil.

Slávny „Slovák“: Barón Gregor Friesenhof – muž, ktorý ovplyvnil našich poľnohospodárov, ale tiež agrometeorológiu

Na začiatku si sami vydávali fanziny s prototypmi Supermana, svoj nápad ale neskôr predali do komiksového vydavateľstva Detective Comics, Inc. Prvé číslo so superhrdinom im vyšlo v roku 1938, no neskôr už nestačili spĺňať požiadavky vydavateľa, a tak si v roku 1940 podali inzerát v miestnych novinách, že hľadajú asistentov. Ten si prečítal i John Sikela. „Svoje schopnosti chcel Janko ukázať prepracovanými detailmi aj hĺbkou kresby v ceruzke namaľovanom výjave z džungle, ktorý vzal na pohovor k Siegelovi a Shusterovi. Tým sa veľmi zapáčilo ako pracuje s perspektívou, takže ho okamžite prijali na kreslenie pozadia,“ pokračuje v spomienkach na Sikelov život Fialová.

Prezidentský paláci dal postaviť slávny a bohatý Mojmírovčan!

Príbeh amerického sna, aký snívajú mnohí Slováci

Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie
Ako spoluautor slávneho Supermana je v tiráži stále uvádzaný aj John „Ján“ Sikela. Foto: Jozef Uhlárik

Hoci otcami Supermana budú navždy Joe Shuster a Jerry Siegel, na ich dielach z tej éry je i podpis John Sikela, ako napríklad na motíve z roku 1942, ktorý odráža fakt, že Amerika sa zapojila do vojny: Superman rozkročený nad zemeguľou drží v rukách dvojicu Hitler a japonského cisára Hirohita a trasie nimi ako panákmi. John Sikela sa v roku 1949 stal hlavným kresličom samostatnej zošitovej rady Superboy. Bol veľkým kresliarskym talentom, ktorý sa prejavil aj vtedy, keď narukoval. Zaujímavosťou je, že keď získal americké občianstvo, hneď musel ísť na vojnu. „V armáde bol od 28. novembra 1942 do 29. októbra 1945. Slúžil v 99. pešej divízii americkej armády a zúčastnil sa aj bitky v Ardenách, kde pri obsluhe dela na jedno ucho ohluchol, takže ho vedenie stiahlo do zázemia, kde písal listy a na tanky maľoval rozličné obrázky a nápisy,“ prezrádza ďalej Fialová.

Vedec svetového významu – takým bol náš Štefan Anián Jedlík zo Zemného

„Po vojne sa John vrátil k manželke a opäť sa zapojil do práce v štúdiu, kde kreslil do roku 1960. Vtedy sa ale odmietol na žiadosť vydavateľa, spoločnosti DC, presťahovať do New Yorku, takže s kreslením Supermana prestal a s rodinou žil na usadlosti v Avone. Až do dôchodku sa živil rozličnými príležitostnými prácami,“ pridáva Fialová. John „Ján“ Sikela zomrel 23. marca 1998 v miestnom hospici ako 91-ročný. „Život Jána Sikelu je skromným príbehom amerického sna, aký snívajú mnohí Slováci, ktorí odídu do USA,“ skonštatovala na záver Margita Fialová, ktorá sa vo Veľkých Kozmálovciach stretla v roku 2010 aj s Jánovou vnučkou Megan.

Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie
V lodnom denníku je napísané, že jedným z pasažierov na ceste do Ameriky je aj Ján Sikela s matkou. Zdroj: Archív Joan Needham
Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie
S Megan (vľavo), vnučkou Jána Sikelu sa Margita stretla v roku 2010 a dokonca si boli pozrieť vtedy ešte stojaci dom jej slávneho dedka. Zdroj: Archív Margita Fialová
Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie
Ján Sikela takto krásne nakreslil v Amerike aj svoju mamu Máriu. Zdroj: Joan Needham

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články