5.4 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Verejná ochrankyňa práv bude apelovať na odškodnenie nezákonne sterilizovaných žien

Bratislava (TASR) – Verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová opätovne upozorní príslušné orgány na dôležitosť venovať sa zabezpečeniu nápravy pre ženy, ktoré boli protiprávne sterilizované. Uviedla to hovorkyňa ombudsmanky Michaela Pavelková, v súvislosti s apelom mimovládnych organizácií, ktoré upozorňujú na to, že kým v Českej republike aktuálne schvaľujú zákon, ktorý má odškodniť nezákonne sterilizované ženy, na Slovensku sa nepripravujú žiadne kroky k prijatiu podobnej legislatívy.
      „Verejná ochrankyňa práv opakovane upozorňovala na problematiku nedoriešených nezákonných sterilizácií rómskych žien. V listoch adresovaných ministerstvu spravodlivosti aj Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny z novembra 2020 poukázala aj na vtedajší vývoj v Českej republike a žiadala, aby aj zodpovedné orgány na Slovensku predložili právnu úpravu zabezpečujúcu vysporiadanie sa so závažným porušovaním žien,“ pripomenula Pavelková.
      Mimovládne organizácie upozornili, že dolná komora českého parlamentu v piatok 4. júna schválila zákon o odškodnení protiprávne sterilizovaných osôb. „Prostredníctvom neho by mohlo byť v Českej republike finančne odškodnených množstvo rómskych žien, ktoré boli touto praxou v minulosti poškodené,“ upozornili zástupcovia Poradne pre občianske a ľudské práva v súvislosti so zákonom, ktorý má priznať jednorazovú finančnú kompenzáciu obetiam nezákonných sterilizácií v období 1966 – 2012.
      „Verím, že aktuálny vývoj v Čechách zodpovedné inštitúcie na Slovensku podnieti k tomu, aby v tejto otázke začali konečne konať. Ministerstvo spravodlivosti by malo čo najskôr prísť s návrhom zákona a poškodené ženy odškodniť,“ uviedla advokátka Vanda Durbáková, ktorá sa v spolupráci s poradňou dlhodobo tejto problematike venuje na Slovensku.
      Pripomenula, že k vyšetreniu prípadov nezákonnej sterilizácie i náprave vyzvali Slovensko i medzinárodné ľudskoprávne orgány, svoje odporúčanie smeroval k slovenskej vláde v roku 2016 aj Výbor OSN pre ľudské práva.
      Prípady nezákonných sterilizácií zdokumentovala Poradňa pre občianske a ľudské práva v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Centrum pre reprodukčné práva v roku 2003. Závery vychádzali z 230 rozhovorov uskutočnených s rómskymi ženami z marginalizovaných komunít na východnom Slovensku, z ktorých väčšina mala podozrenie, že boli sterilizované bez predchádzajúceho informovaného súhlasu. Poradňa poskytovala v súdnych konaniach právnu pomoc 12 nezákonne sterilizovaným rómskym ženám. Viaceré z nich sa domohli spravodlivosti a odškodnenia až na Európskom súde pre ľudské práva.

Foto: ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články