Aj na Slovensku máme „Čínsky“ múr.
Nie, nie je to najdlhší panelák na miestnom sídlisku ktoréhokoľvek mesta aj keď viem, že blokom panelákov, ktoré majú desať vchodov miestni hovoria Čínsky múr. Alebo teda v čase môjho detstva či puberty to tak bolo. Mám na mysli ten Slovanský čínsky múr. Spečený val. Dlhý val. Rímska cesta. Z latinčiny Fossa giganteum (Val obrov).
Čo to vlastne je?
Asi 60 kilometrov dlhý zemný val tiahnúci sa Slovenskom v troch vetvách. Jedna vedie od Sitna cez Štiavnické vrchy, Pečenice, Dudince až po Ipeľ, druhá vetva je kúsok západnejšie a tretia vetva sa tiahla od Žarnovice až po ústie Hrona do Dunaja. Prvé dve paralelné vetvy sú jedna ako zemný val, druhú tvorí val kamenný. Tretiu vetvu začiatkom minulého storočia študoval Andrej Kmeť, farár z Prenčova a predĺžil ju až ku Zvolenu. Existuje však aj schéma, ktorá ho od Dunaja zakresľuje až niekam po Žilinu. Jeho základ má maximálnu šírku 15 metrov a na temene je široký 2-4 metre. Výška dosahuje 2,5-3 metre.
Sitno
Je nie len legendami opradený vrch, ale priamo na ňom je hradisko, ktoré je dokázateľne najvyššie položené a jedno z najväčších opevnených priestorov Rímskej ríše. Nie na Slovensku – zrejme v celej Strednej Európe. A práve „náš“ val, jeho časť, chránila sitnianske hradisko z ľahko prístupnej strany. Tento val bol natoľko dômyselný, že ešte aj po tisícročí ho zapojili do plánov opevnenia stredovekého hradu.
Spečený? Prečo?
Stopy po ohni vo vale zistil archeologický výskum. Tie má zrejme „na svedomí“ tragický požiar. A možno sa tam vykonávali obety starým božstvám. Ktovie – možno bolo Sitno slovenským Olympom. Dodnes je to pre nás tajomstvo. Ľudová povesť tiež tvrdí, že ho postavili čerti, aby oddelili peklo od zeme. Tým si vysvetľovali stopy po ohni.
Dunajom to nekončí
Podľa niektorých bádateľov tento val pokračuje až k Čiernemu moru a postavili ho Starí Rimania a Germáni na ochranu pred nájazdmi Nomádov z východu. Takže ak ste niekde narazili na tvrdenie, že to bude dielo mimozemskej civilizácie, asi som vás nepotešila…
Starší ako pyramídy?
To sa nevie, lebo ani historici sa nezhodnú na tom, kedy val vznikol. Jedni jeho vznik umiestňujú do obdobia Veľkej Moravy, ďalší hovoria o 5-6. storočí, ale sú aj takí, ktorí ho datujú do 3-4. storočia pred Kristom. Tak si teda vyberte …
Našou ambíciou však nebolo špekulovať nad tým. Bolo ňou ukázať vám, že Slovensko bolo vždy miestom, kde sa písali dejiny.
Eka Balašková