Trojnásobný laureát ocenenia CE.ZA.AR a držiteľ Krištáľového krídla Viktor Šabík završuje svoje pôsobenie vo funkcii hlavného architekta mesta Nitra sa vracia sa späť do aktívnej architektonickej praxe. Nový hlavný architekt vzíde z výberového konania.
Viktor Šabík nastúpil na pozíciu hlavného architekta v júni 2019. Sám seba vtedy označil za krízového manažéra. Jeho pôsobenie bolo napokon omnoho širšie a presahovalo rámce krízového manažmentu. Podarilo sa mu zlepšiť fungovanie Útvaru hlavného architekta (ÚHA), zabezpečiť dodržiavanie územného plánu vedúceho k rovnosti šancí pre investorov a zvýšiť zapojenie obyvateľov do rozvoja mesta.
Úspešná misia
Pôsobenie Viktora Šabíka prinieslo do Nitry zásadný posun v pohľade na kvalitu verejného priestoru, trendov v oblasti rozvoja mesta, vrátane architektonických súťaží ako aj naštartovanie tvorby nového územného plánu. „Viktorovi Šabíkovi sa chcem v prvom rade poďakovať. Do mesta priniesol jasnú víziu a sebavedomie. Pod jeho vedením sa nastavili vysoké štandardy fungovania Útvaru hlavného architekta, ktoré sú najlepšie viditeľné pri nesmierne zložitej tvorbe územného plánu. Určil jasné pravidlá pre developerov, otvoril cestu architektonickým súťažiam, čo bude aj v budúcnosti prinášať do verejného priestoru extra kvalitu. Nehovoriac o nespočetnom množstve drobných úloh a povinností, ktoré so sebou prináša práca pre samosprávu,“ hovorí primátor Nitry Marek Hattas.
„Pri svojom nástupe na pozíciu hlavného architekta mesta Nitra som avizoval, okrem iného, že ÚHA v Nitre bude pôsobiť nielen ako správca územného plánu, ktorý je základným zákonom mesta pre jeho regulovaný rozvoj, ale aj ako kreatívne oddelenie mestského úradu,“ hovorí Šabík. „Táto zložka do môjho nástupu chýbala a investičné akcie boli obstarávané bez toho, aby mali zjednotené a jasne nastavené parametre. Neboli odkonzultované a odkomunikované medzi jednotlivými oddeleniami úradu, komisiami a výbormi mestských častí. Tento proces je veľmi potrebný a počas môjho pôsobenia sme ho zaviedli,“ pokračuje hlavný architekt.
Ako uvádza ďalej, ÚHA posunul na úroveň, kde každá činnosť v pracovnom procese má odborné vedenie. Napríklad územnoplánovaciu informáciu spracováva architekt – urbanista a nie špecialista Geografického informačného systému (GIS), ako to bolo pred jeho nástupom do funkcie. Naopak, GIS oddelenie má dvoch špecialistov a mesto Nitra postupne mapuje jednotlivé oblasti svojho územia a prechádza na správu prostredníctvom dát. „Aspekt mapovania dát považujem pri procese tvorby nového územného plánu za kľúčový a nám sa ho postupne darilo napĺňať,“ dodáva Šabík.
Oceňovaný architekt ďalej hovorí, že procesy v samospráve sú oveľa zložitejšie a časovo náročnejšie, ako očakával. „Je v nich veľmi veľa premenných. Externé vstupy sú náročné z časového hľadiska, aj na komunikáciu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa niekedy pri pohľade zvonka javia zdĺhavé. Bez komunikácie však nie je možné parametre zákazky mesta nastaviť tak, aby ponuky pre investičnú akciu boli v procese obstarávania porovnateľné,“ tvrdí Šabík. „V samospráve nie vždy ide všetko ľahko a ja potrebujem tvorivú slobodu. Považujem svoju misiu za úspešne dokončenú. ÚHA v Nitre zanechávam po štyroch rokoch svojho pôsobenia môjmu nástupcovi v najlepšej možnej kondícii,“ uzatvára odchádzajúci hlavný architekt.
Hlavný architekt Viktor Šabík v skratke
Hlavný architekt mesta Nitra Viktor Šabík stál v úvode svojho pôsobenia v roku 2019 pri úspešnej architektonickej súťaži na rekonštrukciu kina Palace v Nitre. Prihlásilo sa do nej 36 návrhov a súťaž vyvolala pozitívny ohlas u odbornej aj laickej verejnosti. Bývalé kino je dnes aj za dozoru Útvaru hlavného architekta tesne pred dokončením.
V gescii hlavného architekta Šabíka sa v priebehu rokov uskutočnili aj ďalšie vydarené architektonické súťaže, ako napríklad urbanisticko-krajinárske riešenie verejného priestranstva v časti Diely, odborníkmi oceňovaná súťaž na polyfunkčný dom Štúrova či súťaž návrhov na skatepark Chrenová.
Pri tvorbe nového územného plánu sa pod vedením Viktora Šabíka nastavili nové štandardy, okrem iných, s ohľadom na otvorenosť komunikácie s verejnosťou. Nový územný plán bude obstarávaný novou formou a súčasťou tohto procesu bude verejná súťaž na kreatívnu časť ÚP. Celý územný plán bude nastavený na nový zákon o územnom plánovaní. Obstarávanie nového ÚP bolo naštartované v roku 2019 a jeho súčasťou bol participatívny proces s verejnosťou. Celý bol facilitovaný odborníkmi pre komunikáciu s verejnosťou a jeho súčasťou bola aj anketa.
Pod Šabíkovým vedením boli naštartované a dokončené chýbajúce územné plány zón, ktoré boli verejne prerokovávané. Pod jeho vedením boli dokončené územné plány zón Mlynárce, Šindolka a Centrálna mestská zóna. V procese dokončovania sú územné plány zón Šindolka 2 a Janíkovce.
Viktor Šabík počas svojho pôsobenia koordinoval viacero investičných akcií. Mal zásadný podiel na inštalácii Pamätníka slobody z fragmentov Berlínskeho múru a otvoril víziu budúceho Námestia slobody. Dohliadal na bezprecedentné očistenie verejného priestoru od reklamných stavieb, najmä bilbordov. Ideovo zastrešoval budúci rozvoj pešej zóny a opätovne otvoril tému dobudovania Svätoplukovho námestia na funkčný a estetický verejný priestor. Pod jeho vedením bol začatý a dokončený Manuál verejných priestranstiev.
Viktor Šabík získal doteraz celkovo trikrát najprestížnejšie domáce architektonické ocenenie CE.ZA.AR, a to za Kazematy Nitrianskeho hradu (2007), interiér Starého divadla v Nitre (2010) a Dom medzi stromami (2011). V roku 2010 získal Krištáľové Krídlo za architektúru 2010 za Staré divadlo Nitra, ZŠ Tulipánova Nitra a Hotel Mikado. Je taktiež držiteľom cien Stavba roka za celospoločenský prínos a ocenenia Fénix, obe za obnovu hotela Chateau Gbeľany z roku 2015.
(ts, mesto Nitra)