Jozef Uhlárik
COVID-19 síce mohutne zasiahol do ekonomík štátov na celom svete, slovenská vláda sa búcha do pŕs a chváli sa aká je úspešná. Žiaľ, z ukazovanej prosperity nie je vôbec nič. Nielenže idú ceny všetkého smerom nahor, ale podniky navyše hromadne prepúšťajú ľudí pre to, lebo zatvárajú svoje brány.
Naši vládni politici sa nám stále snažia nahovoriť, že naša ekonomika rastie. Ak je to pravda, tak potom informácie z rozličných kútov republiky o hromadných prepúšťaniach sú zrejme iba výmyslom. Žiaľ, nie sú, pretože šéf strany socialisti.sk Artur Bekmatov v statuse informuje o hromadnom prepúšťaní vo firme Trim leader a portál tvnoviny.sk zase opisujú situáciu so zrušením firmy Kasai. Ide pritom o zahraničné spoločnosti, ktoré u nás plánovali rozsiahle investície.
Na ulici skončili zamestnanci s „unikátnou manuálnou zručnosťou“
Ukončenie výroby a hromadné prepúšťanie oznámil podnik Trim leader pri Martine. Zamestnancov z Turca si síce vedenie firmy nevedelo na svojom webe vynachváliť a hovorilo o nich ako o nenahraditeľných, teraz ich hádže cez palubu a berie im robotu. „Zamestnanci našej spoločnosti disponujú unikátnou manuálnou zručnosťou, vďaka ktorej nové poťahy v autách získavajú elegantný a luxusný dizajn. Pri mnohých úkonoch sú totiž nenahraditeľní, zastúpiť ich nedokážu ani najkvalitnejšie roboty,“ napísala o zamestnancoch z Turca na svojom webe spoločnosť Adient, ktorá je väčšinovým akcionárom Trim leaderu. „Miesto toho, aby týmto zamestnancom s „unikátnou manuálnou zručnosťou“ ruky bozkávali a vyvažovali ich zlatom, tak závod v Košťanoch zatvárajú,“ píše vo svojom statuse šéf socialistov Artur Bekmatov.
„Dôvodom ukončenia výroby je podľa spoločnosti skutočnosť, že „výroba v tomto závode nie je z pohľadu nákladov, vrátane mzdových, konkurencieschopná pri získavaní nových zákaziek“. Podľa vedenia Trim leaderu teda mali zamestnanci v Košťanoch nadsadené mzdové požiadavky,“ konštatuje Bekmatov a dodáva, že ešte v marci hľadal Trim leader posily práve do Koštian, a to s nástupným platom 645 eur. „To môže byť možno nástupný plat, ktorý sa časom zvýši. My, ktorí tu robíme už viac ako 10 či 15 rokov máme, samozrejme, o nejakú tú stovku viac,“ prezradila Janka, ktorá v podniku tiež pracovala. „Ale aj z tejto vyššej výplaty sa tu v Martine ťažko žije. Ak by manžel nepracoval v zahraničí, tak by sme na tom boli zle,“ priznala Janka.
Trim leader prepustil 920 zamestnancov, Kasai ďalších 260
Zatvorenie závodu v Košťanoch nad Turcom je len dohrou prepúšťania z novembra minulého roka. Koncom roka totiž spoločnosť Trim leader zatvárala závod v Bardejove. Vtedy manažment tvrdil, že zatvárať bude len bardejovský závod, v ktorom prepustilo 360 ľudí. Ďalších 70 mali prepustiť v Košťanoch, kde ešte na jeseň pracovalo takmer 560 zamestnancov. V Košťanoch momentálne pracuje 440 zamestnancov, lenže aj tí o prácu prídu. Celkovo spoločnosť Trim leader prepustila 920 zamestnancov v Turci a okolí Bardejova. Žiaľ, rovnaké starosti majú aj v Leviciach, kde svoj podnik zatvára a veľké prepúšťania ohlasuje japonská firma Kasai. Tú pritom otvorili iba pred necelými štyrmi rokmi a súviselo to s automobilkou Jaguar Land Rover v Nitre.
V Leviciach začali s výrobou plastových komponentov pre autá, najmä obloženia dverí, bočných častí a batožinového priestoru. Prezident spoločnosti Kasai Koji Hori pri otvorení hovoril, že plánujú rozšíriť služby a poskytovať výrobky aj pre iných výrobcov, ako je BMW či Suzuki v Českej republike. Žiaľ, ani tento úmysel sa mu už splniť nepodarí, lebo aj japonská spoločnosť sa rozhodla svoj levický závod úplne zavrieť a hromadné prepúšťanie už nahlásili aj na ústredí práce. O prácu vo firme totiž príde všetkých 260 ľudí. O dôvodoch prepúšťania vedenie firmy hovoriť nechcelo a iba odkázalo, že pre záchranu fabriky urobili všetko. K prepusteným zamestnancom sa vraj zachovali korektne a vyplatili im aj odstupné.