Vo veku 62 rokov zomrel profesor Vladimír Krčméry, informoval dnes portál standard.sk.
Vladimír Krčméry bol slovenský lekár, vedec, odborník na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu, vysokoškolský pedagóg, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách, uvádza o ňom wikipédia.
V roku 2000 mu mesto Nové Zámky udelilo čestné občianstvo.
Aktualizované:
Pitvou potvrdená bezprostredná príčina náhleho úmrtia epidemiológa Vladimíra Krčméryho bol infarkt myokardu. Uvádza to v stanovisku jeho rodina s tým, že chce vyvrátiť zavádzajúce informácie o príčinách úmrtia, ktoré sa v uplynulých dňoch šírili vo verejnom priestore. „V tejto súvislosti už nebudeme poskytovať ďalšie informácie a prosíme o rešpektovanie súkromia pozostalých,“ dodala rodina zosnulého. V utorok 20. decembra večer zomrel popredný slovenský epidemiológ a infektológ Vladimír Krčméry. Mal 62 rokov. Podľa pôvodne medializovaných informácií mal obojstranný zápal pľúc.
Profesor Krčméry zohral v boji proti pandémii nezastupiteľnú úlohu, povedal Mikas
Profesor Vladimír Krčméry zohral v boji proti pandémii nezastupiteľnú úlohu, uviedol vo svojom vyjadrení k úmrtiu profesora Krčméryho hlavný hygienik SR Ján Mikas. Svoje odborné skúsenosti neváhal ponúknuť pri riešení problémov pandémie. Dodal, že Krčméry dokázal dať ľuďom v ťažkých časoch nádej, ktorú potrebovali a počas pandémie ho ako múdreho a láskavého človeka spoznala široká verejnosť.
Profesora Krčméryho si podľa Mikasa budeme pamätať ako obetavého, múdreho, odvážneho a vždy pokorného muža s veľkým srdcom, ktorý bezhranične slúžil biednym a najsilnejších usmerňoval s gráciou. Rodine i blízkym Mikas vyjadril úprimnú sústrasť.
„Vladko, odišiel si od nás priskoro. Ďakujeme za všetko, čo si urobil pre ľudí na Slovensku i na zahraničných misiách. Mnohým z nás si bol drahým priateľom. Jednou z Tvojich pekných vlastností bolo, že sa každý v Tvojej prítomnosti cítil výnimočne. A toto dokážu iba vzácni ľudia. Bolo nám cťou byť v Tvojej spoločnosti,“ uzavrel Mikas.
Zdroj: SITA
Profesor Vladimír Krčméry patril k významným slovenským osobnostiam a lekárom. V roku 2006 pomohol aj synovi slovenského politika Jánovi Slotovi (SNS), ktorý sa vrátil z afrického Beninu s maláriou. Bol napojený na umelé dýchanie a uvedený do umelého spánku. Bol to práve Vladimír Krčméry, ktorý vycestoval do zahraničia a priniesol špeciálne lieky proti malárii, ktoré u nás neboli dostupné a tým synovi Jána Slotu zachránil život. (zdroj: pluska.sk) Aj tento prípad podnietil neskôr vznik Národného referečného centra pre tropické choroby na Slovensku (2007), ktoré vzniklo na pôde Krčméryho univerzity.
Podľa informácie TV JOJ mal Vladimír Krčméry obojstranný zápal pľúc.
Prof. Vladimír Krčméry bol aj zakladateľom súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (VŠZaSP), kde pôsobil aj ako rektor.
Bol tiež ako prvý na Slovensku zaočkovaný proti COVID-19, pred kamerami 26. decembra 2020.
Vladimír Krčméry sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave v rodine vedca a lekárky.
V roku 1985 absolvoval štúdium medicíny na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. O päť rokov neskôr získal na UK akademický titul PhD. a v roku 1992 sa habilitoval na docenta v odbore vnútorné choroby – chemoterapia. Vedeckú hodnosť DrSc. dosiahol na Lekárskej fakulte UK v roku 1993. Na Masarykovej univerzite v Brne v roku 1997 obhájil profesúru v odbore vnútorné lekárstvo, vybrali sme z jeho profilu, ktorý zverejnil portál teraz.sk.
Vladimír Krčméry sa zaslúžil o vznik niekoľkých vzdelávacích inštitúcií na Slovensku. Pomáhal s obnovou Trnavskej univerzity, na ktorej založil zdravotnícku sekciu a fakultu zdravotníctva a bol jej prvým dekanom. Počas tohto obdobia začal pôsobiť v Keni, kde boli s jeho pomocou otvorené rozvojové humanitárne, vedecké aj vzdelávacie projekty. Pomáhal budovať aj Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave, v roku 2002 založil Súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety (VŠZaSP) v Bratislave. Na viacerých zahraničných univerzitách dostal niekoľko čestných doktorátov.
Vladimír Krčméry sa v roku 2020 po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19 stal členom Permanentného krízového štábu SR.