Športový svet zasiahla smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel slávny futbalista Pelé, brazílska futbalová ikona, informoval portál Sky News.
Vo veku 82 rokov odišla na večnosť brazílska futbalová legenda Pelé. Edson Arantes do Nascimento, ako znelo jeho občianske meno, sa rekordne trikrát stal majstrom sveta a bol jednou z najvplyvnejších športových osobností minulého storočia.
Spomienkové stretnutie pri hrobe gen. Milana Lučanského (foto)
Pelé bol od 29. novembra hospitalizovaný v Nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paule, pričom v ostatných dňoch sa mu zhoršil zdravotný stav v súvislosti s rakovinou hrubého čreva. Podľa lekárov rakovina pokročila a spôsobila Pelému problémy s obličkami a srdcom.
Kto bol legendárny Pelé?
Už okrúhlu osemdesiatku v októbri 2020 strávil kráľ futbalu Pelé len v kruhu najbližších, jubileum vtedy neoslavoval a počas pandémie koronavírusu prebýval vo svojom plážovom sídle v meste Guarujá na pobreží štátu Sao Paulo. Okolnosti rozhodli, že zostal izolovaný od tisícok ľudí, ktorí mu priali všetko len to najlepšie k 80. narodeninám. Niekdajší fenomenálny futbalista navyše stále smútil nad stratou brata Jaira, ktorý v marci 2020 podľahol rakovine. A po necelých troch rokoch si táto choroba napokon vyžiadala aj život futbalovej legendy, s rakovinou hrubého čreva bojoval od vlaňajšieho leta.
Trojnásobný majster sveta z rokov 1958, 1962 a 1970 Pelé je so 77 gólmi stále najlepším strelcom Brazílie v histórii, nedávno sa k nemu na rovnakej méte pridal Neymar. Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti v tejto štatistike prekoná kráľa futbalu. „Pelé zmenil všetko, on pretransformoval futbal na umenie a zábavu,“ napísal na adresu Pelého spomenutý Neymar a dodal: „Futbal a Brazília sa dostali do popredia vďaka Kráľovi! Odišiel, ale jeho kúzlo pretrvá. Pelé je večný!“
Na futbalovom San Sire v Ivanke pri Nitre kraľuje mládežnícky ŠK Junior
Na klubovej úrovni Pelé pozbieral s tímom FC Santos 10 ligových titulov v štáte Sao Paulo, šesťkrát sa stal celkovým majstrom Brazílie a so svojím materským klubom pridal aj dva triumfy v Juhoamerickom pohári osloboditeľov – Copa Libertadores (1962, 1963). V Európe však nikdy nepôsobil. Podľa mnohých odborníkov boli Pelého vrcholom MS 1970 v Mexiku. Kráľovi futbalu pri príležitosti 50. výročia od zisku titulu odhalili sochu v nadživotnej veľkosti na legendárnej Maracane v Riu de Janeiro, no Pelé sa na tejto ceremónii nezúčastnil.
V dňoch 17. – 18. septembra 1994 sa uskutočnila historická návšteva Pelého pod Tatrami. Bola to celosvetová reklama, keď spolu s reprezentáciou legiend brazílskeho futbalu zavítal na Slovensko. Návštevu na Slovensko zorganizoval jeho osobný priateľ, rodák z Nitry, Joe Borbély.
Kariéru ukončil v americkom tíme New York Cosmos (1975 – 1977) a postaral sa o založenie tradície futbalu pod názvom „soccer“ v USA. Po skončení kariéry sa Edson Arantes do Nascimento, ako znie Pelého celé meno, stal v rokoch 1995 – 1998 brazílskym ministrom športu. V roku 2000 si spoločne s Argentínčanom Diegom Maradonom prevzali cenu pre najlepšieho hráča 20. storočia. Zatiaľ čo Pelého svojimi hlasmi podporili členovia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), Maradona dominoval v „online“ hlasovaní fanúšikov. Neskôr sa Pelé angažoval v charite a pracoval aj ako ambasádor dobrej vôle v Organizácii spojených národov. Chvíľu aj podnikal v športovom biznise.
Šport pod Zoborom sa topí v problémoch. Jozefa Dvonča trápi, ako dopadol nitriansky futbal
Pelého trápilo zdravie už od roku 2012, tie sa prehĺbili po jeho operácii bedrového kĺbu. Odvtedy mal obmedzenú mobilitu a na verejnosti sa viackrát objavil iba na vozíčku alebo za pomoci bariel. Neskôr bol aj hospitalizovaný pre problémy s obličkami či prostatou, definitívny knokaut mu uštedrila spomenuté rakovina v kombinácii s ďalšími problémami.
Pelé sa narodil 23. októbra 1940 a jeho talent si údajne všimol brazílsky reprezentant Waldemar de Brito, ktorý predpovedal, že sa z rodáka z Tres Coracöes stane svetový unikát. Talentovaný hráč podpísal svoju prvú profesionálnu zmluvu ako 15-ročný a trénerom FC Santos sa za dôveru odmenil okamžite, svoj ligový debut 7. septembra 1956 proti Corinthians ozdobil štyrmi gólmi. Pelé sa z trofeje pre svetových šampiónov prvýkrát tešil v roku 1958. Na týchto majstrovstvách sveta sa trinástimi gólmi blysol spomenutý Francúz Just Fontaine, mladý Brazílčan bol so šiestimi zásahmi druhý a svoje kvality potvrdil aj vo finálovom zápase proti domácemu Švédsku (5:2) dvoma „kúskami“ do siete Kalleho Svenssona.
Investičnú pomoc od štátu v podobe úľavy na dani z príjmu dostal tento rok aj nitriansky Foxconn
Pelé už ako 29-ročný dosiahol míľnik, o ktorom môže drvivá väčšina futbalistov iba v skromnosti snívať – métu 1000 gólov. Na počesť tejto udalosti si Santos dodnes 19. novembra pripomína tzv. „Pelého deň“. Pelé sa v roku 1972 rozhodol ukončiť svoju kariéru a iba sporadicky figuroval v súťažných zápasoch Santosu, v roku 1975 sa však nechal zlákať ponukou amerického New York Cosmos.
V Amerike sa Pelé stal športovou celebritou, pravidelne sa stávalo, že hráči súpera sa po záverečnom hvizde dožadovali výmeny dresu. Túto situáciu vedenie Cosmos vyriešilo elegantne – po každom stretnutí mal realizačný tím pripravených viacero tričiek s menom brazílskeho velikána. Skvelý útočník, ktorého rodičia si nemohli dovoliť kúpiť mu loptu, a preto svoje si futbalové kúsky najprv trénoval na ponožke vypchatej papierom, zaznamenal počas svojej úspechmi ovenčenej kariéry 92 hetrikov, v 31 zápasoch vsietil štyri góly, šesťkrát päť a raz dokonca osem.
Obrovský ÚSPECH novozámockých lekárov. Takéto niečo sa stalo vo svete iba asi v štyroch prípadoch!
Po skončení futbalovej kariéry Pelé nakrátko okúsil i dráhu politika, v rokoch 1995 – 1998 bol brazílskym ministrom zodpovedným za šport. Pelé bol fenoménom prekračujúcim hranice športu. Keď v roku 1967 zavítal do občianskou vojnou zmietanej Nigérie, bojujúce strany vyhlásili 48-hodinový „pokoj zbraní“, aby mohli sledovať jeho exhibičný zápas.
„Narodil som sa pre futbal, rovnako ako sa Beethoven narodil pre hudbu,“ povedal vtedy sebavedomý Pelé a iba málo ľudí s ním nesúhlasí. V roku 1999 ho Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vyhlásil za športovca storočia. Anglický žurnalista Geoffrey Green v minulosti napísal: „Alfredo di Stéfano sa narodil na zemi, Pelé je synom nebies.“ Londýnske periodikum Times v jednom redakčnom komentári poradilo svojim čitateľom, ako hláskovať meno Pelé. Podľa autora článku správnym spôsobom bolo G-O-D, čiže v preklade Boh.
„Každé dieťa na svete, ktoré začína s futbalom, chce byť Pelém. Je to pre mňa obrovská zodpovednosť, pretože musím byť nielen športovým, ale aj charakterovým vzorom. Úspech nie je náhodný. Ide o výsledok tvrdej práce, vytrvalosti, schopnosti učiť sa a obetovať mnohé. No najdôležitejšie je milovať to, čo robíte,“ hovorieval Pelé.
V celej futbalovej histórii sa pri debate o najlepšom hráčovi okrem Pelého spomínajú len tri ďalšie mená, nie však tak často ako to Brazílčanov. Diego Maradona. Lionel Messi a Cristiano Ronaldo boli či sú futbaloví velikáni, navždy však najväčšou futbalovou legendou zostane len Pelé.
Austrálsky portál The World Game sa pred pár rokmi vo svojej štúdii snažil vyvrátiť túto všeobecnú dogmu o tom, že Pelé je najlepší futbalista v histórii. Je nespochybniteľné, že ako jediný zo všetkých vyše štyroch stovák hráčov, ktorí vybojovali titul svetového šampióna vo futbale, bol pri troch tituloch. Jeho význam pri ich zisku sa však údajne preceňuje. „Nikdy nebol najlepším strelcom majstrovstiev sveta, čiže nezískal prestížnu Zlatú kopačku. A len vo Švédsku v roku 1958 bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom Brazílie. Francúz Just Fontaine ich vtedy v šiestich zápasoch nastrieľal trinásť, čo je dodnes platný rekord MS v počte gólov dosiahnutých na jednom záverečnom turnaji. V roku 1970 v Mexiku, keď sa hovorilo o historicky najlepšom tíme Brazílie s menami ako Rivellino, Carlos Alberto, Jairzinho či Tostao, pomohol Pelé k titulu štyrmi gólmi. Lenže najlepší strelec vtedajšieho šampionátu Nemec Gerd Müller rozvlnil sieť desaťkrát,“ upozornili Austrálčania
(nn, Sita)