Vojna na Ukrajine doslova „rozhádzala“ všetko nielen u nášho východného suseda, ale aj na Slovensku a v celej Európskej únii. A keďže sme nielen jej členom, ale i najbližším susedom napadnutej Ukrajiny, tak sa nás tamojší konflikt týka dvojnásobne. Svoj postoj k vojne na Ukrajine vyjadrila i strana Slovenský Patriot a jej šéf Miroslav Radačovský.
Europoslanec Miroslav Radačovský je známy tým, že sa za Slovensko a Slovákov v europarlamente nie raz postavil a svoj názor má i na situáciu okolo vojny na Ukrajine. V mene strany Slovenský Patriot to vyjadril v statuse, kde jasne pomenoval niektoré veci, ktoré sa týkajú vojenského konfliktu, jeho vzniku, priebehu, ale aj možného ukončenia. Zaujímavé je, že prakticky vôbec nekorenšponduje s tým čo hlásajú naši vládni politici či šéfovia NATO alebo USA, zato je taký, ktorý je naklonený vyriešeniu celej situácie mierovou cestou.
Prečo bolo potrebných desaťtisíce zabitých a zmrzačených?
Strana Slovenský Patriot je podľa jej šéfa Miroslava Radačovského zástancom prímeria a diplomatických mierových rokovaní v záujme ukončenia vojny. Je zástancom bezpečnostného usporiadania, v ktorom bude mať Rusko také miesto, ktoré nie je pre Slovensko nevýhodné a neznamená pre neho ani žiadnu hrozbu. „Toto je dlhodobý postoj strany Slovenský Patriot, ale aj môj postoj ako poslanca Európskeho parlamentu, zastupujúceho Slovensko,“ priznáva Radačovský, ktorý sa v Európskom parlamente, ale aj na sociálnej sieti, ešte pred začiatkom vojny veľakrát vyjadril, že rusko-ukrajinský problém je potrebné a možné vyriešiť diplomatickou cestou, rokovaním medzi USA a Ruskom. Predseda strany Slovenský Patriot má síce voči NATO, politike USA a ich pôsobeniu v Európe a vo svete mám veľké výhrady, napriek tomu ho potešilo prehlásenie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga zo 16.11.2022 pre stanicu BBC.
Aký má Radačovský pohľad na oslavu 17. novembra? Aj na to má jasný názor
Jens Stoltenberg povedal: „Všetci chceme mier a riešenie prostredníctvom rokovaní. Vojna na Ukrajine sa zrejme skončí za rokovacím stolom.“ Šéf severoatlantickej Aliancie ešte dodal, že „NATO teraz podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní a bude ju podporovať aj za rokovacím stolom.“ Podľa Radačovského toto vyjadrenie Stoltenberga, pokiaľ je úprimné, je nádejou pre mier na Ukrajine. A to aj preto, že jasne pomenováva skutočnosť, že vojnu môže ukončiť len rokovanie medzi USA a Ruskom. „NATO je totiž USA a konflikt na Ukrajine je záležitosťou Ruska a USA,“ prízvukuje Radčovský a dodáva, že si možno položiť otázky, prečo takéto rokovanie neprebehlo pred začatím konfliktu či prečo bolo potrebných desaťtisíce zabitých a zmrzačených ukrajinských a ruských mužov. „Ale nestalo sa tak a je zbytočné sa k tomu vracať. Teraz je potrebné prímerie a rokovanie,“ konštatuje náš europoslanec.
Radačovský vyzýva na to, aby kompetentní dali mieru na Ukrajine šancu
Len hlupák podá bijúcim sa ľuďom zbrane aby ukončil bitku
„Prímerie aj podľa medzinárodného práva neznamená porážku alebo víťazstvo jednej či druhej strany. Neznamená zbaviť sa zbraní. Jednoducho, znamená zastaviť boje a v konkrétnom prípade zabrániť vzájomnému zabíjaniu sa ukrajinských a ruských chlapcov a rokovať o podmienkach mierového ukončenia sporu medzi Ruskom a Ukrajinou. Len zlí, vojnychtiví ľudia, ktorým nezáleží na ľudských životoch, môžu mať k takémuto mierovému riešeniu odpor a uchyľujú sa k nenávistným prejavom voči mierotvorcom pojmami proruskí, proukrajinskí, proputinovskí a podobne. Takíto jedinci, ktorým je mier nie po chuti, nemajú v Európe miesto,“ uvádza rázne Miroslav Radačovský.
„Pokiaľ sa na ulici začnú biť dve skupiny ľudí, každá tvrdiac svoju pravdu, tak musel by byť hlupák ten, ktorý by chcel takúto bitku ukončiť tak, že im podá nôž alebo sekeru a začne to zdôvodňovať a špekulovať, kto bitku začal a prečo. To až potom. Najprv sa musia prestať biť,“ dodáva v samom závere šéf strany Slovenský Patriot.
Dodo Púchovský