5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Voľnopredajný liek spred 60 rokov: Nočná mora niektorých tehotných žien, zmrzačil tisícky detí

Medzi tými, ktorí nedôverujú súčasným vakcínam sa na internete šíria prirovnania dávnym prípadom spočiatku „zázračného“ lieku. Do čiernej kapitoly farmakológie sa navždy zapísal liek s názvom thalidomid, priniesol článok portál dnes24.sk.

Voľnopredajný liek spred 60 rokov: Nočná mora niektorých tehotných žien, zmrzačil tisícky detí
https://helix.northwestern.edu/

Článok rozoberá starý prípad liečiva, ktorý vo forme tabletiek vypustila do sveta západonemecká farmaceutická spoločnosť Grünenthal. Bolo to v roku 1957 a voľnopredajný liek sľuboval nerušený a pokojný spánok. Bolo ho dostať v lekárňach v 48 krajinách sveta. Po čase sa však liek začal používať aj na liečbu prechladnutia, chrípky, nevoľnosti či dokonca ranných nevoľností tehotných žien.

Vrodené vady detí

Ako uvádza článok, tehotným ženám sa po jeho užívaní začali rodiť deti so zdeformovanými končatinami alebo bez rúk, nôh, uší. Iné deti zasa boli navždy „poznačené“ vrodenými poruchami svalov očí, srdca a tráviaceho systému. nepriek tomuto začala spoločnosť spomínaný liek sťahovať z trhu až o niekoľko rokov neskôr.

Trvalo päť rokov, kým sa preukázala súvislosť medzi talidomidom a ženami, ktoré ho užívali v tehotenstve, a následne jeho dopadu na ich deti. Nielenže liek zmenil životy ľudí, ale vyústil do prísnejšieho testovania a hlásenia vedľajších účinkov, píše na na stránke SCIENCE MUSEUM, vedeckého múzea v Londýne.

Podľa BBC bol liek v roku 1961 bol zakázaný potom, čo poukazoval na deti z celej Európy s vážnymi vrodenými chybami a poškodenými vnútornými orgánmi.

Lieková Aféra thalidomid si podľa webového portálu aktualne.cz vyžiadala zmrzačenie približne 12-tisíc novorodencov.

Tragické príbehy

Spomínaný liek napríklad navždy zmenil život napríklad Agnes Lattimerovej. Pred niekoľkými rokmi poskytla pre BBC Radio Ulster vôbec prvý detailnejší rozhovor o tejto tragédii. Mala iba 26 rokov, keď ochorela v rannom štádiu tehotenstva.

Voľnopredajný liek spred 60 rokov: Nočná mora niektorých tehotných žien, zmrzačil tisícky detí
Agnes so svojou dcérou Kim, foto:bbc.com

„Ležala som, keď prišla zdravotná sestra a pýtala sa, že prečo nespím. Povedala som jej, že nie som unavená, no prehovorila ma, aby som si vzala dve tabletky. Nepomyslela som si o tom nič čudné,“ spomína si.

V júni 1962 sa mladej mamičke narodila vytúžená dcérka Kim. Radosť však rýchlo vystriedala beznádej, zúfalstvo a nakoniec aj výčitky.

Voľnopredajný liek spred 60 rokov: Nočná mora niektorých tehotných žien, zmrzačil tisícky detí
Dcéra Kim, foto: foto:bbc.com

Zdravotný personál je začal obviňovať z pitia alkoholu počas tehotenstva. Agnes zdravotníckemu personálu povedala, že sa ho ani len nedotkla. „Nevedeli , čo alebo koho môžu viniť, takže obvinili matku.“ Svoje dievčatko však uvidela až doma. „Rozbalila som zavinovačku, chcela som vymeniť plienku… a vtedy som ostala šokovaná.“ Najstarší syn rýchlo odvrátil tvár a „od toho dňa sa u neho objavilo zajakávanie.“

„Cítila som zahanbená, že som bola taká slabá, keď som nepovedala zdravotnej sestre, že nechcem tie tabletky,“ obviňovala sa.

Liek stopli

Liek stopla farmakologička Frances Oldhamová Kelseyová, ktorá v tej dobe pracovala ako zamestnankyňa amerického úradu pre kontrolu liečiv. Nepozdávali sa jej vtedajšie výsledky výskumu. Odborníčka to vtedy nevedela, no zachránila mnohé deti pred ďalším zmrzačením.

Až v roku 2010 sa britská vláda oficiálne ospravedlnila všetkým pozostalým a poskytla odškodné. 

Voľnopredajný liek spred 60 rokov: Nočná mora niektorých tehotných žien, zmrzačil tisícky detí
foto:bbc.com

Prečo dochádzalo k znetvoreniu detí?

To zistili až japonskí vedci na pokusoch, ktoré aplikovali na hydine a rybičkách. Zistili, že liek sa viaže na bielkovinu známu ako cereblon, znížil jej aktivitu pri vývoji končatín, píše portál dnes24.sk.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články