5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Výpadok strategických surovín z Ruska je ekonomickou vraždou obyvateľov Slovenska, povedal Fico

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa na dnešnej tlačovej besede k daným výrokom vyjadril, že predseda vlády Heger a prezidentka Čaputová opäť len opakujú vyhlásenia amerických predstaviteľov a vzorne plnia funkciu hovorcov americkej administratívy. No boli zvolení slovenskými občanmi, ktorí dúfajú, že na prvom mieste budú oni a až potom niekto ďalší. R. Fico aj dnes potvrdil, že SMER – SD principiálne odmieta vojenský konflikt a tvrdí, že jednoznačne ide o porušenie medzinárodného práva. Poďakoval predstaviteľom samospráv, mestám a obciam a tiež tým, ktorí pomáhajú na hraniciach utečencom. Štát však v humanitárnej pomoci ako inštitúcia zlyhal.

„Po týchto konštatovaniach, že sme za plnú podporu humanitárnej pomoci, odsudzujeme, aby sa používala vojenská sila na riešenie susedských sporov a chcem dodať aj to, že odmietame, aby Slovensko bolo dodávateľom zbraní a munície na územie Ukrajiny. Nemôžeme jedným dychom hovoriť, že sme za mier a hneď druhým dychom robiť všetko pre to, aby vojna na Ukrajine pokračovala. Ako štvrtý bod poviem, že plne podporujeme všetky mierové rokovania, to je jediná cesta,“ uviedol predseda SMERu – SD.

Do tohto všetkého však prichádza názor, že voči Rusku treba zaviesť tvrdé sankcie, ako trest. SMER – SD mal vždy výhrady voči sankčnej politike, lebo nefungujú a jediné, čo spôsobujú, je strpčovanie života tým ľuďom, ktorí majú najmenej. No a teraz prišiel nápad zastaviť dodávky ropy a plynu do Európy, s cieľom ekonomicky oslabiť Rusko. „Pozrime sa, ako Rusko a Čína uzavreli dohodu ohľadne pšenice. Rusko je jeden z najväčších producentov pšenice na svete a v podstate došlo k dohode, že táto produkcia pôjde smerom do Číny. Kedykoľvek môže Rusko použiť svoje zdroje nerastného bohatstva, pokiaľ ide o plyn či ropu a nasmerovať ich na čínske trhy. Preto sa ani v tomto prípade nedosiahne efekt, ktorý niekto očakáva, že sa poškodí Ruská federácia tým, že sa prestane dovážať tento typ nerastného bohatstva,“ povedal R. Fico.

Podľa jeho slov je Slovensko významne závislé od dovozu ropy z Ruska. Preto úvaha o zastavení dovozu ruskej ropy spôsobí tlak na ďalšie zvyšovanie jej ceny na medzinárodných trhoch. Mohli by sme sa potom baviť o cene pohonných hmôt na úrovni 2,50 až 3 eurá za liter. „Prečo má občan Slovenskej republiky, ktorý zarába 800 eur, začať platiť dvakrát alebo trikrát viac za pohonné hmoty? Pýtam sa pani Čaputovej, ktorá bola zvolená na to, aby obhajovala záujmy Slovákov a iných občanov Slovenska, pýtam sa pána Hegera, my sme vo vojne niekde? Sme vojnovou stranou konfliktu na Ukrajine? Sme vo vojne s Ruskou federáciou? Sme v situácii, kedy je Slovensko bezprostredne ohrozené? Preto prvá základná otázka na našich najvyšších ústavných činiteľov je, čo chcú ponúknuť slovenskej verejnosti, akú odpoveď? Povedia im, že sloboda je drahá?“

Keď teda príde k výpadku ruskej ropy na európskom trhu, znamená to totálne zvyšovanie cien pohonných hmôt, a tým pádom k zdražovaniu všetkého. Bola by to totálna ekonomická vražda na občanoch SR.

YouTube video

Z hľadiska plynu je Slovensko možno najzávislejšia krajina, kde ročná spotreba je okolo 5 miliárd metrov kubických. Ak by sa zastavil prívod plynu z Ruska, našli by sme alternatívu, no došlo by k prudkému nárastu ceny plynu, čo ide ruka v ruke s nárastom ceny elektriny. „Druhý problém však spočíva v tom, že cez územie Slovenska ide medzinárodný plynovod. A tento plynovod je schopný ročne doručiť do západnej Európy 40 – 80 miliárd metrov kubických plynu. Za toto dostávame peniaze, lebo ten plyn prevážame. A ten plyn prevážame cez spoločnosť, ktorá sa nazýva Eustream, kde má štát polovicu. Ročné príjmy za tranzit predstavujú od 300 do 500 miliónov eur, z toho má štát polovičku. Čím nahradíme prípadný výpadok? Prečo majú ľudia v krátkom čase zaplatiť za faktúry možno o sto percent viac? Načo je toto celé dobré?,“ pýta sa Robert Fico. Zároveň vyzval predstaviteľov vlády, „aby sa nesprávali ako nositelia a presadzovatelia cudzích záujmov, ale ako predstavitelia suverénnej republiky.“ Preto SMER – SD na schôdzu Národnej rady SR, ktorá začína v utorok 15. marca, zaradí ako bod programu žiadosť na vládu, aby prišli príslušní ministri a povedali, čo sa bude diať.

Podpredseda strany Ladislav Kamenický sa vyjadril k ekonomickým dopadom, aké bude mať rusko-ukrajinský konflikt na SR, respektíve zastavenie toku ropy a plynu do Európy. Prízvukoval, že nastane ďalšie zdražovanie, pôjdu hore ceny potravín, tepla, elektrickej energie, pohonných hmôt, poprípade ich bude nedostatok. Príde k nárastu cien automobilov, nastanú problémy s infláciou, možný je aj nárast nezamestnanosti. Dodal tiež, že pokiaľ budeme na Ukrajinu dodávať muníciu, vojnový konflikt podporujeme. Na záver vyzval vládu, aby začala pragmaticky uvažovať a začala riešiť, aké kroky urobí pre pomoc slovenským ľuďom.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články