5.4 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Výskum unikátneho banského stroja ukončili, vzniknúť by malo múzeum

V Novej Bani ukončili tretiu etapu a spolu s ňou aj celý tri roky trvajúci archeologický výskum základov strojovne unikátneho banského Potterovho stroja. Tú pred rokmi objavili v záhrade rodinného domu, teraz ju plánujú zakonzerovať tak, aby pamiatku bolo možné sprístupniť širokej verejnosti.
      „Získali sme komplexný obraz o základoch strojovne budovy Potterovho stroja, ktorá bude v roku 2022 stará presne 300 rokov,“ povedal primátor Novej Bane Branislav Jaďuď s tým, že do výskumu banského stroja investovala samospráva za posledné tri roky približne 20.000 eur. Ďalších 15.000 eur mesto aktuálne vyčlenilo na zakonzerovanie pamiatky v takom rozsahu, aby ju bolo možné sprístupniť širokej verejnosti. Stihnúť to podľa primátora chcú ešte v tomto roku.
      Počas poslednej trojtýždňovej etapy výskumu objavili archeológovia v interiérových základoch ohnisko, ktoré slúžilo na kúrenie pre pohon parného banského stroja, ktorý tu stál v 18. storočí. „Neočakávali sme, že by sme v interiéri zachovalo niečo z tohto obdobia. Nikde inde sa nedochovalo to kúrenisko spod kotla, ktoré je tu krásne zachovalé,“ vysvetlil Matej Styk z Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
      Podľa Styka je objav základov Potterovho stroja unikátom a mal by byť prezentovaný aj širokej verejnosti. Do úvahy podľa jeho slov prichádzajú rôzne varianty a to buď domurovanie základov strojovne, alebo jej prestrešenie, ktoré by zabezpečilo ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Počas výskumu tu archeológovia objavili aj množstvo ďalších drobných nálezov, ktoré budú po zdokumentovaní odovzdané novobanskému múzeu.
      Ohňové parné stroje slúžili na odčerpávanie podzemnej vody z bane, prvýkrát ich na začiatku 18. storočia začali používať v Anglicku. „V Novej Bani sa nachádzal prvý takýto stroj mimo územia Veľkej Británie a od roku 1722 čerpal vodu v tunajšej šachte Althandel,“ ozrejmil vedúci Slovenského banského archívu (SBA) Peter Konečný s tým, že stroj postavil anglický konštruktér Isaac Potter.
      Parný stroj bol neskôr demontovaný a z Novej Bane presunutý do Dolných Hámrov na šachtu Kyslá. Samotný Potter mal rovnaké banské stroje postaviť i v okolí Banskej Štiavnice na šachtách Jozef a Magdaléna, kde sa však nezachovali základy podobné nálezu v Novej Bani.
      Výskumu ohňových banských strojov sa venujú i v SBA, v nemeckom archíve Konečný objavil originálne výkresy Potterovho parného stroja z Novej Bane. Budúci rok tak v spolupráci so Slovenským banským múzeom pripravujú veľkú výstavu i medzinárodnú konferenciu zameranú práve na tému ohňových banských strojov.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články