Prvým vyzývateľom súčasného primátora Bratislavy Matúša Valla v jesenných komunálnych voľbách sa stal doterajší krajský predseda hnutia Republika v Bratislavskom kraji Miroslav Heredoš. Na post šéfa hlavného mesta chce ale kandidovať ako nezávislý kandidát, na sociálnej sieti oznámil, že ukončil svoje členstvo v hnutí.
Zaujímalo by ma, ako sa kuchár a šéfkuchár dostane do politiky? Prečo ste sa rozhodli v nej angažovať?
Osobne som profesionálne pracoval ako šéfkuchár do roku 2012, od tohto roku aktívne podnikám, bol som spoločníkom firiem v segmente gastronómie, prevádzkovali sme reštauráciu, zamestnával som ľudí, žil život slovenského podnikateľa so všetkými starosťami a radosťami. Od 2016 navyše podnikám s odborným ekonomickým a gastronomickým poradenstvom, navštívil som množstvo prevádzok po Slovensku a pomohol veľa podnikateľom. Čiže z podnikateľskej pozície, kde som videl množstvo nedokonalostí systému.
Zástupcovia rodičov na Mikasovom úrade: Ignorácia a nezáujem (video)
Keď prišiel COVID19, viedol som aj iniciatívu BOJUJEME ZA NAŠE GASTRO a videl som, ako štát nepomáha prevádzkam a majiteľom, ako sa im prakticky otáča chrbtom – tak som si povedal, že stačilo. A keď Milan Uhrík vo februári 2021 oznámil vznik REPUBLIKY, okamžite som vedel, že toto je moja krvná skupina a že ak sa mám politicky angažovať, tak jedine v REPUBLIKE.
Vaše meno rezonuje najmä v súvislosti s aktivitami proti noseniu rúšok detí. Prečo práve táto téma? Bolo vaše ťaženie úspešné?
Som otec 8 ročnej dcéry, detí sa COVID19 dotýka minimálne, okrajovo. Na jeseň aj v Českej republike a iných okolitých štátoch deti pri vyučovaní nenosili rúška. Chceli sme zrovnoprávniť stav, preto sme podnikli všetky kroky cez sociálne siete, tlak, a aj protesty, aby sme dosiahli odstránenie rúšok. Deti nemajú čo mať z psychologického a zdravotného dôvodu vôbec rúška na tvári, je to zlomyseľnosť a svojvôľa tejto vlády a hlavného hygienika. Stopy, ktoré zanechali rúška, strach v niektorých deťoch, to bude mať ešte dôsledky v budúcnosti na ich psychický stav. Preto ich zásadne odmietam a podporu, ktorú som v tejto veci mal, som cítil. A podpora aj od ďalších zásadných ľudí, ako JUDr. Weis, či Mgr. Adriana Kráľová s jej iniciatívou, to bolo rovnako veľmi silné a pomohlo. Žiaľ, potom sa rúška naspäť vrátili.
Od vás by som skôr očakávala debatu o zmene jedálničkov v školách a na pracoviskách. Viete posúdiť, ako sa naše deti v školách stravujú? Je to v poriadku, alebo máte k tomuto nejaké výhrady?
K zmene jedálničkov detí príde, keď dostanem dôveru ľudí a budem mať silu meniť aj tieto veci v kraji – stravovanie detí je zásadná vec v školách, zariadeniach a všetci vieme, ako to tam vyzerá. Nie iba obedy zadarmo, ale obedy s riadnou výživovou hodnotou, lahodné pre deti minimálne na základnej škole – a vtedy zadarmo, to by mala byť praktická téma kohokoľvek, kto chce z verejnej funkcie pomáhať. Deti a ich stravovanie cez deň v školských zariadeniach.
Ako ste ako šéfkuchár prežili pandémiu? Ako na vás a vašu prácu doľahli všetky tie opatrenia?
Ako som spomenul vyššie, pomoc som prijímal zo statusu podnikateľa, ktorého firmy boli poškodené. Štát pomáhal všeobecne neskoro, slabo, pod tiahou byrokracie, typicky zle, podnikatelia prepadávali sitom, nestíhali platiť svoje záväzky, úvery – krachovali. Môžem povedať, že štát pomáhal presne tak, ako vyzerá, pomáha a funguje táto neschopná vláda.
Neuškodilo vám spojenie profesionálneho mena s politickou stranou? Navyše s Republikou, ktorú stále mnohí spájajú s kotlebovcami?
Nie, myslím, že to neľutujem a nie. Spoznal som v REPUBLIKE skvelých ľudí, vlastencov, získal som nové kontakty, rozhľad, priateľstvá. Navyše predseda Milan Uhrík je jeden slušný, seriózny chlap, ktorého slovo vždy platilo a sedelo. To je moja osobná skúsenosť. A kto je moja krvná skupina? Vlastenci, republikáni, každý, kto to myslí so Slovenskom dobre a čestne. A ja poviem za seba – ja to myslím čestne a seriózne.
Rozhodli ste sa vyzvať v komunálnych voľbách súčasného primátora Valla. Čo máte vy, čo on nemá? Teda, čo by ste nové priniesli Bratislavčanom, aká je vaša vízia hlavného mesta?
V prvom rade rozdiel medzi nami, že ja prichádzam bez silného ekonomického zázemia do volieb, prichádzam bez toho, aby som bol na niekoho naviazaný, alebo som bol nebodaj niekým riadený. Moja vízia a vízia tímu, ktorý si skladám je Bratislava, ktorá bude dbať na svojich občanov. Dbať a zlepšovať prostredie v DSS, ktoré je dnes katastrofálne a naši rodičia dožívajú mnohokrát v nedôstojných podmienkach. To je zodpovednosť Magistrátu Bratislavy, mesta. Táto oblasť potrebuje reformu, kvalitu, zmeny – dožitie našich blízkych musí byť dôstojné.
Naše rodiny v meste a okresoch majú byť „vypaľované“ nekresťanskými sumami za parkovanie pod domom, v ktorom bývajú – a bez toho, aby sa parkovacie plochy stavali, rozširovali, či boli vo výstavbe záchytné parkoviská či parkovacie domy. To musíme zastaviť, zlepšiť. Dostať ľudí do električiek, na bicykle, do menších shuttle-busov, zmeniť systém lístkov MHD, obmedziť používanie áut.
Vedec Čekan zažaloval politika Heredoša. Súd jeho žalobu zamietol, tu je odôvodnenie (dokument)
Naši mladí – hlavne po tomto období – potrebujú viac športovať, potrebujú aktivitu na boj s obezitou, či psychickými starosťami, potrebujú viac plôch pre zdravý pohyb a voľnočasové aktivity, areálov, potrebujú byť vonku a mesto Bratislava im vzhľadom na dnešnú dobu musí umožniť plnohodnotnú možnosť žiť zdravo, športovať. Mesto by malo dokonca ponúknuť príspevky, šek či podporu pre rodičov, ktorí dajú deti na športové krúžky, stačí aj na gymnastické, korčuľovanie či plávanie počas času školskej družiny. Dnes sa všetko platí – mesto by malo byť nápomocné rodičom, aby deti dostali pohyb s ohľadom na stav a obmedzenia s COVID 19.
A v neposlednom rade sa naše deti potrebujú v školách kvalitnú stravu, za to, ako kvalitný prísun vitamínov, jedál, obedov zodpovedá škola, mesto Bratislava. To sa musí zlepšiť, reformovať aj na celoslovenskej úrovni. V jedle, kvalite potravín, vitamínov, tam sa začína vyučovací proces v škole. Je toho veľa, ale toto je niekoľko okruhov, ktoré by sme chceli riešiť.
Matúš Vallo je vnukom komunistického ministra kultúry Miroslava Válka. Z akého prostredia pochádzate vy?
Ja som rodený Bratislavčan, pochádzam z petržalskej rodiny, môj otec bol architekt a moja mama bola stredoškolská učiteľka, dnes ešte pracuje na Štátnej inšpekcii škôl.
Kvôli tejto kandidatúre ste vystúpili z hnutia Republika. Prečo?
Áno, pred tým som pôsobil v REPUBLIKE ako krajský predseda bratislavskej organizácie hnutia. Dôvod je úplne logický – chcem byť apolitický a nezávislý kandidát, občan, ktorý prináša spoluobčanom v Bratislave víziu zo spodu, od ľudí, od občanov.
Chcem priniesť občiansku víziu mesta, a chcem sa uchádzať o mandát či už primátora alebo mestského poslanca z tejto pozície. Občianskej, blízkej ľuďom.
Máte už nejaký tím ľudí, ktorí s vami do volieb pôjdu, prezradíte nejaké mená? Láka vás aj parlamentná politika?
Tím budujem a do mesiaca predstavíme logo, ľudí, program a verejne odprezentujeme.
Parlamentná politika, to bude až o dva roky, a dva roky chcem občiansky pracovať pre ľudí – v mestskom zastupiteľstve, či už ako primátor, alebo ako mestský poslanec.
Pýtala sa Hena Ďurovová