5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Z auta rovno za mreže, milióny oznamovateľom korupcie, prvá slovenská teroristka a soláriá len pre dospelých

Ministerstvo spravodlivosti predstavilo vo februári návrh reformy Trestného zákona, ktorý má byť založený na princípoch tzv. restoratívnej justície. To znamená, že sa má viac prihliadať na potreby obetí a odškodnenie ujmy než na stíhanie páchateľov pod heslom „Odsúdený nie je nepriateľ spoločnosti“.   

Predstava ministerstva teda je že sa zavedú nové alternatívne a krátkodobé tresty v trvaní od 2 do 4 týždňov, ktorými sa bude trestať napr. aj alkohol za volantom. Takýchto skutkov máme na Slovensku asi desať tisíc ročne, z toho polovica nafúka viac ako jedno promile. Preto by takíto vodiči mali podľa predstavy Ministerstva ísť rovno z auta na krátky pobyt za mreže.

Z auta rovno za mreže, milióny oznamovateľom korupcie, prvá slovenská teroristka a soláriá len pre dospelých
Dalimír Solčanský

V drogovej trestnej činnosti sa majú odlíšiť obete (teda konzumenti) od dílerov drog, pričom konzumácia pre vlastnú potrebu bude už len priestupok. Upravujú sa trestné sadzby, výška minimálnej škody, ktorá má byť už 500 EUR (aktuálne je to 266 EUR), teda až od tejto výšky sa budú stíhať trestné činy a takisto viacero skutkov, ktoré boli doteraz trestné majú byť už len priestupkami.

Legislatívna smršť v našom parlamente:  

Odkedy je Igor Matovič poslancom, neúnavne predkladá do parlamentu návrhy zákonov podľa vlastnej predstavy a prispieva tak k legislatívnej smršti v Národnej rade. Z posledných jeho návrhov stojí za zmienku a za zmienku dva: 

Odmena oznamovateľom trestnej činnosti

Podľa tohto návrhu sa oznamovateľom protispoločenskej činnosti – korupcie mala vyplácať odmena 50%. Tu sa predkladateľ zjavne inšpiroval istým zákonom z USA (Dodd- Frank Act).  Áno, podľa tohto modelu sa v USA vypláca 10 až 30% tým „informátorom“, ktorá nahlásia nezákonné burzové manipulácie resp. iné takéto konanie Komisii pre cenné papiere. Najvyššia jednorazová odmena informátorovi bola 28 miliónov dolárov,  lenže s podmienkou – že tie peniaze musia byť tým porušovateľom naozaj štátu zaplatené.

A tu zlyhávame. Možno máme na Slovensku veľa tunelov a zmanipulovaných verejných súťaží, ako aj korupcie,  lenže neviem o žiadnom „tuneli“ z ktorého by sa niekedy peniaze do štátneho rozpočtu vrátili. A potom je jedno, či má oznamovateľ dostať 10 alebo 20 alebo 50%, lebo nikto nedostane z vytunelovaných peňazí nič.

Odmena za účasť vo voľbách 

Tu sa navrhuje zmeniť zákon o podmienkach výkonu volebného práva. Najprv mala byť odmenou za účasť  10% úspora na poplatkoch štátu pre toho občana, ktorý sa zúčastní volieb, neskôr sa to zmenilo na priamu odmenu 500 eur.  Že to bude stáť štátny rozpočet jeden a pol miliardy? Predkladateľ sa s tým vysporiadal jednoducho, keďže v  dôvodovej správe k tomuto zákonu  hovorí:

 „Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide len o cca 5% z ich lupu.“ – áno, presne takto je to napísané v oficiálnom legislatívnom dokumente. Neviem o takom štáte, v ktorom by sa  vyplácala  občanom odmena za účasť vo voľbách. V niektorých volebných modeloch (ale väčšinou v komunálnych voľbách) existuje niečo ako volebné lotérie, ktorých sa môže zúčastniť ten, kto reálne volil a môže niečo vyhrať. Najlepšou odmenou pre voliča je však určite pocit, že volil a zvolil správne – a do budúcna bude spokojný s tými politikmi, ktorých zvolil. A predkladateľ návrhu Igor M si sám môže položiť otázku, ako boli jeho voliči z roku 2020 spokojní so svojou vtedajšou voľbou? Vtipné je, že sám Matovič píše v dôvodovej správe k tomuto návrhu: „Občania Slovenskej republiky od jari 2020 sústavne prežívajú jednu traumu za druhou“ a s tým možno len súhlasiť… A prosím, nepovedzte nikto Igorovi M., že v Austrálii majú zákon, že  za neúčasť vo voľbách bez vážneho dôvodu je pokuta 55 dolárov, lebo sa objaví takýto návrh aj na Slovensku…

Národná rada chcela pridať dôchodcom, v skutočnosti im ubrala

Aj keď si myslíme, ako je slovenský parlament rozhádaný, dokázala sa výrazná väčšina (139 hlasov) poslancov zjednotiť pri hlasovaní za novelu zákona o sociálnom poistení. Tá prináša zmenu vo valorizácii dôchodkov, ktorá sa doteraz robila iba raz ročne, s účinnosťou od januára 2024 to bude viackrát ročne. Lenže – nakoniec sa ukázalo, že to dôchodcom prinesie pravdepodobne o niečo menej  peňazí, ako by to bolo bez tejto novely, lebo to nikto dopredu neprepočítal. Ako sa to dá označiť? Neviem, či na to stačí slovo diletantizmus.

Prvá slovenská teroristka

Slovenské médiá zaplnila kauza prvej slovenskej (údajnej) teroristky, ktorú vládny špeciál doviezol z Kurdistanu. Zatiaľ je známe, že je to vdova po Egypťanovi, s ktorým sa zoznámila počas štúdií v Rusku a s ktorým neskôr – už ako jeho manželka odišla do Sýrie, kde sa on pridal k Islamskému štátu, jej účasť je zatiaľ nejasná.  

Problém tzv. vdov ISIS (islamského štátu) nie je nový a riešia ho viaceré krajiny. Na sýrsko – irackej hranici sa nachádza tábor Al-Hawl, v ktorom žije viac ako  65.000 ľudí, z toho niekoľko tisíc vdov ISIS z viac ako 60 krajín. Tieto „džihádistky“ sú postupne repatriované do svojich domovských krajín, ako napr. Francúzsko, Veľká Británia, Austrália, Rusko či Uzbekistan, kde ich stíhajú za účasť alebo podporu teroristickej skupiny. Podľa údajov CEIP dostávajú vo Veľkej Británii trest priemerne vo výške 7 rokov, ale vo Francúzsku napr. 14 rokov. Viacerí európski predstavitelia sa obávajú, že privedenie členov ISIS do európskych krajín vytvorí obrovskú záťaž pre bezpečnostné služby, ktoré mať za úlohu monitorovať ich činnosť. 

Pripomínam, že na Slovensku bol prvým človekom stíhaným za terorizmus Košičan, ktorý v r. 2011 odpálil bombu pri prevádzke fast foodu. Hlásil sa  k ochrancom zvierat a okrem iných skutkov sa vyhrážal aj veterinárom. Pôvodne bol síce odsúdený za terorizmus na 25 rokov, ale neskôr  Najvyšší súd   túto kvalifikáciu zrušil a dostal výrazne nižší trest, nehovoriac o tom, že aj Európsky súd pre ľudské práva rozhodol o porušení jeho práv. Aj na základe tohto vidím isté pochybnosti, či táto Slovenka bude naozaj u nás odsúdená pre terorizmus.

Soláriá len pre dospelých

Vo februári prešiel vládou návrh zákona, podľa ktorého sa ustanovuje obmedzenie pre prevádzkovateľov solárií, aby služby zamerané na opaľovanie neposkytovali osobám mladším ako 18 rokov. Je to z dôvodu, že vraj žiarenie v soláriu  je na základe aktuálnych vedeckých poznatkov klasifikované Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) ako dokázaný karcinogén, teda faktor, ktorý predstavuje určité zdravotné riziko. Opaľovanie v soláriách bude tak len pre dospelých.

Zo sveta:

Svetové médiá si všimli, že bývalý dánsky minister obrany Hjort Frederiksen bol obvinený z vyzradenia štátneho tajomstva. Čo asi prezrádzal? – pýtate sa sami seba. Tajné plány ponoriek alebo identitu vládnych agentov?

Obvinený je však z toho, že prezradil informáciu, ako dánska tajná služba pomáhala americkej NSA odpočúvať európskych lídrov vrátane bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Viacerí európski predstavitelia, ktorých sa to malo týkať to označili za „niečo neprijateľné medzi spojencami“. Dánska prokuratúra sa ho snažila obviniť už skôr, ale ako člen parlamentu mal imunitu a tá mu koncom roku 2022 vypršala. Exministrovi hrozí trest 12 rokov. 

Text: JUDr. Dalimír Solčanský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x