Trnava (TASR) – Nové re-use centrum Back2Life (Späť do života) pre nepotrebné veci, ktoré sú však stále použiteľné, otvorili v Trnave na Bottovej ulici. V priestore bývalého zberného dvora vznikol objekt z piatich použitých lodných kontajnerov, špeciálne upravených na obchodné priestory. Na projekte spolupracovala trnavská radnica so skupinou FCC na Slovensku, prevádzkovateľom bude tím sociálneho podniku a komunitného centra (SVDM) Baterkáreň. Informoval o tom prevádzkový riaditeľ skupiny FCC Tomáš Fajkus.
Podľa jeho vyjadrenia ide o jedinečný projekt, ktorý má na Slovensku momentálne malú konkurenciu, ale veľkú perspektívu. „S postupným prechodom z lineárnej na cirkulárnu ekonomiku a s nutnosťou ochrany životného prostredia hľadáme všetci alternatívy ku konzumnému životu – k nakupovaniu nových a vyhadzovaniu starých vecí. Práve re-use centrum je spoločná iniciatíva so samosprávou, zameraná na podporu cirkulárnej ekonomiky v praxi. Jej zmyslom je ukázať, ako možno jednoducho predĺžiť veciam život, predchádzať vzniku odpadu a šetriť životné prostredie,“ uviedol.
Trnava patrí podľa slov primátora Petra Bročku k regiónom s najvyššou životnou úrovňou na Slovensku, odvrátenou stranou tohto faktu je vysoká miera konzumu a s tým súvisiaci veľký objem odpadu. „Ak chceme žiť trvalo udržateľným spôsobom, namiesto kupovania nových vecí môže byť hľadanie vhodnej alternatívy v re-use centre súčasťou zodpovedného životného štýlu,“ konštatoval.
Klienti môžu do centra priniesť bezodplatne veci, ktoré už nepotrebujú. Ide o kuchynské potreby, zariadenie a vybavenie domácností, ručné náradie, športové potreby, hračky, knihy, CD, platne, umelecké predmety, hudobné nástroje, postieľky, ale aj kabelky, kufre a tašky. Naopak, pracovníci centra neprevezmú veľkoobjemový nábytok, elektrospotrebiče, žiadny textil, potraviny, chemické látky. „Tovar budeme predávať za minimálne ceny ďalším záujemcom,“ informoval Fajkus. Veci v ponuke na www.back2life.sk sú rozdelené podľa kategórií v závislosti od ceny, veľkosti, zachovalosti a funkčnosti, ale aj na základe účelu použitia. „Cieľom projektu nie je zisk. Výťažok bude využitý na realizáciu komunitných projektov a na projekty výsadby zelene v meste Trnava. Projekt prevádzkovaný Baterkárňou má zároveň sociálny rozmer – zamestnáva ľudí, ktorí si ťažšie hľadajú uplatnenie na trhu práce,“ doplnil Fajkus.
foto:@rawpixel.com