ŠANGHAJ, NAHĽUDNATEJŠIE MESTO ČĽR, JE KVÔLI BOJU PROTI REKORDNÝM ČÍSLAM POZITÍVNYCH PRÍPADOV COVIDU V TVRDOM LOCKDOWNE.
Aj napriek postupnému uvoľňovaniu si toto 26-miliónové mesto a jeho obyvatelia prechádzajú peklom. Peking sa dlhšie snaží riadiť politikou nulového covidu, no pozitívne prípady zo dňa na deň pribúdajú a dosahujú čínske rekordy.
Špecificky v Šanghaji, dvojtýždňový lockdown zahŕňal prísny zákaz vychádzania z domu – a to aj za účelom cesty do potravín, nemocníc a lekární. Ľudia nemali prístup k čerstvým potravinám, liekom, lekárskej starostlivosti.
K dodržiavaniu opatrení ľudí vyzývali drony. Ľudia našli útočisko v sociálnych sieťach a v protestoch – protestovali hlavne krikom z okien a balkónov.
Úplný lockdown – taký, aký si v Európe a demokratickom svete ani nevieme predstaviť spôsobuje vážne psychické problémy a v kombinácii s hladovaním musí predstavovať pre šanghajčanov doslova peklo. Nie je divu, že opatrenia Peking pomaly začína uvoľnovať – Šanghaj je mesto známe pre revolúcie, ktoré začali priamo tam. Je to takisto mesto, ktoré prispieva čínskemu HDP 3,8%, čiže lockdown sa určite odrazí aj na ekonomike. Iba samotné HDP Šanghaju tvorí 4,3 biliónov yuanov.
Správy z mesta hovoria, že väčšina pozitívnych prípadov je asymptomatická. Pozitívnych vozia do karanténnych táborov a často oddelia aj deti od rodičov a rodín, domáce zvieratá zostanú samé bez potrebnej starostlivosti.
Je pre mňa nepochopiteľné, že aj napriek úplnému uvoľňovaniu všade inde na svete sa rozhodla Čína zaviesť takto drakonické opatrenia.
Som rád, že Európa a hlavne Slovensko už nemusí prísne lockdowny vôbec riešiť a z covidu sa stalo niečo, s čím vieme normálne žiť. Politika nulového covidu je jednoducho totalitná utópia, zatiaľ čo slobodný svet pochopil, že covid už s nami ostane a treba s ním normálne žiť.
PS: Keď pozerám, ako moderné technológie stále častejšie slúžia na kontrolu ľudí a na obmedzovanie slobody, tak práve boj za zachovanie slobody je a bude najväčšou výzvou.
Zdroj: Marián Viskupič, fb