Slovenské zdravotnícke organizácie vyzvali poslancov Národnej rady (NR) SR, aby pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok zvýšili rozpočet v kapitole zdravotníctvo minimálne na úroveň priemeru krajín V4. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory (SLK) Nancy Závodská.
„V záujme zachovania zdravotnej starostlivosti o našich občanov a rovnako v záujme všetkých zdravotníckych pracovníkov žiadame, aby bol prijatý taký rozpočet, ktorý bude riešiť personálnu stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, zabezpečí dostatočný rozvoj rezortu do budúcnosti a bude riešiť pandemickú situáciu,“ uviedli v spoločnom stanovisku.
Poslanci by podľa zástupcov zdravotníkov mohli napríklad zvýšiť platby za poistencov štátu. Pre porovnanie uviedli, že Česko počíta v rozpočte v tejto položke s platbou na úrovni 77 eur, Slovensko navrhuje zníženie na 31 eur. Legislatívnou úpravou vyzývajú prednostne stabilizovať počet zdravotníckych pracovníkov v systéme zdravotnej starostlivosti.
Žiadajú tiež zaviazať zdravotné poisťovne, aby nárast finančných prostriedkov preniesli v plnej výške do platieb za realizované výkony zdravotnej starostlivosti jej poskytovateľom.
Na spoločnom stretnutí sa SLK, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov SR, Lekárske odborové združenie, Zväz ambulantných poskytovateľov, Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a Slovenská komora zdravotníckych záchranárov zhodli na tom, že plánovaný rozpočet v kapitole zdravotníctvo nedostatočne reflektuje problémy a potreby tohto rezortu. Zdôraznili, že v prípade schválenia jeho predloženej podoby ohrozí kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov.
V súvislosti s plánovanou reformou zdravotníctva sa predstavitelia zdravotníckych organizácií zhodli, že v nej „nie sú zakomponované množstvá pripomienok jednotlivých subjektov v dôsledku nedostatočnej predchádzajúcej diskusie so zdravotníckymi organizáciami“.
Zdroj: TASR
Foto: Archív NN