5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Zaujímavé zistenia okolo Krčméryho Vysokej školy sv. Alžbety. VIDEO, ktoré by ste mali vidieť

Zvykne sa hovoriť, že o mŕtvych len dobre, no nie vždy sa dajú nad všetkým zatvárať oči. Na druhom svete je už aj známy a mnohými uznávaný profesor Vladimír Krčméry, ktorý krátko pred vianočnými sviatkami podľahol, podľa rodiny infarktu myokardu, hoci sa najskôr vynárali informácie, že podľahol obojstrannému zápalu pľúc. Mnohí za ním smútia a opisujú ho ako skvelého človeka, sú však i takí, ktorí upozorňujú aj na jeho tienistú stránku života.

Náhla smrť uznávaného lekára a epidemiológa a infektológa Vladimíra Krčméryho, ktorý zasvätil celý svoj život pomoci iným, a najmä tým najchudobnejším, vyvolala nielen zdesenie, ale aj obrovský šok, pretože také niečo nikto nepredpokladal. Do povedomia verejnosti sa dostal hlavne počas pandémie COVID-19, kedy sa vyjadroval protichodne nielen na nosenie rúšok či respirátorov, ale aj na očkovanie experimentálnymi vakcínami. Napokon, on bol prvým Slovákom, ktorý si takúto vakcínu nechal 26.12.2020 pichnúť v nitrianskej nemocnici. Pred antivaxermi sa napokon musel ukrývať v Rakúsku, pretože mu želali smrť. Na sociálnej sieti teraz koluje video, v ktorom sú v investigatívnej relácii Cez čiaru zverejnené výsledky práce Nadácie Zastavme korupciu.

Závažné zistenia Nadácie Zastavme korupciu

Podozrenie o „ochrane“ profesora Krčméryho a jeho Vysokej školy sv. Alžbety začalo už vtedy, keď vedenie verejnoprávnej RTVS, ktorej šéfoval riaditeľ Rezník, na poslednú chvíľu zastavilo investigatívnu reportáž v relácii Reportéri. Tá sa mala primárne venovať údajnému plagiátorstvu doktorského titulu exministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Nadácia Zastavme korupciu sa práve kvôli vlne záujmu ohľadom Kalavskej doktorského titulu rozhodla na celú vec pozrieť bližšie. Pri podrobnejšom skúmaní však nadácia narazila na omnoho závažnejšie zistenia, ktoré súvisia s dlhoročným pôsobením experta na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho na akademickej pôde. A to o udeľovanie profesorských titulov v oblastiach ako ošetrovateľstvo, či sociálna práca, v ktorých sa stalo Slovensko doslova preborníkom minimálne strednej Európy.

Zaujímavé zistenia okolo Krčméryho Vysokej školy sv. Alžbety. VIDEO, ktoré by ste mali vidieť
Na Vysokej škole sv. Alžbety sa udelilo podstatne viac nelekárskych profesorských titulov lekárom ako v susedných Čechách. Zdroj: screenshot video

Navyše, pri skúmaní databáz narazila aj na zaujímavé pozadie spolupráce medzi Vysokou školou svätej Alžbety a súkromnou Komplexnou centrálnou záchrannou službou z Gabčíkova, ktorá profituje predovšetkým na štátnych zákazkách. „Môže sa z chirurga stať profesor ošetrovateľstva, z veterinára špecialista v odbore verejné zdravotníctvo a z pediatra profesor sociálnej práce? V ostatných krajinách je to v podstate nemožné, no na Slovensku ide o dlhoročnú prax. Tá sa začala ešte pred 20-timi rokmi na Trnavskej univerzite a postupom času sa presunula na súkromnú Vysokú školu sv. Alžbety,“ začína video, v ktorom zverejnené informácie nie sú len veľmi zaujímavé, ale doslova šokujúce a ukazuje na to, čo všetko je na Slovensku možné.

Niektoré vyjadrenia profesora Krčméryho ohľadom COVID-19 boli naozaj zvláštne

Protichodné tvrdenia Krčméryho a „študenta“ Culku

Smutné a zarážajúce na to bolo, že zástupcovia Vysokej školy sv. Alžbety tvrdili, že všetko bolo v súlade so zákonom a udeľovanie diplomov v príbuzných odboroch si vyžadovala aktuálna situácia, niektorí oslovení odborníci hovorili o tradičnej diagnóze – titulománii. Väčšinu takto udelených titulov však spájalo jedno meno – profesor Vladimír Krčméry, ktorý bol od roku 2002 až do júla 2020 štatutárom neziskovky, ktorá vysokú školu od roku 2003 prevádzkuje. Na školnom vysoká škola vybrala v posledných rokoch necelých sedem miliónov eur a od štátu cez ministerstvo školstva dostala ďalšie peniaze, pričom jej na účte cinkli státisíce aj na humanitárne projekty v zahraničí.

Zaujímavé zistenia okolo Krčméryho Vysokej školy sv. Alžbety. VIDEO, ktoré by ste mali vidieť
Vysoká škola sv. Alžbety, ktorej šéfoval profesor Vladimír Krčméry, rozdávala tituly ako na bežiacom páse a to najmä „dôležitým“ ľuďom. Zdroj: screenshot video

Zistilo sa tiež, že Vladimír Krčméry sa od vypuknutia pandémie COVID-19 objavoval na verejnosti a v médiách v oblečení súkromnej Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova, ktorej štatutárom je Ján Culka, a ktorá žije najmä zo štátnych zákaziek. Práve okolo nich sa vynorilo niekoľko otáznikov, ba našli sa aj pre štát nevýhodné zmluvy. Veľmi „zaujímavé“ však bolo aj štúdium Culku na Krčméryho vysokej škole, kde sa vymykalo normálu najmä odovzdanie jeho bakalárskej práce v roku 2017, rigoróznej práce o rok neskôr a diplomovej práce magisterského štúdia v roku 2019. Odovzdať rigoróznu prácu pred magisterskou podľa reportáže nie je podľa zákon možné.

Podľa Jána Mikasa zohral profesor Krčméry v boji proti pandémii nezastupiteľnú úlohu

„Poctivými“ študentami boli naozaj zaujímavé mená

Culka sa síce bránil, že na škole bol desať rokov, všetko robil postupne priamo u Krčméryho, ktorý dával súhlas kedy môže čo odovzdať. A navyše Krčméryho vysokej škole dodnes prednáša. „On nikdy u nás neprednášal. Čo on robil, bolo, že on brával študentov na prax keď mali nejaký zásah,“ úplne vyvrátil Culkove slová samotný Krčméry, ktorý ale neskôr vysvetlil, že Culka údajne ešte pred štúdiom na jeho vysokej škole už jeden magisterský titul mal, a to z roku 2017 z poľskej univerzity manažmentu, a tak vďaka nemu mohol ísť na rigorózne konanie. Ako sám prezradil, na školu vraj chodil „korešpondečne“, lenže nedokázal si spomenúť, kedy svoju bakalársku prácu obhajoval!

Zaujímavé zistenia okolo Krčméryho Vysokej školy sv. Alžbety. VIDEO, ktoré by ste mali vidieť
Profesor Vladimír Krčméry začal s udeľovaním profesorských nelekárskych titulov lekárom už na Trnavskej univerzite, po ktorej to prevzala jeho Vysoká škola sv. Alžbety. Zdroj: screenshot video

Krčméryho Vysokú školu sv. Alžbety však vyštudovali mnohí vplyvní ľudia. Za spomenutie stojí aj meno bývalého eurokomisára Jána Figeľa, ktorý získal doktorát za zvláštnych okolností v oblasti sociálnej práce. Obaja, teda Krčméry aj Figeľ priznali, že úlohu v tom zohral aj ich priateľský vzťah. Titul PhD. zo sociálnej práce z Vysokej školy sv. Alžbety si za menom uvádza aj bývalý šéf špeciálnych prokurátorov Dušan Kováčik, ktorý sa ale pri príprave reportáže k tomu nechcel nijako vyjadrovať, pričom podľa reportéra o jeho doktorandskej práci nie sú doteraz známe žiadne bližšie informácie, pretože škola ju nikdy nezverejnila. Medzi ďalších prominentných absolventov Krčméryho vysokej školy patrila napríklad aj komisárka pre deti a bývalá ministerka práce Viera Tomanová, bývalá poslankyňa Národnej rady za Smer-SD Jana Vaľová či exminister práce Vojtech Tkáč. Na škole s kresťanským pozadím však pôsobil i ťažký marxista Ľuboš Blaha.

Profesor Krčméry mal na lieky proti koronavírusu jasný názor, len ho nedodržiaval

Ochranná ruka Mečiara, ale aj „generála“ Trnku

Keď chcel Krčméryho vysokú školu za „nadmernú produkciu profesorov“ preverovať ešte v roku 2009 vtedajší minister školstva Ján Mikolaj z SNS, zastal sa školy aj Krčméryho šéf vládneho HZDS Vladimír Mečiar, ba proti Mikolajovi sa postavil i vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Obaja, Trnka aj Kováčik sú teraz trestne stíhaní, respektíve v prípade Kováčika, ktorý práve vtedy, keď chcel Mikolaj školu preverovať, na nej získal titul PhD, už aj odsúdený za korupciu. Zarážajúce na celej kauze okolo Krčméryho Vysokej školy sv. Alžbety je, že „netradičných“, zato „dôležitých“ študentov, ktorí na ňu chodili, bolo viac ako dosť.

YouTube video

A je medzi nim aj ďalšia známa osobnosť – kardiochirurg profesor Viliam Fischer, ktorý získal profesorský titul v obore ošetrovateľstvo, teda v odbore pre zdravotné sestry. Udeľovaním titulov nelekárskych odboroch pre lekárov sa na fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity začalo v čase, keď tam pôsobil odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry, ktorý v roku 2002 založil neziskovku a od roku 2003 prevádzkuje súkromnú Vysokú školu sv. Alžbety, a tá postupne udeľovaniu nelekárskych titulov lekárom prevzala. Profesorom v odbore ošetrovateľstvo sa stal aj chirurg Juraj Benca, ktorý je dnes rektorom pre zahraničné vzťahy a humanitárne projekty na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce Svätej Alžbety v Bratislave. Zaujímavých informácií či mien je v reportáži viac, a tak kto sa chce dozvedieť viac, ten by si mal určite pozrieť celé video až do samého konca.

Dodo Púchovský

foto: fb, MŠ SR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x