Spomínate si ešte na pacienta Tibora, ktorý z nemocničného lôžka oľutoval, že sa nedal očkovať proti Covidu-19? Nedávno sa na sociálnej sieti objavilo video, v ktorom sa Tibor tvári veselo a dokonca sa začalo hovoriť, že to bol len herec. Ako uviedli topky.sk, video s jeho súhlasom bolo nakrútené a zverejnené 9. augusta, tri dni po nástupe do nemocnice a o ďalšie štyri dni, teda po týždni od nástupu do nemocnice sa jeho stav výrazne zlepšil a bol prepustený do domácej liečby.
K obsahu videa sa vyjadril na facebooku aj MUDr. Michal Piják, ktorý si poriadne podal svojich „kolegov“.
Facebook: Michal Piják, MD – Personalised Evolutionary Nutrition
Je skutočné trápne, že Sabakova skupinka, namiesto toho, aby vysvetlila viaceré otázniky, týkajúce sa videa natočeného na KIGM, na ktoré som poukázal v zdieľanom článku zo stránky AFP/fakty, vyzýva svojich členov, aby hromadne nahlasovali moju FB stránku, lebo som ich vraj označil za klamárov.
V tejto súvislosti si dovolím pripomenúť, že som nikde nepovedal, že išlo o podvodnú hospitalizáciu. To nech si riešia príslušné orgány.
V mojom úvodnom komentári k zdieľanému článku som napísal, že mám otázku na expertov, ktorí sa v tomto statuse predvádzali v diskusii. Aká je priemerná doba hospitalizácie u pacientov s ťažkým priebehom covid? Pýtal som sa to preto, lebo ma zarazila jedna vec, že video bolo natočené 9. aug. keď bol pacient údajne v ťažkom stave a musel užívať kyslík, t.j. musel mať aj zápal pľúc. Ale už 13. aug. bol prepustený, t.j. za 4 dni po ťažkom stave???
Konštatoval som preto, že to by musel byť zázrak, aby sa z ťažkého stavu so zápalom pľúc pacient tak rýchlo zotavil, aby mohol byť prepustený z nemocnice, pokiaľ nepodpísal reverz!!!! Čiže z tohto jednoznačne vyplýva, že išlo o klamstvo. Ako lekárovi s takmer 50 ročnou klinickou praxou so 6 atestáciami som sa totiž s takýmto niečím ešte nestretol. Zmienil som sa aj o tom, že Sabakova argumentácia, že k rýchlemu vyliečeniu došlo aj preto, lebo išlo o mladého človeka tiež neobstojí, pretože išlo o pomerne obézneho pacienta a obezita je jedným z hlavných rizikových faktorov horšie priebehu. Pochybnosti vyvolávajú aj vyjadrenia dr. Sabaku, ohľadom oxygenoterapie. V jednom z jeho statusov napísal, že pacientovi sa polepšilo tak, že nepotreboval kyslík za 7 dní hospitalizácie. Pripadalo mi tiež zvláštne, že Dr. Sabaka v jeho komentároch nikde nespomínal, že by mal zápal pľúc , alebo tzv. cytokínovú búrku. V prípade, že by takéto klinické prejavy nemal, potom by celá tá liečba, ktorú spomínal (dexametazón, baricitinib, remdesivir) bola neopodstatnená a išlo by o zbytočne vyhodené peniaze (cca vyše 3000 Eur) a navyše by bol pacient zbytočne ohrozený vysokému riziku nežiaducich účinkov. Veľmi nedôveryhodné sú aj vyjadrenia ohľadom podávania kyslíka.
Na záver pár slov k použitej medikamentóznej liečbe. Podľa vyjadrení dr. Sabaku pacient užíval dexametazon, remdesivir a baricitinib. Na základe toho sa dá dedukovať, že išlo o pacienta patriaceho do skupiny pacientov, u ktorých sa vyžaduje dodávanie kyslíka pomocou zariadenia s vysokým prietokom alebo neinvazívnej ventilácie, ale nie invazívnej mechanickej ventilácie alebo mimotelovej membránovej oxygenácie. Panel expertov Amerického ústavu národného zdravia (NIH) pre týchto pacientov odporúča jednu z nasledujúcich možností: Samotný dexametazón (AI) ; aleboDexametazón plus remdesivir (BIII) .Panel expertov upozorňuje, že kombinácia dexametazónu a remdesiviru nebola v klinických štúdiách dôsledne študovaná. Pretože existujú TEORETICKÉ DÔVODY pre kombináciu týchto liekov, panel považuje samotný dexametazón aj kombináciu remdesiviru a dexametazónu za prijateľné možnosti liečby COVID-19 v tejto skupine pacientov. Panel neodporúča používať samotný remdesivir, pretože nie je jasné, či remdesivir poskytuje klinický prínos pre túto skupinu pacientov (AIIa) .Panel tiež odporúča u nedávno hospitalizovaných pacientov (tj. tých, ktorí sú do 3 dní od prijatia do nemocnice), u ktorých sa rýchlo zvyšuje potreba kyslíka a vyžadujú vysokoprúdový kyslík alebo neinvazívnu ventiláciu a majú zvýšené ukazovatele zápalu, pridať baricitinib (BIIa) alebo tocilizumab (BIIa) k jednej z dvoch vyššie uvedených možností. Pretože oba tieto lieky sú silné silné imunosupresíva , existuje riziko aditívneho rizika infekcie.
U pacientov, ktorí vyžadujú doplnkový kyslík, ale ktorí nevyžadujú dodávanie kyslíka pomocou zariadenia s vysokým prietokom, neinvazívnej ventilácie, invazívnej mechanickej ventilácie alebo mimotelovej membránovej kyslíka neexistuje dostatok dôkazov na určenie, ktorí pacienti v tejto skupine by mali prospech z pridania baricitinibu alebo tocilizumabu k liečbe dexametazónom. Niektorí členovia panelu by pridali baricitinib alebo tocilizumab k liečbe pacienta dexametazónom v prípadoch, keď má pacient rýchlo sa zvyšujúcu potrebu kyslíka a zvýšené markery zápalu, ale zatiaľ nevyžaduje vysokoprúdový kyslík alebo neinvazívnu ventiláciu. Imunosupresívna terapia ( Dexametazón s baricitinibom) alebo ich izolované podávanie môže zvýšiť riziko oportúnnych infekcií alebo reaktivácie latentných infekcií; Randomizované štúdie však nepreukázali zvýšenie frekvencie infekcií. U pacientov, ktorí sú z oblastí s endemickým výskytom strongyloidózy, je potrebné zvážiť profylaktickú liečbu ivermektínom.
Viac tu: https://www.covid19treatmentguidelines.nih.gov/…/…FB stránka Univerzitnej nemocnice, kde pôsobí aj Peter Sabaka:https://www.facebook.com/UNBratislava/Tibi v Univerzitnej nemocnici, ktorý na kyslíku rozpráva príbeh, ako ľutuje, že sa nedal očkovať:https://fb.watch/7z4n4YaoTa/
Oficiálny overovač faktov Facebooku: https://fakty.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com…
Poznánka M. Pijáka: Mám otázku na „expertov“, ktorí sa v tomto statuse predvádzali v diskusii. Aká je priemerná doba hospitalizácie u pacientov s ťažkým priebehom covid? Pobavilo ma tiež „vysvetlenie“, v niektorom komentári, že išlo o mladého pacienta a preto sa vraj rýchlejšie uzdravil. To, že obezita, je jedným z hlavných rizikových faktorov ťažšieho priebehu, to nejako naším „expertom“ akosi uniklo. Video bolo natočené 9. aug. keď bol údajne v ťažkom stave a musel užívať kyslík, t.j. musel mať aj zápal pľúc. Ale už 13. aug. bol prepustený, t.j. za 4 dni po ťažkom stave??? To by musel byť zázrak, aby sa z ťažkého stavu so zápalom pľúc pacient tak rýchlo zotavil, aby mohol byť prepustený z nemocnice, pokiaľ nepodpísal reverz!!!! Čiže z tohto jednoznačne vyplýva, že išlo o klamstvo. Okrem toho, ak by bol skutočne v ťažkom stave, tak by bolo veľmi neetické, zverejňovať takéto video na propagáciu očkovania, bez ohľadu, či dal alebo nedal na to súhlas. V tom prípade sa to nedá nazvať inak, ako hyenizmus.