Predseda vlády Slovenskej republiky dňa 21. januára 2023 uverejnil na svojom Fb príspevok s názvom: „Prečo o zvolení Maroša Žilinku za GP hovorím ako o najväčšej chybe našej koalície?“.
Nikdy by som si nedovolil spochybňovať právo kohokoľvek na vyslovovanie svojho názoru, akokoľvek kritického, zvlášť ak ide o predsedu vlády Slovenskej republiky. Osobitne z jeho strany by som však očakával korektnosť, faktickosť a nie zavádzanie občanov Slovenskej republiky frázami plnými nepresností a osočovania.
V prvom rade, použitím § 363 Trestného poriadku som nikdy nikomu „nepomáhal zbaviť sa obvinenia“ a už vôbec nie preto, že ide o osobu „vplyvnú“. K aplikácii tohto procesného inštitútu som vždy pristupoval bez ohľadu na osobný status osoby obvineného a v súlade s jeho účelom, ktorým je odstránenie porušenia zákona v rozhodnutiach OČTK alebo v konaní, ktoré im predchádzalo a to už v prípravnom konaní. Áno, v prípravnom konaní, v ktorom je dozor nad zákonnosťou predsúdneho konania kompetenciou a zodpovednosťou prokurátora a nie súdu.
Žilinka? Najväčšia CHYBA tejto koalície, napísal HEGER na facebooku
Mimochodom, súdy nerozhodujú o „vine či nevine“, ale o „vine a treste“. A to na podklade obžaloby podanej prokurátorom po tom, čo bolo prípravné konanie vykonané spôsobom zodpovedajúcim zásade stíhania len zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom.
Každé rozhodnutie, ktorým som rozhodol podľa § 363 Trestného poriadku, bolo náležite odôvodnené a poskytovalo odpovede na všetky skutkové a právne otázky významné pre posúdenie veci z trestnoprávneho hľadiska. Zvlášť tie rozhodnutia, ktoré spomína predseda vlády Slovenskej republiky, boli aj zverejnené na webovom sídle Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, alebo ich podstatné dôvody odprezentované verejnosti. Za každým z týchto rozhodnutí si plne stojím. Ak ich spomína pán predseda vlády Slovenskej republiky, zjavne sa neoboznámil s dôvodmi ich vydania. Osobitne poukazovanie na prípad Jaroslava Haščáka, ktorému sa musela za nezákonné obvinenie, ktoré som zrušil, ospravedlniť aj ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky, považujem za nekorektné a zavádzajúce.
Neodstránenie porušenie zákona z mojej strany, ak som ho prieskumom trestných vecí zistil, by nebolo ničím iným, ako rezignovaním na plnenie zákonných úloh prokuratúry a generálneho prokurátora Slovenskej republiky. K tomu ma neprinúti ani predseda vlády Slovenskej republiky, pretože k tomu nie je oprávnený.
Musím poznamenať, že ustanovenie § 363 Trestného poriadku je platnou a účinnou súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky a generálny prokurátor Slovenskej republiky ho nemôže ignorovať len preto, že jeho aplikácia nevyhovuje určitej časti spoločnosti. Nie je ani vinou generálneho prokurátora Slovenskej republiky, že sa nenašla v Národnej rade Slovenskej republiky politická vôľa a sila presadiť jeho zmenu.
Zavádzajúce sú aj (a nielen) tvrdenia, týkajúce sa trestnej veci „únos Vietnamca“, pretože v nej pod dozorom prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava naďalej prebieha pomerne rozsiahle vyšetrovanie, zahrňujúce aj úkony právnej pomoci v zahraničí. Aj o tom orgány prokuratúry informovali verejnosť.
Vyjadrenia predsedu vlády Slovenskej republiky považujem za čisto politické, bez prejavenia čo i len snahy o zdanie objektívnosti a odbornosti. Od predsedu vlády Slovenskej republiky by som očakával skôr apel na OČTK, aby konali striktne podľa zákona, a nie sústavné zneisťovanie verejnosti a jej viery v zákonnosť a spravodlivosť útokmi a nenáležitým spochybňovaním toho, kto poukáže na porušovanie zákona.
Ľudsky chápem postavenie predsedu vlády Slovenskej republiky, odmietam však zaťahovanie prokuratúry Slovenskej republiky a moju osobu ako generálneho prokurátora Slovenskej republiky, do politického boja.
Text: Maroš Žilinka – generálny prokurátor/fb