Bývalý šéf inšpektorátu práce v Nitre Róbert Bulla podľa polície riadil, koordinoval, usmerňoval a schvaľoval činnosť jemu podriadených a zo svojej pozície rozhodoval, ktorých podnikateľov si vytipujú a budú vydierať.
Šokujúcu informáciu priniesol portál bratislava.zoznam.sk.
Jeho taktiku vyšetrovatelia popísali tak, že na podnikateľov vyvíjal nátlak, “že ak nezaplatia, tak im úrady nedajú pokoj a ak zaplatia, tak im bude poskytnutá ochrana.” Dlhoročný šéf nitrianskeho inšpektorátu práce Róbert Bulla v minulosti čelil podozreniu z „upratania“ prípadu korupcie pri kontrole jeho zamestnanca.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v utorok obvinil 12 osôb z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a korupcie. Štyri osoby zadržal.
Bývalý šéf inšpektorátu práce v Nitre koordinoval výpalníkov?!
Nitrianska vetva
V tejto súvislosti sa s kauzou spomínajú mená policajtov a rôznych podnikateľov. Ide aj o Nitrana Juraja Vargu, v tejto súvislosti vyšetrovateľ požiadal o dočasné odloženie obvinenia voči jeho osobe z minulého roka, pretože ako svedok rozsiahlo vypovedal ku korupčnej činnosti týkajúcej s poskytovania ochrany pri nelegálnej výrobe cigariet, nedovolenom zamestnávaní cudzincov a iných aktivít.
Takto zatýkala polícia Norberta Bödöra (video)
Vyšetrovateľ tiež požiadal o dočasné odloženie vznesenia obvinenia voči Miroslavovi Janebovi z Galanty, ktorý detailne popísal zoznámenie sa s bývalým riaditeľom inšpektorátu práce v Nitre Bullom.
S ním ho mal zoznámiť ďalší člen skupiny Marek Máhr, ktorý v tom čase pracoval na útvare zvláštnych činností Prezídia PZ. Máhr mu začal poskytovať informácie z prvej ruky, napríklad, že o sledovaní šátorovcov, Františka Doru ml. a podobne. Máhr ho zoznámil so sestrou, ktorá kedysi pracovala na ministerstve financií a učila na Panaeurópskej vysokej škole právo, jej študentmi boli Bulla a Marián Kučerka.
Bulla na čele organizácie?
Bulla už v tom čase pracoval na inšpektoráte v Nitre, Kučerka pracoval ako riaditeľ odboru finančnej polície. Práve jeho sestra mu mala povedať, že Bulla má vynikajúce kontakty, aby urobili nejaký biznis. Začali sa teda s Bullom stretávať, ten mu mal vysvetliť, ako ľudia fungujú, kde má známosti, na stretnutia s ním chodieval Mário Šrank. Róbert Bulla mal podľa uznesenia o obvinení všetko riadiť, rozhodoval najmä o kontrolách vytipovaných podnikateľských subjektov, o spôsobe vykonaní kontroly, o nezákonnom odobratí účtovných dokladov, a následnom vyvíjaní tlaku, že ak nezaplatia, tak im úrady nedajú pokoj a ak zaplatia, dostanú ochranu. Rozhodoval o prerozdelení ziskov pre ďalších členov skupiny. Úplatky za ochranu mali chodili vyberať Marek Máhr, Juraj Varga a Miroslav Janeba.
Úlohou Šranka bolo napríklad zisťovať, či je niekto zo skupiny rozpracovaný políciou. Janebovi za úplatok 5000 eur vybavoval zbrojný preukaz.
Bulla mal podľa spomínaného uznesenia spolupracovať aj Ľudovítom Makóm a Bernardom Slobodníkom.
Akcia Agentúra
Dňa 18. 1. 2022 bola vykonaná zaisťovacia akcia NAKA, ktorá je vedená pod dozorom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR, pričom v tejto veci bolo celkovo obvinených 12 osôb, pre 11 skutkov, ktoré sú právne kvalifikované ako zločin založenia, zosnovania, a podporovania zločineckej skupiny, korupčnú trestnú činnosť a pre trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa, informoval ÚŠP dnes na sociálnej sieti.
Štyri obvinené osoby boli dňa 19. 1. 2022 zadržané, pričom aktuálne prebiehajú potrebné procesné úkony. Bližšie informácie budú poskytnuté, keď to procesná situácia umožní, uviedla prokuratúra.