Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní ochorenia COVID-19 zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá.
TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý v pondelok zverejnil nové vyhlášky k pandemickým opatreniam. Nové opatrenia budú platiť od stredy 19. januára.
Príznaky omikronu často nedokážu rozlíšiť ani lekári, podobá sa na chrípku (video)
„V režime OP a OTP tak naďalej budú osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami,“ vysvetlila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková. Prekonanie ochorenia je potrebné preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu, u detí do 12 rokov aj na základe potvrdenia od všeobecného lekára pre deti a dorast na základe antigénového testu vykonaného v MOM, vydaného do 15. novembra 2021.
Vonkajšie športoviská môžu byť otvorené do 22.00 h v režime OTP
Podobne ako napríklad lanovky a vleky, aj vonkajšie športoviská budú prístupné v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Ruší sa pre ne kapacitné obmedzenie. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k činnosti prevádzok, platnej od 19. januára.
Hygienici v nej spresňujú, že vonkajšie športoviská môžu fungovať od 5.00 h do 22.00 h. Doterajšie kapacitné obmedzenie maximálne jedna osoba na 15 štvorcových metrov alebo najviac 30 osôb sa ruší.
Podmienky nastavené pre organizovaný a profesionálny šport sa nemenia.
Autoškoly sa sprístupnia aj pre testovaných
Autoškoly sa zaradia k prevádzkam fungujúcim v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá nadobudne účinnosť v stredu 19. januára.
Podľa doteraz platnej vyhlášky fungovali autoškoly v režime OP. Povinnosťou prevádzkovateľov autoškôl je po každom výcviku dezinfikovať interiér trenažéra, pri výcviku na motorky musí mať každý účastník vlastnú prilbu a ostatné ochranné pomôcky.
„Počas teoretickej výučby a skúšok je potrebné zabezpečiť dvojmetrové rozstupy frekventantov, uvedené sa nevzťahuje na inštruktora, lektora a skúšobného komisára,“ dodávajú hygienici. Upozorňujú tiež, že v miestnosti platí kapacitné obmedzenie jedna osoba na 25 štvorcových metrov. „Ak má miestnosť menej ako 250 štvorcových metrov, maximálny počet účastníkov je 30,“ objasňuje ÚVZ SR.
Pri jazdách a záverečných praktických skúškach môže byť vo vozidle len jeden účastník kurzu, inštruktor, respektíve skúšobný komisár.
Zdroj: TASR