Slováci, ktorí sa zúčastňovali na protestných zhromaždeniach veľmi dobre poznajú pokrik „Máme toho dosť!“, ktorým dávali jasne najavo, že pohár ich trpezlivosti už pretiekol. A zrejme presne toto si povedalo Združenie miest a obcí Slovenska a na pondelok 30. januára pripravilo zaujímavú protestnú akciu.
V súčasnom drahom svete nekrvácajú iba bežní ľudia či podnikatelia, ale aj vedenia obcí a miest. Tie nielenže otáčajú každé euro, ale nie raz ani to, pretože v ich kasičkách už nie je ani to. Aj preto sa rozhodlo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) k netradičnému kroku, o ktorom informuje verejnosť v statuse na sociálnej sieti.
Nitra sa protestu zúčastní, jej protest bude ale len symbolický
„Celoslovenské protestné zhasnutie verejného osvetlenia sa uskutoční v pondelok 30. januára od 19:00 hod,“ píše v úvode ZMOS, ktorý vzápätí dodáva: „Táto protestná iniciatíva by v mestách a v obciach mala trvať 30 minút. Zverejňujeme pre účely využitia, podpory a informovania obyvateľov farebné formáty obrázku, s ktorým komunikujeme pondelkové celoslovenské protestné zhasnutie verejného osvetlenia.“ Portál nitranoviny.sk oslovil nielen nitriansky magistrát, ale aj niekoľko obcí na Slovensku s otázkou, či sa tejto akcie zúčastnia. Mesto Nitra zatiaľ ešte neprijalo rozhodnutie, či sa pripojí k protestu touto formou.
A. Bekmatov: Kedy štát klepne po prstoch nepoctivým pracovným agentúram?
Problémy s výrazným zvýšením cien energií majú aj ambulancie
„Aj po komunikácii s inými mestami zvažujeme, či je vhodné zapojiť sa do protestu práve polhodinovým vypínaním osvetlenia. Z tejto formy protestu vyvstávajú nielen technické problémy, keďže odpojiť od osvetlenia celé mesto je technicky náročné, ale aj právne riziká spojené s prípadnou zodpovednosťou za škody vzniknuté na zdraví občanov alebo na majetku,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek, podľa ktorého technicky nie je možné na jeden okamih vypnúť celú Nitru. Krajské mesto sa napriek tomu do protestu zapojí, i keď len symbolicky – na pol hodinu vypne osvetlenie hradu!
Mesto Nitra chce úplne zakázať používanie zábavnej pyrotechniky, jednu výnimku ale dalo
Motyčky, Čechynce a Radoľa sa protestu zúčastnia
Bez prúdu bude aj obec Motyčky na Starých Horách, kde zvažujú, že od februára vypnú verejné osvetlenie úplne. „Protestu sa zúčastníme a ja to vidím tak, že asi prejdeme na celodenné vypnutie, ba vylúčené nie je ani vypnutie natrvalo, pretože zatiaľ sme nedostali žiadne upravené zálohové platby za elektrickú energiu, ktorú nemáme za čo zaplatiť a splatnosť prvej vysokej faktúry sa blíži. Ja osobne to teda vidím veľmi zle,“ prezradil starosta Motyčiek Maroš Lacko, podľa ktorého už obec prechádza na núdzový režim. „Už sme prešli aj na home office a uvidíme čo bude, lebo riešenie je stále v nedohľadne. Od februára to teda vyzerá až tak, že to tu vypneme celé nakompet,“ dodal na samý záver Lacko.
Nitriansky župan Becík chce, aby sa zasadnutia poslancov vysielali v priamom prenose
Do výzvy ZMOS-u sa zapojí aj obec Čechynce. „Prirodzene, aj my do toho ideme, pretože nechceme vyčnievať z radu, hoci my máme vysúťaženú elektrickú energiu ešte do konca apríla. Ideme do toho asi takou formou, že na 15 minút vypneme jeden okruh a na 15 minút druhý,“ povedal starosta obce Róbert Kupeček, ktorý teda starosti z cenou elektrickej energie zatiaľ nemá, horšie je však s plynom. „Kým vlani stál 15 euro, teraz sme ho vysúťažili za 91, čo je poriadny, až 600 percentný nárast.
Do protestu sa zapojí aj Radoľa, obec na Slovensku v okrese Kysucké Nové Mesto. „Do akcie sa určite zapojíme, pretože tým najmä upozorníme, že je tu takýto problém, lebo kompetentní sa tvária akoby sa nič nedialo, a že to nie je dôležité. Týmto sú aj ľudia náchylný myslieť si, že sa nič nedeje, preto ak sa táto situácia nebude riešiť, tak obce začnú, chtiac nechtiac, odstavovať škôlky, prestaneme opravovať cesty, rozsype sa nám šport, kultúra a celý systém výchovy mladých ľudí mimo školského vyučovania, a tiež nebudeme môcť pomáhať seniorom. Jednoducho tu si je treba uvedomiť, že obce a mesta potrebujú peniaze aby tých päťtisíc kompetencií vykonávali,“ skonštatoval starosta Anton Tkáčik, ktorému sa však oproti iným jeho kolegom dýcha predsa len o niečo ľahšie. „Ja som zatiaľ v pohode, lebo som sa mal s kým poradiť a pred rokom som podpísal kontrakty do konca roku 2024, takže my máme cenu elektriny za rovnakú cenu ako vlani. Verejné osvetlenie som neodovzdal energetike, ale si ho spravujeme sami,“ dodal starosta, ktorý sa priznal, že on dlhý čas podnikal a k obci sa teraz správa akoby to bola jeho firma, čo je jej, ako sa ukazuje, iba na osoh.
Dodo Púchovský