Nie je deň, kedy by sme si niečo o opičích kiahňach neprečítali niečo nové. Najnovšie sa už aj objavila správa o PCR testoch, ktorými sa bude dať toto ochorenie testovať.
Martina Valachová z portálu 40plus.sk preto oslovila MUDr. Etelu Janekovú, všeobecnú lekárku a internistku s dlhoročnou praxou a spýtala sa jej, ako sa opičie kiahne prejavujú a či sa ich treba obávať.
Ako vysvetľuje v rozhovore MUDr. Etela Janeková, opičie kiahne sú vírusová zoonóza spôsobená vírusom Orthopox z rodu Poxviridea. Ochorenie je síce viazané na konkrétnu lokalitu, ale môže sa šíriť aj komunitne. „Endemicita sa v dnešnej dobe, samozrejme, môže porušiť častou migráciou – cestovaním. Preto je možný výskyt aj v neendemických krajinách,“ povedala lekárka.
MUDr. Etela JANEKOVÁ považuje za dôležité, aby sa čo najviac pacientov odliečilo doma
Vírusové ochorenie má inkubačnú dobu 5-21 dní, príznaky sú v úvode podobné chrípke (bolesť hlavy, teplota nad 38,5 st. Celzia, zväčšenie lymfatických uzlín, bolesti svalov, bolesti chrbta) a neskôr, pri výseve, podobné ovčím kiahňam – varicelle.
„Prenos je po telesnom kontakte s chorou osobou v štádiu výsevu. Rozdiel oproti ovčím kiahňam je ten, že výsev na tele sa vyskytuje v rovnakom štádiu na celom tele naraz. Ovčie kiahne majú výsyp v rôznych štádiách prítomné na koži od začervenania, pupenca, pľuzgieru, pľuzgieru s hnisavým obsahom, chrastou s postupným prejavom na tele,“ vysvetlila rozdiel medzi ovčími a opičími kiahňami.
Pacienta pri ochorení treba izolovať rovnako ako pri ovčích kiahňach, a čo je dôležité, ochorenie sa prenáša iba fyzickým kontaktom, nie vzduchom.
Opičie kiahne sú už nebezpečne blízko Slovenska. Prvý prípad hlási aj Rakúsko!
„Vakcinácia proti ovčím kiahňam môže mať protektívny vplyv aj proti opičím kiahňam, avšak nie je to vakcína s priamym účinkom,“ dodala MUDr. Etela Janeková a na otázku, prečo o týchto kiahňach opäť čítame správy, ktoré dokážu ľudí vystrašiť, odpovedala jasne: „Medicínske témy sú jedny z najčítanejších tém v médiách. Preto, čokoľvek sa vyskytne, čo zvýši čítanosť, je dobré. Prešli sme si ťažkými chvíľami pandémie a myslím si, že ľudia už racionálnejšie pristupujú k akejkoľvek informácii.“
Zdroj: 40plus.sk, pôvodný rozhovor v neskrátenej podobe si prečítajte tu.