Pripravil desiatky výstav, patrí i bude patriť medzi najobľúbenejších umelcov dneška. V začiatkoch tvorby sa predstavil ako excelentný grafik. Ilustroval množstvo kníh. Každým dielom bol úspešnejší, pretože bolo nositeľom veľkej hodnoty.
Vo veku 70 rokov zomrel v utorok akademický maliar Alexej Vojtášek. TASR to potvrdila historička umenia Dagmar Srnenská.
Alexej Vojtášek sa narodil 13. decembra 1952 v Roudnici nad Labem. Po absolvovaní Strednej priemyselnej školy grafickej v Bratislave študoval v rokoch 1973 – 1980 na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, na oddelení grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Albína Brunovského. V rokoch 1985 – 1990 pôsobil na tejto škole ako pedagóg a ako pedagóg bol činný aj v rokoch 1994 – 1995 na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave na Katedre propagácie a reklamy.
V začiatkoch tvorby sa predstavil ako excelentný grafik, keď celkove ilustroval viac ako sto knižných titulov. Okrem kresby a ilustrácií sa venoval maľbe, grafike, komornej plastike a monumentálnej tvorbe. Svoje diela prezentoval na individuálnych aj kolektívnych domácich i zahraničných výstavách, napríklad v Rakúsku, v Maďarsku, vo Fínsku, vo Francúzsku, v Nemecku, v Poľsku, v Rusku, v Portugalsku, v Španielsku, v Spojených štátoch i v ďalších krajinách. Jeho diela sa nachádzajú v súkromných i galerijných zbierkach tak doma i v zahraničí.
Podľa teoretikov a historikov umenia bol Alexej Vojtášek jedným z najtalentovanejších absolventov bratislavskej VŠVU, ktorý si veľmi rýchlo našiel svoju cestu, charakteristickú vlastným výtvarným názorom a osobitým štýlom. Vytváral si vlastnú ikonografiu a nový symbolický jazyk spojený s geometrickými znakmi, ktoré varioval v obrazovom priestore diel.
„Patril medzi najvýraznejších predstaviteľov tretej moderny, Generácie 1950. Pred pätnástimi rokmi sa stal prvým laureátom Identifikačného kódu Slovenska.“ Týmito slovami charakterizoval dielo Alexeja Vojtáška historik umenia a galerista Ľuboslav Moza.
Akademický maliar Alexej Vojtášek získal za svoju tvorbu viacero ocenení. Jedným z prvých bola v roku 1985 cena na Medzinárodnom trienále kresby v západonemeckom Norimbergu, to posledné ocenenie — mimoriadnu cenu Krištáľového krídla — si prevzal 4. marca 2023 v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.
„Keď sa začal venovať maľbe, prekvapil ma. Postupne som si uvedomil, že aj tu vnímal svet s nadhľadom. Bol mimoriadne múdry. No, intelektuál. Žil bohatstvom rodiny, tvorivosti ateliéru a svetom hodnôt okolo,“ Lexo, kamarát.
„Patril medzi najvýraznejších predstaviteľov tretej moderny, Generácie 1950. Pred pätnástimi rokmi sa stal prvým laureátom Identifikačného kódu Slovenska. Nedávno nositeľ Krištáľového krídla. Ušľachtilý chalan odišiel,“ spomína Luboslav Moza.
(vi-an, tasr)