Chcete sa ponoriť do minulosti a predstaviť si život našich prarodičov, dozvedieť sa o ňom viacej? Tak potom vás isto osloví kniha Ako sme kedysi žili.
Autorka Zora Mintalová Zubercová – etnologička, historička, múzejníčka a neprofesionálna výtvarníčka vás v ôsmych kapitolách prenesie do dedín a mestečiek Slovenska. Vstúpite do usadlostí, dvorov, a domov rôznych vrstiev obyvateľstva. Popis fotografií vám popri tom prezradí aj to, čo sa inak nedozviete. Priblíži vám konkrétnu tému, význam, vývoj a zásadné zmeny. Pokocháte sa nielen príbytkami, ale spoznáte tiež rôzne predmety v pitvore, kuchyni, komore, rôzne náradie a remeselnícke nástroje a dozviete sa tiež krátke charakteristiky predstaviteľov niektorých remesiel a to čomu sa venovali, čiže čo jeho remeslo v tej dobe znamenalo a prinášalo.
Julien Dan: Mali by sme sa vrátiť ku knihám, odložiť mobily, tablety, opustiť sociálne siete
„Mlynári boli všestranní remeselníci, skúsení a rozhľadení ľudia. Vedeli určiť najvhodnejšie miesto na stavbu mlyna, vyrátať jeho technické parametre, upraviť tok rieky. Ako zruční tesári dokázali postaviť mlyn, opraviť jeho technické zariadenie.“
V knihe môžete tiež obdivovať sakrálne stavby a ich časti. Hodnovernú atmosféru života našich predkov dopĺňajú tiež čierno-biele fotografie z prác na poli, v hospodárstve, či domácnosti. V závere nájdete slovníček, objasňujúci slová ktoré možno nepoznáte ako napríklad stupa, šáfeľ, štál, trnož, petrík, bíreš, či armáles. V zdrojoch obrazového materiálu sú uvedené predovšetkým rôzne múzeá, medzi nimi i Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre, či Múzeum oravskej dediny, Zuberec. Veľký hold Vladmírovi Holinovi – grafikovi, fotografovi a ilustrátorovi, ktorý spracoval ilustrácie a fotografie v knihe na veľmi vysokej úrovni.
Lucia Balagová