Z verejných priestorov mesta Zvolen zmizlo v uplynulom roku 1040 voľne pohodených injekčných striekačiek. Pre TASR to uviedla Michaela Jombíková Janáková, ktorá sa v rámci programu Bezpečne v komunite Zvolen týmto problémom zaoberá.
Ako dodala, z celkového počtu bolo 497 z bezpečnostnej nádoby a 186 injekčných striekačiek našli pracovníci pri zbere. „Ďalších 357 bolo zozbieraných na podnet od obyvateľov Zvolena,“ spomenula.
Pripomenula tiež, že vo Zvolene funguje tento program od roku 2019. „Pracovníci pravidelne kontrolujú a likvidujú ihly z bezpečnostnej nádoby a každý mesiac monitorujú exponované lokality,“ podotkla s tým, že prvými krokmi boli na začiatku osadenie bezpečnostnej nádoby na striekačky na autobusovej stanici. Pokračovaním boli prednášky o drogovej problematike pre odbornú aj širokú verejnosť. „Cieľom programu je ochrana verejného zdravia prostredníctvom bezpečnej likvidácie injekčných striekačiek a zníženie rizika prenosu infekčných ochorení pri náhodnom poranení,“ priblížila.
Podľa nej počas doby trvania programu sa pracovníkom podarilo vyzbierať spolu 1459 injekčných striekačiek a bol to lepší výsledok, ako očakávali. „Program považujeme za účelný a potrebný, čo sa nám aj štatisticky potvrdilo. V meste sa tak darí znižovať dosahy drogovej scény na verejný priestor,“ zdôraznila a doplnila, že najviac striekačiek nachádzajú v centre mesta v okolí autobusovej a železničnej stanice. „Ďalej sú to miesta, ktoré sa sú v blízkosti centra a sú menej viditeľné ako zadné časti budov, bočné ulice či mestské hradby. Často sú to však aj mestské parky a sídliská. Na nich sú to špecifické miesta akými sú okolia obchodov, lavičky pri ihriskách a miesta, kde je nízka frekvencia pohybu obyvateľstva,“ informovala a poznamenala, že na druhej strane časť pohodených striekačiek nájdu aj na otvorenom, frekventovanom verejnom priestore.
Jombíková Janáková ďalej zhodnotila, že medzi lokality, kde sú striekačky často, sú park za plavárňou, Kováčovský potok, Môťovská cesta, Tulská, Novozámocká a Pribinova ulica. „Pracovníci nájdenú injekčnú striekačku rukavicami alebo pinzetou vložia do plastovej nádoby na medicínsky odpad. Túto nádobu následne odovzdáme do špecializovanej spaľovne odpadov, kde ju bezpečne zlikvidujú,“ vysvetlila.
V prípade nálezu takéhoto odpadu môže verejnosť pracovníkov kontaktovať prostredníctvom sociálnej siete, na e-mailovej adrese bezpecnevkomunitezvolen@gmail.com alebo telefonicky na čísle +421 917 906 823.
Zdroj: TASR